Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Raport nt. sytuacji przemysłu papierniczego

Raport nt. sytuacji przemysłu papierniczego

Wstępne statystyki za rok 2022, opublikowane przez Cepi (Konfederację Europejskiego Przemysłu Papierniczego), pokazują wpływ wysokich cen energii oraz słabnącego wzrostu gospodarczego w UE i na świecie na przemysł papierniczy. Sektor może jednak wykorzystać pozytywne trendy długoterminowe, które może przyspieszyć unijny plan przemysłowy Green Deal.

Zużycie papieru w Europie pozostało w 2022 r. stabilne, wykazując odporność w obliczu obecnego spowolnienia gospodarczego w Europie (PKB UE wzrósł o 0,3% w 3. kwartale ub.r., a w 4. był w stagnacji; obecnie przewiduje się, że wzrost będzie na poziomie 0,8% w 2023 r. i 1,6% w 2024 r.). W tym samym czasie produkcja papieru i tektury spadła o 5,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, wg wstępnych danych opublikowanych przez Cepi. Spadek produkcji odnotowano również we wszystkich regionach świata, w tym u większości głównych konkurentów UE w tym sektorze. Całkowita produkcja papieru w 2022 r. wyniosła 84,8 mln ton, przy czym spadek odnotowano w przypadku niemal wszystkich rodzajów papieru i tektury (z wyjątkiem papierów do użytku domowego i celów sanitarnych).

Połączone zmiany w postaci zmniejszonej produkcji i stabilnej konsumpcji doprowadziły do pogorszenia bilansu handlowego sektora w kontekście zwiększonej konkurencji globalnej. Słabość produkcji papieru odnotowana w drugiej połowie roku jest w dużej mierze tłumaczona wysokimi kosztami energii i surowców w Europie, które doprowadziły do czasowych przestojów maszyn. Spowolnienie gospodarcze UE w 2. poł. 2022 r. oraz otwarcie się branży papierniczej na rynki globalne, gdzie wzrost również uległ zahamowaniu, przyczyniły się do tymczasowego spadku konkurencyjności. Jednak europejski sektor papierniczy jest tradycyjnie silnym eksporterem, a jego bilans handlowy pozostaje dodatni.

„Długoterminowe trendy dla naszej branży pokazują, że możemy ambitnie patrzeć na naszą przyszłość. Teraz potrzebujemy, aby unijny plan przemysłowy Green Deal był równie ambitny. Jesteśmy pewni, że przejście na bardziej zieloną gospodarkę jest w dłuższej perspektywie szansą dla europejskiego przemysłu papierniczego” – mówi Jori Ringman, dyrektor generalny Cepi.

W oparciu o skumulowane dane z pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 r., oczekuje się, że łączne dostawy papieru i tektury za ten rok zmniejszyły się o 3,3% w porównaniu do 2021 r., a eksport do krajów spoza grona członków Cepi o 13,3%. Pod względem udziału w rynku inne kraje europejskie pozostają głównymi rynkami eksportu z udziałem 38,1%, Azja stanowi 20,3%, Ameryka Płn. 15,0%, Ameryka Łac. 9,8%, a wszystkie inne kraje 16,8%. Spadek produkcji obserwowany był również w największych krajach produkujących papier na świecie – Kanada, Japonia, St. Zjednoczone i Korea Płd. odnotowały spadki w przedziale 0,5–3,5%.

Wstępne dane wskazują, że import papieru i tektury do krajów członkowskich Cepi wzrósł o około 6,8% w stosunku do roku 2021, przy rosnących wolumenach pochodzących z innych krajów europejskich krajów (+21,8%). Pozostałe kraje europejskie, nie reprezentowane w składzie Cepi, stanowią 47,4% całego europejskiego importu, Ameryka Płn. 23,6%, Azja 16,9%, Ameryka Łac. 8,0% oraz reszta świata 4,1%. Na handel z Rosją wpłynęły sankcje przyjęte przez UE: eksport papieru z UE spadł o 68%, podczas gdy import papieru zmniejszył się o 35%. Ogólny bilans handlowy papieru i tektury zmniejszył się o 20% w porównaniu z 2021 r., ale pozostaje dodatni.

