Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / O utrzymaniu wydajności druku na Konferencji Fleksografów

O utrzymaniu wydajności druku na Konferencji Fleksografów

Michel Vanhems w swoim wystąpieniu skupił się na naturalnych, funkcjonalnych lakierach i powłokach zabezpieczających wydruki

Kolejny już raz firma Sun Chemical czynnie zaangażowała się w organizację Konferencji Fleksografów będąc nie tylko Platynowym Sponsorem tego wydarzenia, ale także prezentując podczas niego dwa referaty dotyczące utrzymania wydajności drukarń wobec zmieniającego się rynku, oczekiwań klientów i konsumentów. Konferencja, która podobnie jak w ubiegłym roku przyciągnęła ponad 200 uczestników, odbywała się w dniach od 24 do 26 kwietnia br. w Ożarowie Mazowieckim k. Warszawy, a jej gospodarzem i organizatorem jednocześnie była Polska Izba Fleksografów.

Polska Izba Fleksografów zadbała o obfity program merytoryczny konferencji, tym razem wzbogacony również o pokazy maszyn. Pierwszy dzień wypełniły dyskusje i panele z udziałem zaproszonych ekspertów z szeroko pojętej branży poligraficznej. Istotnym tematem stały się tu zagadnienia związane ze szkolnictwem branżowym. Uczestniczyli w nich m.in. reprezentanci placówek edukacyjnych, kształcących kadry dla branży fleksografcznej. „Dla naszej firmy szczególnie istotnym były kwestie dotyczące łączenia biznesu z edukacją, a także jak najlepsze kształcenie młodych kadr w naszej branży” – podkreśla Tomasz Dobrowolski, Business Director Packaging Inks w polskim oddziale firmy Sun Chemical. W tym dniu uczestnicy konferencji mogli również pozyskać informacje dotyczące aspektów prawnych, związanych z rynkiem opakowań i etykiet, a także – co obecnie budzi szczególne zainteresowanie – dotyczące ochrony środowiska.

Drugi dzień konferencji otworzył referat zatytułowany „Jak utrzymać wydajność produkcji poligraficznej w stale zmieniającym się świecie”, a jego autorem był Colin Smith, European Product Manager w firmie Sun Chemical. Na początku przedstawił megatrendy, jakie determinują obecną sytuacją na rynku opakowań i etykiet, wpływając też na jego przyszłość. Wskazał na pandemię jako czynnik, który w dużym stopniu zmienił zachowania konsumentów, niejako „zmuszając” właścicieli marek, a w ślad za nimi – producentów oraz przetwórców opakowań i etykiet – do poszukiwania nowych dróg na utrzymanie rentowności ich biznesów. Wśród nich wymienił m.in. rosnące znaczenie e-handlu, zapotrzebowanie na produkty spożywcze o dłuższej trwałości i dacie przydatności czy większy popyt na produkty i usługi lokalne.

Coraz bardziej istotnym mega trendem, na jaki wskazał Colin Smith, są kwestie związane z polityką zrównoważonego rozwoju. „W dużym stopniu wynika to z wprowadzanych sukcesywnie nowych przepisów prawnych np. eliminujących używanie jednorazowych produktów plastikowych (m.in. unijna dyrektywa SUP) – mówił. – Kolejnym są zawirowania w globalnym łańcuchu dostaw, skutkujące m.in. poszukiwaniami bliższych – w sensie geograficznym – źródeł surowcowych. Trzecim jest dominacja globalnych właścicieli marek na rynku produktów spożywczych. 84% całej żywności i napojów dostępnych w skali świata jest bowiem oferowanych przez zaledwie 10 korporacji”.

W kontekście ww. trendów Colin Smith wskazał możliwe, prognozowane przez Sun Chemical konsekwencje rynkowe: coraz większe wymagania odnośnie proekologiczności produktów i ich opakowań; dalszą ekspansję e-handlu; stale postępujące zmiany w zachowaniach i preferencjach konsumentów; presję cenową w kontekście produktów w rynku FMCG i w handlu detalicznym; digitalizację opakowań (Internet Rzeczy).

Następnie wymienił wybrane przez Sun Chemical produkty i usługi pozwalające na zabezpieczenie właściwej zyskowności operacyjnej. Wśród nich znajdują się m.in. wszechstronne farby różnego zastosowania (np. Soliflex PXL), które można aplikować także na powierzchnię laminowaną. Jednak szczególną uwagę Colin Smith zwrócił na kwestię szerszego gamutu kolorystycznego (ECG) i możliwości, jakie się z tym wiążą. Jak zaznaczył, wśród globalnych właścicieli marek rośnie zapotrzebowanie na większą liczbę oferowanych rodzajów produktów, ich wersji, także kolorystycznych. Podał tu przykład jednej z firm, w przypadku której liczba kodów SKU stosowanych na jej produktach wzrosła w latach 2007-2017 aż 8-krotnie. „Mamy do czynienia z coraz większą liczbą produktów, rodzajów i rozmiarów opakowań, wersji kolorystycznych czy też informacji o promocjach – mówił. – W tym kontekście warto rozważyć przejście od tradycyjnego systemu CMYK z dodatkowymi kolorami specjalnymi do opcji ECG. Zachowując bowiem odpowiednią zgodność kolorystyczną np. z barwami firmowymi, możemy tu uzyskać dodatkowe korzyści, a w efekcie – przewagę konkurencyjną”.

