Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / List PID wyrażający troskę o losy Zakładu Poligrafii PW

List PID wyrażający troskę o losy Zakładu Poligrafii PW

Prezes Polskiej Izby Druku – Jacek Kuśmierczyk – wystosował w imieniu PID list do Rektora Politechniki Warszawskiej, w którym wyraża zaniepokojenie sytuacją w Zakładzie Technologii Poligraficznych PW. Jak wskazuje, Dziekan Wydziału Mechaniki chce odwołać prof. Georgija Petriaszwiliego ze stanowiska dyrektora zakładu, nie przedstawiając żadnej wizji dalszego kierowania placówką, co wg autora listu świadczy o tym, że kierownictwo uczelni nie docenia rangi edukacji kadr inżynierskich branży. Poniżej pełna treść listu.

Jego Magnificencja
Rektor Politechniki Warszawskiej
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba

Szanowny Panie Rektorze,

Niniejsze pismo kieruję do Pana w trosce o sprawy Zakładu Technologii Poligraficznych Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Warszawskiej.

Sprawując funkcję prezesa Polskiej Izby Druku, najstarszej organizacji samorządu gospodarczego przemysłu poligraficznego oraz produkcji opakowań I innych towarów z nadrukiem, zatrudniającego przeszło 50 000 pracowników i realizującego przychody roczne na poziomie przeszło 15 miliardów złotych, czuję się odpowiedzialny za jakość współpracy z najważniejszym ośrodkiem akademickim kształcącym kadrę inżyniersko-kierowniczą dla naszej branży. Taką placówką jest od lat Zakład Technologii Poligraficznych aktualnie kierowany przez profesora Georgija Petriaszwiliego.

Pragnę zwrócić uwagę Magnificencji, że prawie całkowite wyposażenie zakładu w maszyny, urządzenia o wartości wielu milionów złotych oraz materiały eksploatacyjne niezbędne do prowadzenia zadań edukacyjnych zostało udostępnione placówce nieodpłatnie przez dostawców branży, a szereg prac adaptacyjnych w obiektach przy ulicy Konwiktorskiej zostało sfinansowanych przez firmy poligraficzne na prośbę oraz dzięki doskonałym kontaktom profesora Petiraszwiliego. Gruntowny remont obiektu możliwy był dzięki dwumilionowej dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozyskanej przez kierownictwo placówki. Efektem tych wysiłków połączonych z konsekwentnie prowadzoną promocją uzyskiwanych w procesie kształcenia stopni naukowych oraz kwalifikacji wśród młodzieży szkół średnich jest rosnąca liczba kandydatów na studia inżynierskie.

W tym miejscu pragnę podkreślić, że budynek Zakładu Technologii Poligraficznych został zbudowany w celu szkolenia przyszłych drukarzy na początku XX wieku przy wsparciu Towarzystwa Kształcenia Zawodowego Grafików Polskich oraz Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W 1978 roku budynek ten został przekazany przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Politechnice Warszawskiej z przeznaczeniem do kształcenia w nim Poligrafów. Koincydencja powyższa oraz bieżący wkład rzeczowy i niematerialny przedsiębiorców branży w utrzymanie obiektu oraz jego wyposażenia na światowym poziomie świadczą ponad wszelką wątpliwość, że pozostając we władaniu Politechniki Warszawskiej jest on dziedzictwem Polskiej Braci Drukarskiej.

W obliczu rozpoczynającej się nowej perspektywy europejskiej w ramach, której po raz kolejny do polskich firm popłyną pieniądze na badania i rozwój, samorząd gospodarczy przygotowuje wspólnie z Zakładem szereg działań i projektów mających umożliwić maksymalną akwizycję środków publicznych. I tu osoba profesora Petriaszwiliego odgrywa w procesie bardzo istotną rolę. Wieloletni Przewodniczący komisji jurorów konkursu Złotego Gryfa, ekspert i rzeczoznawca Polskiej Izby Druku odznaczony za swoje zasługi dla kadr rodzimych gospodarki i nauki swoim autorytetem gwarantuje realizację strategicznych dla przedsiębiorców przedsięwzięć.

Wobec powyższego oraz przez wzgląd na głęboki szacunek i uznanie, którymi obdarzamy profesora Petriaszwiliego za jego osiągnięcia z głębokim niepokojem przyjęliśmy informację o jego możliwym zwolnieniu z funkcji kierownika Zakładu na wniosek dziekana Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Szanowny Panie Rektorze, polskie przedsiębiorstwa bardzo dynamicznie rozwijającej się gałęzi przemysłu potrzebują kadry, którą kształci Zakład, podobnie jak niezbędna jest im pomoc zespołu pracowników placówki w procesie realizacji prac naukowo-badawczych w ramach projektów subsydiowanych z publicznych środków europejskich.

By to zagwarantować jesteśmy gotowi w zasadniczy sposób rozwijać współpracę z Uczelnią co stanowi w chwili obecnej główny temat rozmów i ustaleń z kierownictwem Zakładu pod przewodnictwem profesora Georgija Petriaszwiliego. Wydaje nam się, że nagła, niepoprzedzona konsultacjami decyzja o zmianach personalnych w tej sytuacji może spowodować niepotrzebne straty, zarówno dla Uczelni jak i przedsiębiorców.

W dogodnym terminie gotów jestem skoordynować obecność przedstawicieli wszystkich najważniejszych organizacji samorządu gospodarczego, Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Poligraficznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Poligrafii na spotkaniu z Panem by omówić możliwości kontynuowania współpracy naszego przemysłu z Politechniką Warszawską, oczywiście pod warunkiem pańskiego zainteresowania takim dialogiem.

Pozostaję w głębokim szacunku

Jacek Kuśmierczyk
Prezes Polskiej Izby Druku

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.