Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Intensyfikacja branżowej współpracy polsko-chińskiej

Intensyfikacja branżowej współpracy polsko-chińskiej

W ramach przygotowań do misji gospodarczej polskich poligrafów i konwerterów do Chin na targi All in Print (Szanghaj, 1–4 listopada 2023 r.), o czym pisaliśmy TUTAJ, w dn. 9 lipca br. w Monachium odbyło się spotkanie przedstawicieli branży poligraficzno-konwertingowej reprezentujących Polskę i Chiny. Jak podają jego organizatorzy – Polska Izba Druku i firma Heidelberg Polska – strony uzgodniły potrzebę zintensyfikowania współpracy między dwoma krajami oraz nakreślono plan działań przygotowujących wyjazd do Państwa Środka.

W spotkaniu uczestniczyli: Jacek Kuśmierczyk – prezes PID i przedstawiciel Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga oraz Lu You Hai – Acting Chairman Shanghai Printing Trade Association, Min Tie Deng – General manager Shanghai Hengyi Packaging and Printing Co. Ltd., Cheng Liang.

Na wstępie podkreślono dobre doświadczenia obu państw płynące z intensywnej wymiany studentów i naukowców w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, które stały się podwalinami pod dobre stosunki między obydwoma krajami. W obecnej sytuacji, w której relacje pomiędzy Unią Europejską a Chińską Republiką Ludową wymagają uwagi, bliska współpraca między przedsiębiorcami służąca zarówno zwiększeniu wymiany gospodarczej, jak i budowie przyjacielskich stosunków międzyludzkich oraz poprawie wzajemnej komunikacji, jest niezwykle ważna i pożądana.

Strony uzgodniły, że wizyta polskiej delegacji przemysłu poligraficzno-konwertingowego (minimum 40 osób reprezentujących 21 firm) w ChRL w dn. 27.10–6.11.2023 r. powinna stać się symbolem intensyfikacji współpracy obu krajów. W celu dobrej realizacji tego projektu strona polska przekaże stronie chińskiej wstępny program wizyty do dalszych uzgodnień, profil produkcji firm uczestników delegacji oraz ich preferencje w stosunku do profilu produkcji i kompetencji potencjalnych chińskich partnerów.

Strona chińska zaś zaproponuje: modyfikacje programu wizyty zgodnie z uzyskanymi informacjami, zorganizuje sprofilowane spotkania zarówno w ramach targów All in Print, których jest sponsorem, jak i poza nimi, przygotuje też warsztaty, w czasie których zostaną wymienione obustronne doświadczenia dotyczące obecnej współpracy między środowiskami biznesowymi. Uzgodnione zostaną indywidualne, jak również ogólne cele działań służących znaczącej intensyfikacji współpracy.

Do pożądanych efektów rozpoczynającej się współpracy między polskim i chińskim samorządem gospodarczym powinny należeć między innymi:

- wymiana uczniów, studentów, nauczycieli zawodu oraz specjalistów realizowana w formie czasowych wizyt finansowanych ze środków publicznych i kontrybucji przedsiębiorców;

- wymiana informacji o podmiotach gospodarczych poszukujących różnych form współpracy z firmami w drugim kraju partnerskim;

- tworzenie listy „preferowanych” partnerów – selekcja pod kątem kompetencji, komunikatywności i zaufania;

- organizacja doradztwa na rzecz przedsiębiorstw w kwestiach rozwoju współpracy handlowej, inwestycji i badań naukowych;

- ustalenie harmonogramu wspólnych działań w zakresie uczestnictwa w targach, organizacji konferencji, seminariów, warsztatów oraz wymiany delegacji i misji gospodarczych;

- podpisanie umów o współpracy zarówno na poziomie samorządu gospodarczego (dedykowanych rozwojowi wymiany gospodarczej), jak również organizacji charytatywnych (dedykowanych rozwojowi wymiany kulturalnej oraz wspólnym przedsięwzięciom edukacyjnym). Te dokumenty powinny definiować preferowane kierunki wspólnych działań, a także stanowić podstawę do ubiegania się od rządów i samorządów lokalnych wsparcia zarówno materialnego (granty, dotacje, odpisy podatkowe, zwolnienia celne), jak i organizacyjnego (ułatwienia wizowe, profilowane doradztwo, wskazywanie kompetentnych w stosunku do bieżących potrzeb instytucji).

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.