Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Na tropie ekościemy

Na tropie ekościemy

W Sieci funkcjonuje mikrowitryna greenwash.com, której celem jest uświadamianie odbiorców na temat nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych przez właścicieli marek produktowych na temat rzekomej ekologiczności zarówno samych produktów, jak i stosowanych opakowań. Jak wskazują autorzy portalu, tzw. greenwashing jest coraz bardziej popularny, a witryna wskazuje przykłady pochodzące z sektora mody, opakowań i żywności.

W ostatnich latach liczba produktów oznaczonych jako zrównoważone lub „zielone” znacząco wzrosła. Jednak informacje firm mówiące o ich proekologicznych praktykach nie idą w parze z zatrzymaniem wzrostu ilości emitowanych gazów cieplarnianych, wydobycia zasobów kopalnych i nakręcaniem spirali nadprodukcji. Greenwashing to zjawisko polegające na wywoływaniu u klientów poszukujących towarów wytworzonych zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska wrażenia, że produkt (lub przedsiębiorstwo go wytwarzające) jest w zgodzie z naturą i ekologią. „Zielone kłamstwo” ma uśpić nas – konsumentów – w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa, zasłonić fakt nieustannej eksploatacji planety.

Platforma greenwash.com ma pomóc rozpoznawać różnorodność taktyk stosowanych przez firmy i ujawnić skalę problemu, a w konsekwencji wymóc na odpowiednich organach zmiany prawne regulujące ten problem – chodzi m.in. o ograniczenie ilości opakowań plastikowych i obowiązkowe systemy zwrotu kaucji. Witryna została stworzona przez grupę Changing Markets Foundation (CMF), która w przeszłości oskarżała globalne firmy (jak Coca-Cola, Tesco, Mars, P&G, Unilever czy Sainsbury’s) o to, że przechwalają się pomniejszymi działaniami na rzecz środowiska, mimo że w tym samym czasie wyrządzają mu swymi nieodpowiedzialnymi działaniami znacznie większe szkody. Wśród najpopularniejszych przykładów „ekościemy” znalazły się informacje dotyczące wykorzystywania tworzyw potencjalnie zanieczyszczających oceany oraz poziomu recyklowalności produktów (w rzeczywistości wiele zachodnich krajów praktykuje eksport plastikowych śmieci do krajów najuboższych). Innym przykładem jest chwalenie się np. butelką z recyklingu, podczas gdy jej barwione lub wieloskładnikowe elementy (nakrętki, pompki) nie pozwalają na dalsze przetworzenie opakowania.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.