Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Przyszłość fotografii

Przyszłość fotografii

Aparaty odczytujące emocje fotografa, urządzenia pozwalające na ciągłe rejestrowanie obrazów bez angażowania użytkownika i zdjęcia stymulujące węch, słuch i dotyk to główne rozwiązania, które w nadchodzących latach mogą zrewolucjonizować branżę fotograficzną.

Takie wnioski płyną z raportu „Future of Imaging” (Przyszłość fotografowania) przygotowanego przez Future Laboratory na zlecenie firmy Nikon. Najnowsze trendy technologiczne to aspekt, który interesuje zarówno profesjonalistów, jak i amatorów fotografii. Firma Future Laboratory przygotowała raport analizujący sposoby rejestrowania, udostępniania i wykorzystywania obrazów, które będą stosowane przez użytkowników w nadchodzących dziesięcioleciach. Został on opracowany na podstawie rozmów z ekspertami – wykładowcami, naukowcami, autorami opracowań i analitykami, a także z najważniejszymi pracownikami w działach strategii globalnych oraz rozwoju firmy Nikon.
Najważniejsze trendy przyszłości:
- Aparaty kontekstowe
Rozwiązania technologiczne nowej generacji pozwolą w przyszłości na odczytanie przez aparat atmosfery panującej w chwili wykonania zdjęcia – oświetlenia, dźwięków, temperatury itd. – oraz zestawienie jej z wewnętrznymi przeżyciami fotografa. Poprzez opracowanie zaawansowanych matryc światłoczułych „aparaty kontekstowe” będą dostosowywały się do fotografowanej sytuacji, wzmacniając niektóre barwy oraz korygując odcienie, ekspozycję i poziom kontrastu w celu utrwalenia oraz uwypuklenia na obrazie emocji zgodnie z zamierzeniem fotografa. Sprawi to, że aparaty będą pomagać w oddawaniu emocji osoby wykonującej zdjęcia.

Fot.

- Fotografowanie angażujące wszystkie zmysły
Fotografowanie będzie ewoluować poza warstwę wizualną i zacznie w pełni angażować wiele zmysłów jednocześnie. Przeglądając zdjęcia będziemy mogli na przykład usłyszeć dźwięki towarzyszące fotografowanym obiektom lub poczuć, z jakiego materiału są one wykonane. Zapach emitowany przez aparat pozwoli na uwzględnienie i przekazanie dodatkowych wrażeń. Na koniec natomiast uzyskamy porady, co zrobić, aby w możliwie największym stopniu stać się częścią chwili utrwalonej na zdjęciu i poczuć związane z nią emocje.
- Rejestrowanie na bieżąco
Wkrótce nadejdzie nowa era autoekspresji, w której ludzie – za pomocą obrazów – będą jeszcze częściej upubliczniać swoje prywatne chwile. Już dziś pojawia się zapotrzebowanie na rozwiązania umożliwiające automatyczne wykonywanie dużej ilości zdjęć, a w przyszłości dostępne będą lekkie urządzenia o niewielkich rozmiarach, rejestrujące otoczenie na bieżąco, dzięki czemu najważniejsze momenty życia zostaną uchwycone bez angażowania osoby wykonującej zdjęcia.
- Kojąca moc obrazu
W kolejnym dziesięcioleciu pojawi się zapotrzebowanie na rozwiązania stymulujące wizualnie, pozwalające się odprężyć i zapewniające poczucie bezpieczeństwa. Interakcja z obrazami pozwoli na zrelaksowanie się i uzupełnienie energii potrzebnej do sprostania wyzwaniom codzienności. Pojawią się możliwości wykorzystania tego rodzaju technologii wizualnych m.in. w opiece zdrowotnej, np. w celu uśmierzania bólu u pacjentów. Korzystny wpływ obrazów na nasze samopoczucie będzie powszechnie wykorzystywany w domu i w pracy.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.