Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Mądrość w opakowaniu

Mądrość w opakowaniu

Mondi, globalny dostawca opakowań i papieru, ogłosił wyniki swojego piątego rocznego raportu e-commerce, który zawiera szczegółowe informacje na temat ogólnych trendów, analiz i postaw klientów w zakresie e-commerce oraz tego, jak opakowanie wpływa na całe ich doświadczenie.

To coroczne badanie online zostało przeprowadzone w ostatnim kwartale 2023 r. i obejmuje opinie 6tys. konsumentów. Badanie i wynikający z niego raport opierają się na chęci dostarczenia markom e-commerce kluczowych informacji na temat najlepszego zaspokajania potrzeb konsumentów. Najnowszy raport zawiera również wyniki dla poszczególnych krajów dla sześciu głównych rynków, w tym Czech, Francji, Niemiec, Polski, Szwecji i Turcji.

Pojawiające się trendy i nowsze spostrzeżenia obejmują to, co dzieje się wokół handlu społecznościowego, recommerce i ruchów na rzecz zrównoważonego rozwoju w różnych pokoleniach. Raport analizuje cztery kluczowe obszary: zachowania konsumentów podczas zakupów online, postawy wobec opakowań i doświadczeń związanych z rozpakowywaniem, postrzeganie i zachowania związane z recyklingiem i ponownym użyciem oraz przyszłość opakowań w handlu elektronicznym.

Zachowanie w handlu społecznościowym napędza znaczną część zakupów

Prawie połowa (44%) konsumentów dokonała zakupu za pośrednictwem handlu społecznościowego w ciągu ostatnich 12 miesięcy, przy czym najczęściej miało to miejsce na Facebooku i Instagramie, podczas gdy TikTok uplasował się na poziomie 20%. Trend ten jest szczególnie silny wśród milenialsów i pokolenia Z, którzy wydają głównie na modę. Młodsza grupa wydała większość swoich pieniędzy na produkty modowe (około 60%) w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w porównaniu do kosmetyków, pielęgnacji, sportu i rekreacji, technologii i artykułów gospodarstwa domowego, które łącznie mieszczą się w przedziale 30-40%.

Spadek ogólnej częstotliwości zakupów online i pokolenie X szukające najlepszych cen

Pomimo spadku częstotliwości zakupów z powodu ograniczeń ekonomicznych, 38% konsumentów utrzymuje swoje nawyki zakupowe online, kierując się poszukiwaniem lepszych cen i wartości. Częstotliwość zakupów online nieco spadła w 2023 r. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że kupujący nadal wracają do tradycyjnych sklepów, ponieważ zachowania zakupowe powróciły do normy sprzed pandemii, a także być może kupujący ograniczają wydatki online, ponieważ musieli poradzić sobie ze wzrostem kosztów życia. Nadal jednak regularnie robią zakupy online, a jedna czwarta robi to co najmniej raz w tygodniu. Oszczędność czasu i udogodnienia związane z dostawą do domu są szczególnie atrakcyjne dla wszystkich badanych grup, a pokolenie X jest znane z tego, że jest najbardziej świadome kosztów w porównaniu z innymi pokoleniami.

Jakość opakowania i możliwość recyklingu są istotnymi czynnikami przy podejmowaniu decyzji o zakupie; kto ponosi koszty zwrotów?

Klienci priorytetowo traktują jakość opakowań i ich przyjazność dla środowiska, przy czym 88% z nich ceni sobie opakowania ochronne, a znaczna część uważa, że możliwość ich recyklingu jako ważną. Istnieją różnice regionalne, tureccy konsumenci wykazują duże zapotrzebowanie na opakowania, które mogą być ponownie zamknięte (zaklejone). Rozwój recommerce wskazuje na preferencje konsumentów w zakresie opakowań wielokrotnego użytku, co oznacza, że sprzedawcy detaliczni e-commerce muszą wziąć pod uwagę zachowania po zakupie i dostosować się do wymagań zrównoważonego rozwoju w gospodarce o obiegu zamkniętym. Tradycyjnie zwroty były bezpłatne, ponieważ zachęcało to do zakupów. Wraz z rosnącymi kosztami i związanymi z nimi kwestiami zrównoważonego rozwoju, 39% respondentów ankiety twierdzi, że nie chce płacić za zwroty, przy czym milenialsi i pokolenie Z najbardziej akceptują ponoszenie tych kosztów.

Prawie połowa klientów nie dokona ponownego zakupu danej marki, jeśli opakowanie nie spełnia oczekiwań.

Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że są to pokolenia, które dorastały z pojęciem unboxingu, niż po prostu otwierania paczek, to millenialsi i generacja Z ponownie najwyżej oceniają znaczenie opakowania dla doświadczenia związanego z rozpakowywaniem - dwie trzecie (66%) generacji Z i 65% millenialsów ocenia je jako ważne lub bardzo ważne, w porównaniu do zaledwie 46% boomersów. Negatywne doświadczenia związane z rozpakowywaniem, z nadmiernym opakowaniem jako najczęściej wymienianym zarzutem, pokazują, że prawie połowa (47%) twierdzi, że może to zniechęcić ich do ponownego zakupu. Dla porównania, 45% twierdzi, że nie kupiłoby ponownie od marki, której opakowanie jest trudne do recyklingu.

Duży nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój i przyjazne dla środowiska opakowania bez uszczerbku dla jakości papieru, możliwości ochrony lub ogólnego doświadczenia związanego z rozpakowywaniem. Raport sugeruje, że prawie 60% konsumentów oczekuje w najbliższej przyszłości opakowań kompostowalnych lub nadających się do recyklingu.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.