Wśród korzyści, jakie niesie ze sobą wdrożenie tej technologii, Colin Smith wymienił: możliwość uzyskania dużej ilości kolorów specjalnych z jednego zestawu farb; zwiększenie atrakcyjności wizualnej opakowania; krótsze czasy narządzania maszyny i zwiększenie realnego czasu jej pracy, a tym samym – szybsze dostarczenie produktu na rynek; niższą ilość odpadów materiałowych w kontekście farb, ale też podłoży czy rozpuszczalników wynikającą z mniejszej liczby przezbrojeń, rzadszego mycia i redukcji liczby wykorzystywanych do drukowania farb.

W kontekście wdrożenia systemu ECG prelegent wymienił też stworzone przez Sun Chemical oprogramowanie GamutViewer, pozwalające na szybką i łatwą ocenę portfolio kolorów specjalnych w kontekście ich konwersji zgodnie z ECG oraz na tworzenie plików ECG. Następnie omówił poszczególne etapy wdrożenia tej technologii przy wsparciu specjalistów Sun Chemical.

Autorem drugiego referatu ze strony Sun Chemical był Michel Vanhems, Functional Coatings Product Manager EMEA. Jego wystąpienie dotyczyło naturalnych, funkcjonalnych lakierów i powłok zabezpieczających wydruki. Prelegent zwrócił uwagę na aktualne trendy w tej dziedzinie: poprawę poliolefinowej bariery tlenowej w celu zastąpienia folii PET; ulepszenia bariery tlenowej w strukturach; zastąpienie EVOH (dla struktur monomateriałowych i jednowstęgowych nadających się do recyklingu). Kolejnym trendem jest poprawa barierowości papieru dla tlenu i wilgoci do poziomu charakterystycznego dla folii, a także zapewnienie jego odporności na wodę i tłuszcz oraz poprawa właściwości uszczelniających. Natomiast dla struktur o bardzo wysokiej barierowości istotne są wzmacniające i ochronne rozwiązania barierowe dla podłoża pokrytego materiałami typu AlOx i MET.

Michel Vanhems wyjaśnił też jak Sun Chemical rozumie pojęcie powłok do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Zwrócił uwagę na fakt, że wszystkie surowce wykorzystywane do ich produkcji muszą być zbadane pod kątem poziomu ich zgodności z przepisami: „Zakłady wytwórcze muszą wdrożyć tzw. dobre praktyki produkcyjne oraz wprowadzić mechanizmy zabezpieczające przed zanieczyszczeniem. Natomiast jeśli chodzi o zastosowanie danego produktu to ważnym jest sposób i możliwości jego aplikacji, a także analiza należytej staranności i oceny ryzyka - w tym celu stosuje się modelowanie a także test migracji specyficznej. Naszym zdaniem, aby lakier mógł mieć kontakt z żywnością, musi spełniać wszystkie wyżej wymienione kryteria”.

Prelegent przedstawił certyfikaty i dokumenty potwierdzające możliwości recyklingu danego produktu, ponownego przetworzenia, kompostowalności zarówno w warunkach domowych jak również przemysłowych. Omówił również wytyczne dyrektywy unijnej, dotyczącej ograniczenia wpływu produktów z niektórych tworzyw sztucznych na środowisko (SUP) podkreślając, że wśród produktów wyraźnie z niej wyłączonych i dotychczas nie zdefiniowanych, są m.in. farby graficzne i kleje. Branża oczekuje więc jasnych wytycznych w tym zakresie.

Następnie Michel Vanhems omówił kwestię definicji produktu „wytworzonego z naturalnych materiałów” z punktu widzenia Sun Chemical: „ To przede wszystkim zmaksymalizowana zawartość surowców nieopartych na paliwach kopalnych, pochodzenia naturalnego. W razie potrzeby dopuszcza się w tych produktach niskie stężenia dodatków, niebędących surowcami pochodzenia naturalnego, takich jak na przykład konserwanty. Kolejne kryterium jest bardzo wysoka zawartość węgla biogennego na podstawie udziału C-14 w całkowitej zawartości węgla. Stoimy zatem na stanowisku, że naturalne polimery zastosowane w recepturze nie są modyfikowane chemicznie zgodnie z definicją zawartą w dyrektywie SUP”.

Przedstawiciele firmy Sun Chemical przez cały czas trwania konferencji byli do dyspozycji uczestników na swoim stoisku w holu głównym hotelu i jego foyer. Na stoisku było prezentowane m.in. oprogramowanie używane na co dzień przez Sun Chemical w firmowym laboratorium w podwarszawskich Markach, pozwalające na ocenę widzenia kolorów przez daną osobę.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.