Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Internet A.D. 2013 według F-Secure

Internet A.D. 2013 według F-Secure

Eksperci z laboratoriów F-Secure przewidują, jaki będzie stan bezpieczeństwa naszych urządzeń w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Prognozy zakładają kolejne ataki na komputery Mac, a także telewizory Smart TV, które dysponują mocą obliczeniową i dodatkowo są podłączane bezpośrednio do sieci. Ponadto wzrosnąć może ilość wirusów tworzonych z myślą o urządzeniach z systemem Android.

„W Dubaju odbyła się w grudniu Światowa Konferencja Międzynarodowej Telekomunikacji (World Conference on International Telecommunications, WCIT), która może zmienić oblicze Internetu – powiedział Sean Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa w F-Secure. – Wskutek podjętych tam decyzji Internet może zamienić się w zbiór wielu mniejszych sieci. Możliwa jest także zmiana zasad jego finansowania. Wielcy dostawcy treści w rodzaju Facebooka, Google czy YouTube mogą zostać zmuszeni do płacenia podatków od udostępnianych materiałów”.
Konferencję WCIT zorganizował Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union, ITU) w celu dokończenia nowelizacji traktatu Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych (ITR). W obradach uczestniczyli regulatorzy reprezentujący rządy państw z całego świata. Jednak nie wszyscy zainteresowani są zachowaniem wolności w sieci. Pojawiają się obawy, że niektóre z nich chciałyby przejąć kontrolę nad Internetem. W imię poprawy bezpieczeństwa korzystania z sieci proponowane są nowe rozwiązania, które aktywiści działający na rzecz ochrony prywatności określają jako koniec anonimowości w sieci.
„Z poprzednich doniesień na temat złośliwego oprogramowania, takiego jak choćby Stuxnet, Flame i Gauss, jasno wynika, że cybernetyczny wyścig zbrojeń trwa w najlepsze – stwierdził Mikko Hypponen, szef Laboratorium F-Secure. – Nie wszystkie tajne operacje informatyczne organizowane przez państwa wychodzą na światło dzienne, ale z pewnością można spodziewać się, że rządy będą się coraz częściej angażować w taką działalność. Jest też bardzo prawdopodobne, że w 2013 roku pojawią się nowe przecieki potwierdzające te przewidywania, a cyberataki przeprowadzane będą przez coraz to nowe kraje. Wraz z przyspieszaniem wyścigu zbrojeń wzrastają szanse na ujawnienie takich informacji”.
Android znacząco umocnił swoją pozycję, rozszerzając zakres obsługiwanych urządzeń z telefonów na tablety czy telewizory. Zdaniem Seana Sullivana z F-Secure, im bardziej staje się on wszechobecny, tym łatwiej napisać dla niego złośliwe oprogramowanie. To z kolei powoduje, że cyberprzestępcy mają większe możliwości „biznesowego” wykorzystania wirusów. Nastąpi zatem komercjalizacja złośliwych aplikacji dla urządzeń mobilnych, a przestępcy będą tworzyć i sprzedawać zestawy narzędzi przeznaczone dla złodziei, którzy nie są hakerami.
W 2011 roku pojawiła się złośliwa aplikacja Mac Defender, a rok później komputery Apple zostały zaatakowane przez trojana Flashback, wykorzystującego luki w zabezpieczeniach Java. Specjaliści F-Secure przewidują, że w 2013 roku będziemy świadkami następnej epidemii złośliwego oprogramowania, które może wyrządzić szkody w środowisku użytkowników komputerów Mac.
Modele telewizorów znane pod nazwą Smart TV są doskonałym celem ataków: połączone z Internetem, dysponują mocą obliczeniową i zazwyczaj nie posiadają zabezpieczeń. Dodatkowo wiele tego rodzaju urządzeń jest bezpośrednio podłączonych do sieci – w odróżnieniu od komputerów domowych, telewizory nowej generacji nie dysponują buforem w postaci routera, który blokuje niechciane transmisje danych. Co więcej, użytkownicy często nie zmieniają fabrycznie przypisanej nazwy użytkownika i hasła służących do administrowania siecią, przez co ułatwiają dostęp hakerom. „Hakerzy mogą bez problemów wyszukać inteligentne telewizory w Internecie – ostrzega Sean Sullivan z F-Secure. – Po znalezieniu urządzenia wpisują tylko domyślną nazwę użytkownika i hasło, przejmując kontrolę nad telewizorem. W 2012 roku pojawił się LightAidra, odmiana złośliwego oprogramowania atakująca dekodery STB. W tym roku możemy spodziewać się wykorzystywania inteligentnych telewizorów do generowania tzw. fałszywych kliknięć, wydobywania Bitmonet i przeprowadzania ataków DdoS”.
W 2013 roku na popularności zyskać może oprogramowanie monitorujące aktywność internetową. Nie chodzi tu tylko o aplikacje kontroli rodzicielskiej. Już teraz obserwujemy rozwój programów służących do śledzenia internetowych poczynań dzieci, na przykład ich zachowania na Facebooku. „Oczywiście ten rodzaj oprogramowania można wykorzystać do szpiegowania każdej osoby, nie tylko dzieci – zwraca uwagę Sean Sullivan. – Im więcej mamy smartfonów, tym więcej ludzi będzie interesować się tego rodzaju aplikacjami, dzięki którym będą mogli dowiedzieć się, na przykład, co porabia ich partner bądź partnerka”.
Tak modne teraz tablety i e-czytniki są coraz częściej używane w zamkniętych ekosystemach, takich jak iTunes w przypadku iPadów czy Amazon, w którym funkcjonują czytniki Kindle. Obserwując coraz niższe ceny Kindle, eksperci F-Secure przewidują, że w tym roku niektórzy klienci firm takich jak Amazon czy Barnes & Noble będą mogli otrzymać bezpłatnie e-czytnik lub tablet. Zamknięte systemy są bardziej bezpieczne, ale ich użytkownicy muszą mieć pewność, że dostawcy będą chronić ich prywatność.
Firma F-Secure jest znana z częstych aktualizacji automatycznych, natychmiastowego czasu reakcji i szybkiego zwalczania nowych i pojawiających się zagrożeń. Jakość gwarantują laboratoria F-Secure, działające 24 godziny na dobę na całym świecie. Usługi są dostępne u ponad 200 operatorów na całym świecie. Korporacja F-Secure została założona w 1988 r. i jest notowana na giełdzie w Helsinkach. Więcej informacji – na www.facebook.com/ZaszczepSwojSprzet.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.