Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Spowolnienie także na rynku etykiet samoprzylepnych

Spowolnienie także na rynku etykiet samoprzylepnych

Z danych stowarzyszenia FINAT wynika, że w pierwszej połowie br. zużycie samoprzylepnych materiałów etykietowych spadło w Europie o 2% w porównaniu z tym samym okresem ub.r. Spadek nastąpił po wzroście o 7% 2021 w roku (dzięki czemu roczny popyt osiągnął rekordowy poziom 8,5 mld m2) oraz wzroście o 4,3% 2020 w roku, kiedy to Europę nawiedziła pandemia COVID-19. Spadek koniunktury napędziło załamanie w segmencie papierowych materiałów etykietowych w rolkach, zwłaszcza w drugim kwartale br., kiedy to zużycie spadło o 8,3% w porównaniu z tym samym okresem ub.r. Tymczasem zużycie foliowych materiałów etykietowych w rolkach wzrosło zaledwie o 2,2%.

Na odwrócenie trendu wzrostowego wpłynęło kilka czynników. Po pierwsze, ostatnie dwa lata były przełomowe, ale i niestabilne. Ogromny popyt na etykiety wynikał ze wzrostu ogólnego popytu na towary i usługi po wybuchu pandemii w 2020 r. oraz szybkiego ożywienia gospodarczego w 2021 r. Po drugie, od lata 2021 r. globalna gospodarka, zwłaszcza sektor produkcyjny, cierpiała z powodu zakłóceń łańcucha dostaw na skutek restrykcji covidowych. W rezultacie mieliśmy do czynienia z jednej strony z boomem popytu po epidemii, z drugiej ograniczoną dostępnością energii, surowców, komponentów, chemikaliów, siły roboczej i środków transportu.

W pierwszej połowie br. europejski przemysł etykietowy został szczególnie dotknięty długotrwałym strajkiem w firmie UPM, która jest jednym z najważniejszych producentów materiałów etykietowych. Z tego powodu nie tylko ograniczona została dostępność do etykiet papierowych, ale – co ważniejsze – na ponad 100 dni odcięto rynek od znacznej części dostaw surowców do papierowych linerów (silikonowych materiałów nośnych etykiet).

W pierwszym kwartale roku problemy te nie były jeszcze bardzo odczuwalne ze względu na spore zapasy, które drukarnie zgromadziły w ostatnim kwartale ub.r., przewidując dalszy wzrost cen surowców i wydłużenie terminów realizacji. Jednak w drugim kwartale nastąpiło wyraźne tąpnięcie – czasy realizacji wzrosły do 5–6 miesięcy, a przetwórcy etykiet otrzymali tylko część materiałów, które zamówili. Spadek zużycia etykiet papierowych mógł zostać częściowo zrównoważony wzrostem popytu na etykiety foliowe.

W najnowszym raporcie FINAT RADAR czytamy m.in., że 60% ankietowanych wiosną br. przetwórców poniosło straty w wyniku problemów z łańcuchem dostaw. Mimo że strajk zakończył się tuż przed Wielkanocą, oczekuje się, że spowodowana nim luka na rynku nie zostanie uzupełniona przed jesienią tego roku.

Po trzecie wreszcie, do tego czasu ograniczenia rynkowe związane z podażą mogą zostać wyparte przez czynniki związane z popytem – gwałtowny wzrost cen energii, kosztów surowców i ostatecznie dwucyfrowa inflacja odbijają się na dochodach i wydatkach konsumentów, nie widać też perspektyw zakończenia wojny w Ukrainie.

Jak już wcześniej informował FINAT, statystycznie rzecz biorąc, popyt na samoprzylepne materiały etykietowe w rolkach jest ważnym wskaźnikiem europejskiego PKB. Chociaż korelacja między tymi dwoma wskaźnikami została nieco zniekształcona przez zmienne wzorce konsumpcji w latach pandemii, część spowolnienia wskazuje na zmiany gospodarcze w Europie w nadchodzących miesiącach.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.