Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Opakowania wielorazowe – hit czy kit

Opakowania wielorazowe – hit czy kit

Fot. Stora Enso

W ostatnim czasie Stora Enso przeprowadziła badania rynkowe na temat opakowań wielokrotnego użytku. Wzięło w nich udział ponad 7 tys. osób w wieku od 18 do 64 lat, zamieszkujących Wlk. Brytanię, Niemcy, Włochy, Polskę i Szwecję. Jak pokazują opublikowane przez firmę wyniki, aż 77% respondentów pozytywnie odniosło się do kwestii zastosowania wielokrotnych opakowań w życiu codziennym.

Stora Enso podkreśla, że opakowania wielorazowego użytku są już obecne w naszym życiu codziennym, oraz że – zakładając potencjalne zmiany w przepisach prawnych obowiązujących w Europie – mają szansę pojawić się w większym stopniu w restauracjach i punktach sprzedaży detalicznej.

Z badania wynika, że konsumenci są otwarci na tego typu rozwiązania – aż 77% respondentów wskazało, że ma do nich pozytywne nastawienie. Jednak bardziej drobiazgowa analiza pokazała kilka czynników ograniczających. Z punktu widzenia klienta są to powszechność wdrożenia wielorazowych opakowań; głównie z uwagi na kwestie czystości i wygody. To – jak dodaje Stora Enso – stanowi prawdziwe wyzwanie dla właścicieli marek i sieci sprzedaży detalicznej, które muszą uwzględnić – wdrażając systemy ponownego wykorzystywania opakowań i komunikowania się z rynkiem – informacje o tego typu procesach.

Ponadto wielu konsumentów ma problem z właściwą interpretacją słowa „ponowny użytek” i jego praktycznym znaczeniem: część myli bowiem możliwość ponownego wykorzystania tego samego opakowania np. na użytek domowy z przekazywaniem zużytych opakowań sklepom w celu ich ponownego napełnienia i wprowadzenia na rynek. Co więcej, 75% respondentów postrzega recykling opakowań jako formę ich ponownego wykorzystania. 78% zapytanych osób zastanawia się też nad względami higienicznymi tego typu rozwiązania i pakowania danego produktu w pojemnik wielokrotnego użytku. Z kolei 22% badanych stwierdziło, że zwrot zużytych opakowań do wyznaczonego punktu byłby dla nich problematyczny i wymagał zbyt dużo zaangażowania.
Respondenci zostali zapytani też o rodzaje materiałów, z których – ich zdaniem – powinno być wykonane opakowanie wielorazowe. Badania pokazały, że tego typu rozwiązanie nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb i oczekiwań konsumentów, ale w kontekście różnych kategorii związanych z produktami spożywczymi preferowaną opcją jest opakowanie kartonowe. Stora Enso podkreśla jednocześnie, że duże znaczenie dla wyborów dokonywanych przez konsumentów ma odzyskiwalność: ponad połowa respondentów uznała karton za preferowany wariant z uwagi na możliwość jego recyklingu (51% odpowiedzi) i łatwość w jego realizacji (52%).
Firma wskazuje, że zjawisko ponownego wykorzystywania różnych przedmiotów nabiera coraz bardziej wyraźnego kształtu w odniesieniu do całego rynku europejskiego i będzie miało wpływ na obraz branży opakowaniowej już w niedalekiej przyszłości. Zarówno właściciele marek jak i sieci detalicznych muszą wziąć pod uwagę wiele czynników: np. jak właściwie komunikować się z konsumentami względem sposobu czyszczenia opakowań i ich zwrotu, czy też jakiego rodzaju materiały wybrać z myślą o produkcji opakowań. Kolejne kwestie ważne z punktu widzenia całego systemu to cykl życia opakowania wielorazowego i jego wpływ na środowisko naturalne po utylizacji; możliwość recyklingu w sytuacji gdy opakowanie nie nadaje się do dalszego użytkowania; zwiększenie wytrzymałości i żywotności opakowania wielorazowego w celu zwiększenia jego popularności wśród konsumentów.
Zarówno opakowanie wielorazowe, jak i opakowanie wykonane z materiałów odnawialnych, pochodzących z recyklingu (np. rozwiązań bazujących na włóknach) mają swoje miejsce w kontekście przyszłego kształtu całej branży opakowaniowej. Firma dodaje, że materiały wykonane z włókiem mają kluczową rolę do odegrania w systemach ponownego wykorzystywania opakowań, takich jak kartonowe pojemniki na mydło czy detergenty. Zdaniem Stora Enso, tego typu materiały odnawialne wspierają w znaczący sposób wiele aplikacji, dzięki którym ograniczany bądź minimalizowany jest poziom tworzyw sztucznych – także za sprawą innowacyjnych powłok barierowych. Dla właścicieli marek, którzy decydują o rodzaju opakowania, wybór materiału staje się jedną z kluczowych zmiennych. Stora Enso podkreśla, że preferencje konsumentów są tu dość klarowne, jednak będąc właścicielem marki, kluczowym jest zrozumienie, że właściwy wybór materiału zależy od końcowego zastosowania i wpływu opakowania na otoczenie w kontekście całego cyklu życia.

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (1 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.