Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Stora Enso dzierżawi część zakładów

Stora Enso dzierżawi część zakładów

Zakłady w Veitsiluoto
Fot. Stora Enso

Stora Enso poinformowała o wydzierżawieniu dawnej hali produkcyjnej zakładów papierniczych Veitsiluoto (Finlandia) firmie Infinited Fiber Company, działającej na rynku technologii tekstylnych. Planuje ona stworzyć w tym miejscu fabrykę wytwarzającą – na skalę przemysłową – regenerowane włókna tekstylne z odpadów tkaninowych. Również w czerwcu Stora Enso sprzedała dział ciepłowniczy zakładów Veitsiluoto firmie Nevel – dostawcy zaawansowanych rozwiązań infrastruktury przemysłowej i komunalnej.

„Zawsze staramy się znaleźć zrównoważone i finansowo uzasadnione w długiej perspektywie czasowej rozwiązanie, by zapewnić należącym dotychczas do Stora Enso fabrykom klarowną przyszłość. Cieszy nas zatem szybki postęp w podpisywaniu umów dzierżawy z przedsiębiorstwami, które będą mogły wykorzystać wszystkie walory infrastruktury zakładów Veitsiluoto i rozpocząć tam zupełnie inną, nową działalność biznesową. Wciąż pracujemy nad tym, by zapewnić tej fińskiej fabryce jeszcze większą aktywność, również w kontekście nowych miejsc pracy” – mówi Seppo Parvi, dyrektor finansowy Stora Enso i Country Manager odpowiedzialny za rynek Finlandii.

Jak podaje Infinited Fiber Company, planowana tu działalność produkcyjna uwzględnia ok. 270 nowych stanowisk pracy dla osób zatrudnionych w zakładach Veitsiluoto. Stworzona przez firmę technologia pozwala na przetworzenie bogatych w bawełnę odpadów tekstylnych w wysokiej jakości włókna tekstylne. Oferowane pod marką Infinna, są one – jak zapewnia producent – w pełni biodegradowalne i nie zawierają mikroplastiku. Wykonane z nich tkaniny można poddać recyklingowi w ramach tego samego procesu, który przechodzą odpady tekstylne zawierające bawełnę.

„Planujemy zainwestować ok. 400 mln euro w budowę nowej fabryki w Veitsiluoto. Wśród naszych klientów są światowi liderzy z branży modowej i odzieżowej, więc oczekujemy, że niemal cała produkcja włókien Infinna, jaka będzie tu realizowana, zostanie przeznaczona na eksport. Lokalizacja zakładów Veitsiluoto ma wiele zalet w kontekście wspierania naszego przyszłego biznesu. Mam na myśli przede wszystkim bliskość morza, istniejącą infrastrukturę oraz dostępność wykwalifikowanej kadry” – mówi Petri Alava, CEO i współzałożyciel Infinited Fiber Company.

Stora Enso pracuje nad różnymi możliwościami biznesowymi dla jej zakładów w Veitsiluoto od połowy 2021 r. Wśród kryteriów oceny potencjalnych inwestorów znalazły się m.in. rentowność ekonomiczna operatora, możliwość sfinansowania projektu oraz kwestie pracownicze. Firma podkreśla, że nadal poszukuje kolejnych opcji pozwalających utrzymać aktywność w tej fińskiej fabryce.

Realizowana tu przez wiele lat produkcja celulozy i papieru została zakończona w sierpniu 2021 r. Działający w ramach zakładów tartak wciąż funkcjonuje – w tym roku mija 100 lat od jego uruchomienia. Zakłady zatrudniają ok. 100 osób – są to pracownicy tartaku, działu zasobów ludzkich oraz centrum serwisowego.

Infinited Fiber Company to grupa technologiczna z siedzibą w Espoo (Finlandia), działająca w branży modowej i tekstylnej, w której misję wpisują się m.in. kwestie środowiskowe i zgodność z zasadami gospodarki o obieg u zamkniętym. Jej sztandarowym rozwiązaniem jest wspomniane wcześniej innowacyjne włókno Infinna, produkowane na bazie odzyskiwanych, bogatych w celulozę materiałów (np. znoszonych ubrań). Jest to – jak podkreśla producent – surowiec klasy premium, który pod względem wyglądu i dotyku przypomina naturalną bawełnę. Infinna jest biodegradowalna i nie zawiera mikro tworzyw sztucznych; może być poddana recyklingowi w istniejących liniach technologicznych.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.