Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Mniej papieru i tektury

Mniej papieru i tektury

W związku ze spowolnieniem europejskiej gospodarki i ograniczeniami sanitarnymi związanymi z pandemią zużycie papieru i tektury w Europie spadło w 2020 r. o 5,3% w porównaniu do 2019 r., wynosząc łącznie 71 mln ton – możemy przeczytać w najnowszym raporcie CEPI. Członkowie tego ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia reprezentującego przemysł papierniczy wyprodukowali w 2020 roku 85,2 mln ton papieru i tektury, co stanowi spadek o 4,8% w porównaniu do 2019 roku. Ta tendencja była obserwowana także w wielu innych częściach świata, m.in. w USA, Japonii, Brazylii i Kanadzie.

Pomimo spowolnienia gospodarki europejskiej i ograniczeń sanitarnych, większość papierni pracowała w 2020 roku bez zakłóceń. W 2020 roku pandemia przyspieszyła strukturalny spadek produkcji gatunków papierów graficznych, w tym papieru gazetowego (spadek o 18,8%), ale pobudziła produkcję papierów opakowaniowych, papierów higienicznych oraz papieru do użytku domowego. Największy udział w produkcji papieru i tektury w 2020 r. wśród krajów CEPI miały Niemcy (25,1%). Polska dostarczyła na rynek 5,8% papieru i tektury. Jeśli chodzi o strukturę produkcji papieru i tektury ze względu na zastosowanie, to w 2020 r. 58,2% stanowiły gatunki do produkcji opakowań, 23% inne papiery graficzne, 9,4% papiery higieniczne, 4,8% papiery gazetowe oraz 4,5% pozostałe.

Zużycie masy celulozowej w 2020 r. zmniejszyło się o 6,4%, również pod wpływem spowolnienia gospodarczego oraz spadku produkcji papieru i tektury. Całkowita produkcja masy celulozowej zmniejszyła się o 4,7%, podczas gdy produkcja rynkowa pozostała na niezmienionym poziomie. Eksport rynkowy masy celulozowej pozostał na wysokim poziomie pomimo niewielkiego spadku i wzrósł o 2,8%, podczas gdy eksport papieru i tektury zmniejszył się o 3,1%, w mniejszym stopniu niż produkcja i import (-4,5%). Patrząc łącznie na rynkową masę celulozową oraz papier i tekturę, udział produkcji państw członkowskich CEPI przeznaczonej na eksport osiągnął w 2020 r. poziom 26%.

Patrząc w przyszłość, popyt na papier i tekturę niewątpliwie skorzysta z ożywienia gospodarczego prognozowanego na rok 2021. Według szacunków Komisji Europejskiej, gospodarka UE wzrośnie o 4,2% w 2021 r., a w 2022 r. umocni się do około 4,4%. Według stanu na koniec kwietnia 2021 r. produkcja papieru i tektury w krajach CEPI wzrosła o 1% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.