Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Sprzeciw wobec faworyzowania cyfryzacji w prawodawstwie

Sprzeciw wobec faworyzowania cyfryzacji w prawodawstwie

Europejscy partnerzy społeczni reprezentujący firmy oraz pracowników sektora poligraficznego i papierniczego, Intergraf, Cepi, UNI Europa Graphical, FEPE i IndustriAll Europe, wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrażają zaniepokojenie rosnącą promocją cyfrowych dokumentów i komunikacji jako domyślnej opcji w prawodawstwie europejskim.

Jak czytamy na portalu rynekpapierniczy.pl, w ostatnich latach nacisk Komisji Europejskiej na transformację cyfrową w różnych aktach prawnych UE doprowadził do stopniowej eliminacji drukowanych produktów papierowych, np. w kontekście produktów przemysłowych, produktów medycznych i innych informacji konsumenckich. Autorzy wspólnego oświadczenia podkreślają, że chociaż uznają znaczenie transformacji cyfrowej, należy pamiętać, że podejścia „domyślnie cyfrowe” lub „tylko cyfrowe” nie są neutralne. Druk jest niezbędny dla inkluzywnej transformacji cyfrowej, która szanuje podstawowe prawa dostępu do informacji dla wszystkich, ponadto ma pozytywny wpływ na integrację i edukację.

Eliminacja druków papierowych może prowadzić do wykluczenia społecznego, szczególnie dotykając osoby starsze, osoby niepełnosprawne, osoby o ograniczonych dochodach i osoby bez podstawowych umiejętności cyfrowych, czyli ponad jedną trzecią obywateli UE. Kilka badań wykazało, że czytanie w formie drukowanej ma zalety edukacyjne i prowadzi do lepszego zrozumienia w porównaniu z czytaniem cyfrowym. Decydenci polityczni powinni wziąć pod uwagę, że bezkrytyczne promowanie druku cyfrowego nie jest neutralne, a w niektórych przypadkach może być nawet szkodliwe, ponieważ może powodować szeroko zakrojone zagrożenia społeczne i gospodarcze.

Partnerzy podkreślają zrównoważony charakter i obiegowość papieru i druku, podkreślając ich rolę w europejskiej gospodarce o obiegu zamkniętym. Papier jest oparty na surowcach odnawialnych, produkowany głównie przy użyciu energii odnawialnej, a jego wskaźnik recyklingu wynosi 71,4%.

Tymczasem ślad środowiskowy rozwiązań cyfrowych jest rzadko dostrzegany. Rozwiązania cyfrowe charakteryzują się wysokim bezpośrednim zużyciem energii poprzez korzystanie z centrów danych, serwerów i nie tylko, a także przyczyniają się do rosnącego problemu odpadów elektronicznych w UE. Pomimo oferowania skutecznego dostępu do informacji dla osób korzystających z mediów i mających dostęp do Internetu, rozwiązania cyfrowe nie są neutralne dla środowiska. Te zalety nie powinny być pomijane w procesie kształtowania polityki – utrwala to mylące stereotypy dotyczące papieru, które są szkodliwe dla mediów drukowanych i ich branż, a także nie są oparte na nauce.

Podejście „najpierw cyfryzacja” ma negatywny wpływ na branżę poligraficzną, która odgrywa kluczową rolę w generowaniu wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, demokracji, edukacji i integracji społecznej. Stopniowe pogarszanie się sytuacji na rynku papieru i druku, promowane lub ułatwiane przez decydentów politycznych, zagraża branży, która wytwarza wiele podstawowych produktów i ma kluczowe znaczenie dla rozpowszechniania wiedzy i swobodnej wymiany pomysłów. Wzmacnia to pozycję dużych, cyfrowych firm, często z siedzibą poza UE, kosztem lokalnych, małych i średnich przedsiębiorstw.

Partnerzy społeczni wspólnie wzywają decydentów UE do rozważenia następujących kwestii: decydenci UE powinni powstrzymać się od wdrażania podejścia „domyślnie cyfrowego” lub „wyłącznie cyfrowego” w prawodawstwie europejskim; druk powinien być zawsze brany pod uwagę w tym samym czasie co komunikacja cyfrowa; prawodawstwo UE powinno uwzględniać wartość ekologiczną i recyklingową produktów papierowych w kontekście obecnego kryzysu klimatycznego; prawodawstwo UE powinno uwzględniać wszystkie istotne kwestie, w tym (w szczególności) obieg zamknięty, integrację i wolność wyboru.

Wspólne oświadczenie wraz z odpowiednimi odniesieniami jest dostępne TUTAJ.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.