Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Nowość w projektowaniu obiektów 3D

Nowość w projektowaniu obiektów 3D

W odpowiedzi na coraz silniejszy trend personalizacji firma Sihl opracowała metodę pozwalającą na masową produkcję trójwymiarowych zindywidualizowanych obiektów, opartą o nowe drukowalne folie do termoformowania – SubliColor.

Inspiracją do prac nad foliami były próby nanoszenia aplikacji na obiekty trójwymiarowe poprzez użycie papierów stosowanych w druku sublimacyjnym. Ponieważ jednak są one używane do nanoszenia obrazów na przedmiotach płaskich, próba odwzorowania na obiektach 3D zakończyła się niepowodzeniem – ze względu na fałdy i zagięcia papieru efekt nie był zadowalający. W efekcie firma Sihl opracowała nową technologię polegającą na zadruku półprzezroczystych folii SubliColor Gadget Film 240 lub SubliColor Object Film 240 specjalnym atramentem sublimacyjnym. Folia jest następnie mocowana w ramie i umieszczana na powlekanym poliestrem obiekcie 3D w nagrzanym piecu próżniowym lub piecu ogrzewanym promiennikami podczerwieni (IR). Po pewnym czasie, w ok. 87°C, folia staje się na tyle plastyczna, że można ją łatwo owinąć wokół przedmiotu umieszczonego w próżni, a samo podciśnienie usunąć stosunkowo szybko, zapobiegając w ten sposób niepełnej sublimacji. Folia dostosowuje się do wszystkich rogów i krzywizn bez zniekształcania lub uszkadzania obrazu i bez utraty drobnych szczegółów. Jak podaje producent, dwie nowe folie wykonane są z elastycznego monomateriału bez metalizacji, co pozwala na ich recykling.

Innowacyjność technologii Sihl 3D SubliColor polega głównie na tym, że pozwala ona na zastosowanie niskich temperatur do przenoszenia tuszu, dzięki czemu można w ten sposób ozdobić nawet te przedmioty codziennego użytku, których wcześniej nie można było zadrukować, bo uległyby deformacji lub stopieniu w wysokich temperaturach. Metoda ta umożliwia przenoszenie obrazów do dowolnego trójwymiarowego złożonego kształtu, zarówno w przypadku dużych ilości produkcyjnych, jak i krótkich serii, a nawet pojedynczych sztuk. Oznacza to, że przedmioty takie jak kluczyki do samochodu, kaski, sprzączki, elektryczne akcesoria kuchenne, listwy przypodłogowe czy różnego rodzaju drobiazgi – wcześniej uważane za niedrukowalne – można teraz projektować indywidualnie i ozdabiać. Co więcej, technologia ta sprawdza się niezależnie od rozmiaru przedmiotu i materiału, z jakiego został wykonany przedmiot, na którym ma się znaleźć aplikacja. Można zadrukować wszystkie materiały – od nieprzetworzonych polimerów i wytłaczanych tworzyw sztucznych, przez metale, szkło, ceramikę, aż po inne podłoża, które zostały wstępnie pokryte powłoką poliestrową.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.