W odniesieniu do poszczególnych rodzajów papieru można zaobserwować strukturalne rozbieżności w trendach produkcyjnych dla papierów graficznych, opakowaniowych oraz sanitarnych. Inne tendencje w sektorze, choć negatywne w ujęciu r/r, wskazują na stabilność w perspektywie długoterminowej (np. wykorzystanie papieru do recyklingu, które zmniejszyło się o 6,4% w porównaniu z rokiem 2021, ale pozostaje stabilne w okresie trzyletnim). Wysokie ceny energii elektrycznej i gazu znacząco wpłynęły na te zakłady papiernicze, których produkcja w największym stopniu zależy od papieru do recyklingu, co wpłynęło na wynik w 2022 r. Recykling papieru jest w jeszcze większym stopniu niż dotychczas prowadzony w Europie, przy czym 96% europejskiego papieru przeznaczonego do recyklingu jest przetwarzane przez europejskie papiernie, podczas gdy jego eksport spadł o blisko 10%, częściowo z powodu przedłużających się blokad w Azji.

Podobnie papier i tektura opakowaniowa, w coraz większym stopniu zastępujące alternatywy oparte na paliwach kopalnych, pozostają jednym z głównych czynników wzrostu sektora. Podczas gdy produkcja opakowań papierowych w Europie zmniejszyła się o 4,6% w 2022 r. w porównaniu z 2021 r., produkcja papieru opakowaniowego nadal pozostaje znacznie powyżej poziomów sprzed pandemii. Popyt na papier i tekturę opakowaniową pozostał względnie stabilny (+0,5%) na podstawie danych dane za pierwsze 9 miesięcy ub.r.

W ramach gatunków opakowaniowych, materiały pudełkowe oraz pudła tekturowe odnotowały spadek o 4,8%. Produkcja tektury falistej i innych tektur opakowaniowych używanej głównie do produkcji opakowań detalicznych zmniejszyła się o 4.1%. Produkcja papierów pakowych (do produkcji toreb papierowych) spadła o 5,2%. Udział gatunków opakowaniowych stanowił 59,8% (59,1% w 2021 r.) ogólnej produkcji papieru i tektury, przy czym udział gatunków graficznych 26,1% (27,7% w 2021 r.). Produkcja wszystkich pozostałych asortymentów papieru i tektury zmniejszyła się o 6,1%, a jej udział w całkowitej produkcji papieru i tektury wyniósł 4,8%. Liczby te, liczone według ton wyprodukowanego papieru, nie uwzględniają postępów zrealizowanych w zakresie zmniejszenia wagi poszczególnych rozwiązań w zakresie opakowań papierowych, zgodnie z zaangażowaniem branży w zrównoważony rozwój.

W kontynuacji z ostatnich trzech lat, nowe wzorce konsumpcji po pandemii spowodowały również wzrost popytu na gatunki sanitarne i domowe, zyskując 3,6% w porównaniu z rokiem 2021. Produkcja papieru sanitarnego i domowego wzrosła o około 2,2% w stosunku do 2021 roku, osiągając poziom zbliżony do tego z okresu kryzysu Covid i stanowiła 9,3% całkowitej produkcji papieru i tektury.

Popyt na papiery graficzne w 2022 r. spadł o 1,8%, co było związane ze spadkiem popytu obserwowanym w branży poligraficznej i wydawniczym. Produkcja papierów graficznych spadła o 11,3%. Po wzroście w 2021 r., wydaje się, że obecnie powróciła ona do trendu spadkowego. Produkcja papieru gazetowego spadła o 9,9%, podczas gdy produkcja papierów do druku i pisania spadła o 11,5%, w wyniku zamknięcia i przebudowy maszyn. Produkcja papierów drukowych i piśmiennych spadała w różnym tempie w różnym stopniu, w zależności od kategorii gatunkowych.

Produkcja masy celulozowej (zintegrowana + rynkowa) zmniejszyła się o 3,7% w porównaniu z poprzednim rokiem wcześniej, a łączna produkcja wyniosła ok. 35,9 mln ton. Wpływ na to miały tymczasowe przestoje i strajki na początku 2022 r. Produkcja masy mechanicznej zmniejszyła się o 5,4%, podczas gdy produkcja masy chemicznej spadła o 3,3% w porównaniu do 2021 r. Masa chemiczna stanowi 77% całkowitej produkcji celulozy. Produkcja masy rynkowej również wykazała spadek o 3,7%.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.