Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / PWPW stawia na nowe podejście do produktów cyfrowych

PWPW stawia na nowe podejście do produktów cyfrowych

Fot. PWPW

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych będzie w swoich rozwiązaniach cyfrowych wykorzystywać doświadczenie z produkcji druków zabezpieczonych i banknotów. Przykładem jest Enigma NFT, czyli karta z cyfrowym dziełem sztuki, która łączy w sobie wiele unikalnych kompetencji Wytwórni – od projektu graficznego, przez przygotowanie poliwęglanowych kart z chipem, po rozwiązania NFC i technologię blockchain.

Wyjątkową cechą PWPW w branży security printing pozostaje to, że jako jeden z niewielu podmiotów na świecie produkujących banknoty i druki zabezpieczone jest w stanie przeprowadzić cały proces produkcyjny w jednym miejscu. Począwszy od prac koncepcyjnych, zaprojektowania zabezpieczeń i szaty graficznej, poprzez produkcję papieru we własnej papierni i zadruk poligraficzny, po personalizację i dedykowane rozwiązania IT.

Teraz takie kompleksowe podejście PWPW planuje wprowadzić w obszarze produktów cyfrowych, wykorzystując know-how i doświadczenie swoich ekspertów z różnych dziedzin. Nowy produkt – Enigma NFT – łączy w sobie wiele unikalnych zdolności Wytwórni: projektowania graficznego oraz zabezpieczania banknotów i druków wartościowych, produkcji kart poliwęglanowych z wbudowanym chipem, implementacji technologii NFC używanej w dowodach osobistych z warstwą elektroniczną, tworzenia aplikacji mobilnych, a także zastosowania technologii blockchain.

„Od lat Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, oprócz rozwijania kompetencji w dziedzinie produkcji banknotów i dokumentów, oferuje też szereg nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań z zakresu IT. W projekcie Enigma NFT łączymy te obszary, prezentując szerokie możliwości PWPW w zakresie tworzenia bezpiecznych rozwiązań cyfrowych, wykorzystując nasze kompetencje z innych obszarów” – tłumaczy Mariusz Kujawski, członek zarządu PWPW nadzorujący Pion Produktów Cyfrowych PWPW.

„Enigma NFT to prezentacja naszych umiejętności w zakresie kompleksowej realizacji zaawansowanych projektów w technologii blockchain i łączenia ich z innymi oferowanymi przez nas rozwiązaniami. To także uznanie dla kunsztu kryptograficznego, jakim polscy matematycy wykazali się w latach trzydziestych oraz hołd dla polskiej nauki i myśli technologicznej” – mówi Konrad Jaczewski, dyrektor Pionu Produktów Cyfrowych PWPW.

Enigma NFT składa się z karty poliwęglanowej z grawerowanym laserowo numerem CAN i unikalnym tokenem zapisanym w warstwie elektronicznej. Żeby pobrać okolicznościowe cyfrowe dzieło, należy zainstalować aplikację Enigma PWPW i przybliżyć kartę do telefonu. Po chwili cyfrowa Enigma NFT trafia do portfela kryptowalutowego w telefonie. Bezdotykowa i bezprzewodowa technologia przesyłu danych (NFC) wykorzystywana jest m.in. w sektorze bankowym przy dokonywaniu płatności zbliżeniowych. PWPW wcześniej zastosowała ją m.in. w aplikacji eDO App, dzięki której przykładając nowy dowód osobisty do smartfona, można szybko i bezpiecznie potwierdzać swoją tożsamość oraz logować się do serwisów i usług.

Pierwsze karty, wyprodukowane w limitowanym nakładzie kilkuset egzemplarzy, będą dystrybuowane wśród partnerów i klientów Wytwórni.

Enigma NFT to także hołd złożony polskim kryptologom, którzy 90 lat temu przyczynili się do złamania szyfru Enigmy i których spadkobierczynią jest dziś w wielu obszarach Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. W 1932 r. wybitni polscy matematycy i kryptolodzy – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki dokonali niemożliwego, łamiąc kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Jak się później okazało, rozwiązanie tej zagadki przez trzech polskich uczonych decydująco wpłynęło na losy II wojny światowej.

Więcej szczegółowych informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej https://enigma.pwpw.pl.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.