Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Fotowoltaika drukowana jak gazety?

Fotowoltaika drukowana jak gazety?

Koncepcja przyszłości stała się rzeczywistością. Mimo że gazety powoli odchodzą do lamusa, wyparte przez cyfrowe technologie, jednak sama technika druku stanowi inspirację dla naukowców z City University of Hong Kong, zajmujących się badaniami nad potencjalnie rewolucyjną fotowoltaiką. Jak wyjaśniają w publikacji zamieszczonej na łamach „Nature Energy”, udało się im opracować wysoce wydajne, stabilne perowskitowe ogniwa słoneczne, które można wytwarzać na skalę masową, w tempie przywodzącym na myśl druk gazet (mowa o produkcji nawet tysiąca sztuk dziennie).

Wszystko to dzięki wysokiej elastyczności tych urządzeń, które dodatkowo są półprzezroczyste, co oznacza mnogość potencjalnych zastosowań. W grę wchodzi np. integracja takich paneli z oknami – mogłyby być instalowane np. w wieżowcach, nie wpływając zarazem na ilość światła docierającego do wnętrza budynku.

Panele fotowoltaiczne wykorzystujące ogniwa perowskitowe nie dość że mogłyby być drukowane w szybkim tempie, to jeszcze wykazują sprawność konwersji mocy przekraczającą 25%. Testy trwające 500 godzin wykazały, że takie ogniwa zachowały ok. 92% swojej pierwotnej sprawności konwersji mocy. Oznacza to możliwość długofalowego działania tych konstrukcji i to nawet przy wysokich temperaturach, ponieważ eksperyment został zorganizowany przy wartościach rzędu 45 st. Celsjusza. Także ich wydajność wypada zadowalająco, gdyż jej wskaźnik wyniósł 25,22%. Nawet przy wysokiej wilgotności, sięgającej 70–80%, udało się zachować stabilność pracy tych urządzeń.

Przywołujący artykuł w „Nature Energy” portal Focus.pl dodaje, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy planowane jest uruchomienie pilotażowej linii produkcyjnej; miałaby ona wytwarzać urządzenia zdolne produkować rocznie moc rzędu 25 megawatów.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.