Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Polskie wyroby poligraficzne trafiły w 2021 r. do 126 państw

Polskie wyroby poligraficzne trafiły w 2021 r. do 126 państw

Wyroby polskiej branży poligraficznej trafiły w ubiegłym roku do 126 państw świata. Jak podaje portal forsal.pl, analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że największym ich odbiorcą były Niemcy, które kupiły 60% naszego eksportu gazet, czasopism, książek obrazkowych dla dzieci czy kalendarzy.

W okresie członkostwa w UE polski eksport książek, gazet, obrazków i pozostałych wyrobów poligraficznych (tzw. dział 49 Nomenklatury Scalonej) zwiększył się ponad ośmiokrotnie, do 2,3 mld euro w 2021 r. – zauważyli eksperci PIE. Trendu tego nie zaburzyła nawet pandemia COVID-19.

Udział Polski w światowym eksporcie wyrobów poligraficznych w 2021 r. wyniósł 7,5% i był o 0,65 pkt. proc. większy niż w roku poprzednim, oraz o 1,66 pkt. proc. wyższy niż w 2019 r. Powołując się na dane International Trade Centre analitycy zaznaczyli, że Polska była światowym liderem w eksporcie gazet, dzienników i czasopism, osiągając 23-proc. udział w ich globalnym eksporcie. Z 7-proc. udziałem była też trzecim (po Chinach i Hongkongu) eksporterem książek obrazkowych dla dzieci, także tych do rysowania lub kolorowania, czwartym eksporterem książek, broszur i ulotek (8,2%) oraz czwartym światowym dostawcą różnych rodzajów kalendarzy (6,2%).

W 2021 r. wartość polskiego eksportu wyrobów branży poligraficznej była o 13,5% większa niż w roku poprzednim, a wobec przedpandemicznym 2019 r. – wyższa o 17,1%. Najważniejszą pozycją towarową były książki, których eksport sięgał 1,15 mld euro, a jego udział w całym eksporcie branży wyniósł 49,7%. Ważną pozycją były też gazety, dzienniki i czasopisma, których za granicą sprzedano za 537 mln euro, co dało 23% udziału w eksporcie branży. Duże znaczenie miały też katalogi handlowe, których eksport osiągnął ponad 287 mln euro, co stanowiło 12,5% eksportu branży.

„Za 60% polskiego eksportu wyrobów branży poligraficznej odpowiadały Niemcy. W 2021 r. zakupiły ponad 85% gazet i czasopism, ok. 72% książek obrazkowych dla dzieci, 62% różnych rodzajów kalendarzy oraz ponad 58% książek i broszur” – wskazali specjaliści PIE. Eksport do Austrii, będącej na drugiej pozycji na liście odbiorców, wyniósł 4,9%. Analitycy zwrócili uwagę, że wyroby branży trafiły łącznie do 126 państw na świecie.

Od stycznia do kwietnia 2022 r. eksport branży wciąż rósł. Jego wartość przekroczyła 765 mln euro, czyli o 7% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. „W pierwszych miesiącach br. wartość eksportu książek i broszur wzrosła o 12,2%, kalendarzy – o 19,4%, a katalogów handlowych – o 32,1%. Zmniejszył się natomiast eksport gazet, dzienników i czasopism (o 16,1%) oraz książek dla dzieci (o 3,6%)” – wyliczono.

Według PIE bieżący rok jest dla wydawnictw i producentów branży poligraficznej pełen wyzwań. „W pierwszej części roku firmy mierzyły się z niedoborami i rosnącymi cenami, zwłaszcza papieru gazetowego i offsetowego oraz kartonu na okładki, a także energii elektrycznej” – zaznaczyli eksperci. Rosnące koszty produkcji mogły zmniejszać przewagi cenowe, które dotąd na rynkach zagranicznych mieli polscy eksporterzy wyrobów poligraficznych.

W opinii analityków w drugiej części br. większym wyzwaniem może być spadek popytu w związku ze spowolnieniem światowej gospodarki, „w tym, szczególnie istotnej dla branży gospodarki niemieckiej”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.