Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Stora Enso bazuje na surowcach odnawialnych

Stora Enso bazuje na surowcach odnawialnych

DuraSense to propozycja dla przedsiębiorstw poszukujących zaawansowanych, proekologicznych biokompozytów, będących alternatywą dla tworzyw sztucznych.
Fot.: Stora Enso

W ostatnim czasie oferta firmy Stora Enso została rozszerzona m.in. o biokompozyty DuraSense, ligninę Lineo oraz e-TALES – rozwiązania przeznaczone do sprzedaży detalicznej przez internet. Jak podaje firma, to kolejne innowacyjne rozwiązania bazujące na surowcach odnawialnych w jej portfolio.

DuraSense to wprowadzone na rynek w tym roku biokompozyty, bazujące na włóknach drzewnych. Zdaniem producenta mogą one zastąpić oparte na surowcach kopalnych tworzywa sztuczne, wciąż powszechnie stosowane w opakowaniach na dobra konsumpcyjne i w wielu aplikacjach przemysłowych. DuraSense są wytwarzane w szwedzkich zakładach Stora Enso w Hylte i przeznaczone dla firm produkujących np. meble, części samochodowe, wyroby pielęgnacyjne i lifestylowe, zabawki oraz przybory kuchenne czy zakrętki do butelek. Poza redukcją zużycia tworzyw sztucznych i śladu węglowego, wśród kluczowych zalet biokompozytów producent wymienia możliwość poddania ich recyklingowi, ponownej obróbce i zastosowania w innych produktach, bądź wykorzystania do produkcji energii.

W odpowiedzi na rosnący trend i zapotrzebowanie względem zakupów detalicznych realizowanych online, Stora Enso wprowadziła do oferty zestaw rozwiązań pod wspólną nazwą e-TALES. Ich podstawowe cechy to zastosowanie materiałów odnawialnych, redukcja ilości generowanych odpadów i napełniaczy, a także zoptymalizowana obróbka. Wśród przykładowych udoskonaleń, wprowadzanych w handlu online, są m.in.: zastosowanie przenośnych uchwytów, prostsze otwieranie i wielokrotne używanie tych samych systemów zamknięć, czy odpowiednio dopasowane rozmiary opakowań. Pakiet rozwiązań składa się z dwóch kluczowych obszarów: e-TALES Utilities (usprawnienie systemów workflow w centrach dystrybucyjnych) oraz e-TALES Services (automatyzacja procesów i wdrażanie tzw. inteligentnych opakowań).

Kolejna propozycja Stora Enso to Lineo – lignina wykonana z drewna, będąca alternatywą dla bazujących na olejach materiałów fenolowych, używanych do produkcji żywic znajdujących zastosowanie przy produkcji sklejki, płyt wiórowych typu OSB, laminowanych elementów konstrukcyjnych (LVL), papierów laminowanych czy materiałów izolacyjnych. Z badań dotyczących wpływu ligniny i fenolu na środowisko naturalne wynika, że zastosowanie pierwszego z wymienionych materiałów redukuje tzw. ślad węglowy nawet o 80% względem drugiego. Lineo otrzymała tytuł „Bioproduktu roku” w konkursie Bio-Based World News Innovation Awards 2018.

Jak podaje Stora Enso, systematycznie rośnie też popyt na brązowy karton Natura Life, mający zauważalną strukturę włókien. Z uwagi na niższą gramaturę, do wykonania opakowania przy jego użyciu potrzebna jest mniejsza ilość surowca. Jest on w całości przetwarzalny, pozwala też na redukcję śladu węglowego większą o 24% w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań.

W ubiegłym roku, po 40 latach od wprowadzenia na rynek papieru Multicopy, w sprzedaży pojawiła się jego proekologiczna wersja – Multicopy Zero do urządzeń biurowych. Podczas jego wytwarzania i dystrybucji zostały zastosowane rozwiązania znacząco redukujące ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery.

Polityka zrównoważonego rozwoju znajduje zastosowanie także w rozwiązaniach firmy skierowanych na rynek budowlany. Dział Stora Enso Building Systems promuje stosowanie specjalnych, drewnianych elementów konstrukcyjnych w rodzaju CLT czy LVL w budynkach mieszkalnych i biurowcach. Mają one zapewnić czystszą i bardziej wydajną konstrukcję, mniejszą ilość generowanych odpadów, ograniczenie emisji dwutlenku węgla podczas budowy, a także obniżenie kosztów logistycznych (drewno waży mniej niż zbrojony beton) i redukcję śladu węglowego w całym cyklu życia produktu.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.