Kreacje w 3D

W styczniu Stratasys, znany producent drukarek 3D i systemów produkcyjnych do tworzenia prototypów, oraz Materialise, belgijski pionier na gruncie oprogramowań i rozwiązań 3D, zapowiedzieli prezentację efektów współpracy z holenderską projektantką mody, Iris van Herpen. Będzie je można podziwiać na Paris Fashion Week.

Dwie z jedenastu kreacji składających się na pokaz Haute Couture „Voltage” powstały z wykorzystaniem druku 3D. Iris van Herpen wspólnie z artystką, architektką i designerką, prof. Neri Oxman z MIT Media Lab, stworzyły wypracowany, wyrafinowany komplet, na który składają się spódniczka i peleryna. Stratasys umożliwił wydrukowanie projektu. Z kolei druga z kreacji: skomplikowana sukienka, to efekt współdziałania van Herpen z australijską architektką, Julią Koerner, aktualnie wykładającą na UCLA w Los Angeles. W 3D sukienkę wydrukowała firma Materialise. To dziewiąta kreacja stworzona przez van Herpen i Materialise.
Spódnica i peleryna powstały dzięki unikalnej technologii firmy Stratasys, Objet Connex, która umożliwia oddanie w druku właściwości różnych materiałów (ang.: multi-material 3D printed technology). To pozwala na włączenie do jednego projektu miękkich i twardych materiałów, co ma zasadnicze znaczenie dla tekstury kreacji i sposobu, w jaki się ona układa. „Możliwość uzyskania różnej miękkości i elastyczności zainspirowała nas do zaprojektowania kreacji typu ‘druga skóra’, która zachowuje się, jak zbroja w ruchu” – wyjaśnia Oxman.
Van Herpen dodaje: „Zafascynował mnie druk 3D, ponieważ wierzę, że ubrania, które nosimy dziś, będą produkowane w tej technologii – to tylko kwestia czasu. Wierzę też, że ten tak odmienny sposób wytwarzania odzieży, oparty na dodawaniu kolejnych warstw, będzie inspirował nowe pomysły”.
Pomysł na współpracę z Oxman narodził się, gdy van Herpen zobaczyła projekty Oxman z kolekcji „Imaginary Beings Mythologies of the Not Yet” wydrukowane w wielomaterialowej technologii 3D, Objet Connex, firmy Stratasys.
Van Herpen, Koerner i Materialise projektując sukienki, nadal sprawdzali, gdzie leżą granice druku trójwymiarowego i je przesuwali. W kolekcji z poprzedniego sezonu, „Hybrid Holism”, po raz pierwszy zastosowali maszynę firmy Materialise, Mammoth Stereolithography, do druku niezwykłej półprzeźroczystej sukni, którą jeden z widzów porównał do płynnego miodu. W najnowszej kolekcji eksperymentalnie zastosowano nowy materiał, dzięki któremu stworzono miękką, elastyczną i niezwykle skomplikowaną sukienkę. Koronkowa tekstura została precyzyjnie wykonana w jedyny możliwy sposób – przy użyciu lasera, w procesie zwanym Laser Sintering.
Po zakończeniu Paris Fashion Show spódnica i peleryna będą wystawione w MIT Media Lab, interdyscyplinarnym laboratorium badawczym Massachusetts Institute of Technology, które zajmuje się projektami uwzględniającymi współdziałanie technologii, multimediów i wzornictwa.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.