Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / List Polskiej Izby Druku do Ministra Edukacji i Nauki

List Polskiej Izby Druku do Ministra Edukacji i Nauki

Polska Izba Druku, w porozumieniu z Polską Izbą Książki, wystosowała pismo do prof. dr. hab. Przemysława Czarnka – Ministra Edukacji i Nauki – w sprawie trudnej sytuacji branży poligraficznej w Polsce z powodu wzrostu cen wszystkich komponentów produkcyjnych oraz mediów. List, podpisany przez Jacka Kuśmierczyka, prezesa PID, został złożony w kancelarii MEiN 15 grudnia 2021 r. Poniżej jego pełna treść.

„Polska Izba Druku, włączając się do działań Polskiej Izby Książki, pragnie zwrócić uwagę osób decydujących o wysokości dotacji celowej w celu sfinansowania kosztu zakupów podręczników, materiałów edukacyjnych, oraz materiałów ćwiczeniowych dla szkół podstawowych i szkół artystycznych, na bezprecedensową sytuację rynkową, jaka dotknęła w bieżącym roku rodzimą branżę poligraficzną. Opierając się na badaniu wykonanym na miarodajnej grupie drukarń oraz ich dostawców i kooperantów stwierdzamy, że w porównaniu do roku ubiegłego wzrost cen materiałów eksploatacyjnych oraz surowców wyniósł średnio około 50%, w tym papieru oraz materiałów pochodnych – jak np. tektury introligatorskiej – aż o 100%, co przy równoczesnym spadku bieżącej podaży będzie skutkować kontynuacją trendu.
Również w innych, strategicznych dla produkcji i usług poligraficznych obszarach odnotowany został gwałtowny wzrost cen, a w konsekwencji kosztów wytworzenia.W przypadku usług logistycznych wzrost wyniósł ok. 25%,w przypadku kosztów pracy 20%, ceny energii są wyższe rok do roku o 250%, a gazu o 350%. Wysoki wskaźnik inflacji (ok. 8% na koniec roku), zaburzenie łańcuchów dostaw oraz niestabilna sytuacja gospodarki światowej (wywołana pandemią oraz kryzysami międzynarodowymi) nie dają nadziei na stabilizację rynku w okresie najbliższych 6 miesięcy.
W związku z powyższym koszty druku książek oraz materiałów edukacyjnych i ćwiczebnych z uwzględnieniem surowców na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wzrosły o średnio 25–37% w zależności od produktu, a w najbliższym półroczu prognozujemy utrzymanie się tej tendencji.Taki stan rzeczy powoduje, że w imieniu samorządu gospodarczego branży poligraficznej muszę rekomendować pilne podjęcie decyzji o korekcie wysokości przedmiotowej dotacji, by w roku 2022 zagwarantować dzieciom, młodzieży oraz nauczycielom dostęp do nowych podręczników oraz materiałów edukacyjnych i ćwiczebnych.
Równocześnie deklaruję gotowość do wzięcia udziału w konsultacjach środowiskowych dedykowanych ustaleniu, adekwatnego do warunków rynkowych poziomu wsparcia, ze środków publicznych procesu produkcji drukowanych materiałów szkolnych”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.