Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Polskie firmy liczą koszty, ale nie myślą o bezpieczeństwie

Polskie firmy liczą koszty, ale nie myślą o bezpieczeństwie

W polskich przedsiębiorstwach nadal dominuje tradycyjny, papierowy obieg dokumentów. Tylko 7 proc. firm przyznaje, że większość dokumentów ma u nich formę elektroniczną. Przedsiębiorcy liczą koszty druku, ale nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo obiegu dokumentów – tak wynika z raportu „Przetwarzanie dokumentów” przygotowanego na zlecenie Konica Minolta przez firmę doradczą KPMG.

Na polskim rynku wciąż widać zdecydowaną dominację dokumentów drukowanych nad elektronicznymi. W dobie postępującej digitalizacji wydawać by się mogło, iż będą one traciły na znaczeniu. Okazuje się jednak, że tylko 7% objętych badaniem firm przyznało, że większość dokumentów ma u nich formę elektroniczną. Wynika to z przyzwyczajenia i tradycji. Według deklaracji przedsiębiorców, 62% z nich posiada elektroniczny system obiegu dokumentów, ale tylko co piąta firma wprowadziła go kompleksowo. Zdaniem autorów raportu, w przyszłości grupa przedsiębiorstw korzystająca ze zdigitalizowanych materiałów będzie rosła.
„Wyniki raportu jasno wskazują, że dokument papierowy jest ważnym elementem funkcjonowania przedsiębiorstw i pełni jeszcze przez długi czas nie zostanie wyparty przez dokument elektroniczny” – mówi Marek Bugała, dyrektor Działu Rozwoju Rozwiązań Konica Minolta.
Firmy przywiązują dużą wagę do optymalizacji kosztów druku. Jak wynika z badań, prawie 75% przedsiębiorstw monitoruje je. Najczęściej są to przedsiębiorstwa handlowe (78%), a najrzadziej firmy budowlane (61%). Z drugiej strony wciąż średnio co czwarta firma w Polsce nie liczy kosztów. Zdaniem KPMG oznacza to, że w najbliższych latach powinno rosnąć zainteresowanie usługami optymalizacyjnymi.
Wśród przedsiębiorstw, które monitorują koszty wydruku, najpopularniejszym źródłem informacji na ten temat okazał się audyt realizowany własnymi zasobami – tę opcję wybrało 55% badanych firm. Jedynie 5% korzystało z usług oferowanych przez firmę zewnętrzną.
„W badaniu udział wzięły osoby zarządzające obszarami IT lub administracją. Co trzeci badany pełnił funkcję kierownika działu – mówi Ewa Banachowicz, dyrektor ds. rozwoju w Konica Minolta i ekspert Instytutu Outsourcingu. – Wśród pozostałych respondentów dominowały osoby odpowiedzialne za przetwarzanie dokumentów specjalizujące się w informatyce, administracji oraz finansach. W badaniu wzięli również udział członkowie zarządów oraz prezesi firm”.
Autorzy raportu zwrócili uwagę na fakt, że zdaniem użytkowników zdecydowanie najmniej ważną kwestią w zarządzaniu dokumentami jest bezpieczeństwo danych. Aż dwie trzecie respondentów (67%) przyznało bezpieczeństwu najniższą ocenę na skali ważności. Tylko przedstawiciele 12% polskich firm uznali to za rzecz najważniejszą.
Jako najważniejszy atrybut systemu przetwarzania dokumentów przedsiębiorcy wskazali innowacyjność (50%), indywidualne podejście rozumiane jako dostosowanie funkcjonalności do potrzeb (37%) oraz profesjonalizm obsługi (34%). Największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 800 osób, zdecydowanie częściej zwracały uwagę na dostosowanie funkcjonalności do ich potrzeb. Widać wyraźnie, że w największych firmach system obiegu dokumentów ma niepowtarzalne cechy, do których trzeba się dostosować. W opinii przedsiębiorców dostosowanie funkcjonalności do potrzeb może przynieść korzyści w postaci zwiększonej efektywności systemu i zwiększenia zadowolenia użytkowników.
Pełną wersję raportu można uzyskać po rejestracji na stronie ops.konicaminolta.pl w zakładce „kontakt”. W pole „temat” należy wpisać „raport KPMG”, a w pole „treść” – „proszę o przesłanie”.
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę doradczą KPMG na zlecenie i we współpracy z Konica Minolta w okresie lipiec – sierpień 2011 r. W ankiecie wzięło udział ponad 150 przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 150 pracowników.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.