Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Fotografia zimowa – praktyczne porady

Fotografia zimowa – praktyczne porady

Nie da się nie zauważyć, że za oknem mamy zimę, i to nie tylko kalendarzową. Mimo chłodu, zaparowanych soczewek obiektywów i słabnących w oczach baterii, warto sięgnąć po aparat i uwiecznić tę malowniczą porę roku na zdjęciach. Wyjazd na ferie lub narty można potraktować jako pretekst do rozpoczęcia swojej przygody z fotografowaniem w ekstremalnych warunkach. Jak przygotować się do takiej sesji, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób korzystać ze sprzętu w plenerze? Dostawcy banku zdjęć Fotolia by Adobe i Adobe Stock – Anna Bizoń i Konrad Bąk – przygotowali krótki poradnik dotyczący fotografii zimowej.

Każda sesja wymaga odpowiedniego przygotowania, jednak projekt realizowany zimą stawia przed nami najwięcej wyzwań. Zdaniem Anny Bizoń częściej koncentrujemy się na bezpieczeństwie sprzętu obawiając się o kondensację wilgoci wewnątrz naszych drogocennych aparatów, a zapominamy, że jakość zdjęć zależy przede wszystkim od kondycji i koncentracji fotografującego. Dlatego warto wyposażyć się w dobrej jakości odzież turystyczną zwracając szczególną uwagę na izolujące nas od chłodu i wilgoci wysokie obuwie. Żadna wysoka zaspa nie powinna być dla nas przeszkodą, aby dotrzeć do miejsca, w którym uchwycimy nasz idealny kadr – podkreśla Anna Bizoń. Przygotowania możesz rozpocząć od zebrania informacji o lokalizacji. Aby praca była jeszcze bardziej efektywna, skontroluj prognozę pogody oraz informacje o wschodzie i zachodzie słońca.

„Zanim podejmiesz się takiej sesji, dobrze jest wcześniej sprawdzić miejsca, w których ją planujesz i wykonać kilka zdjęć testowych. To może skrócić czas trwania pracy na zimnie i uchronić przed zmarznięciem. Nie zapomnij przy tym o ciepłym ubraniu i termosie gorącego napoju” – podpowiada Anna Bizoń.

Pewnie nie raz zadawałeś sobie pytanie, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w warunkach zimowych? Według Konrada Bąka odpowiedź jest jedna – każdy. Oczywiście więcej komfortu zapewnią nam odpowiednio uszczelnione korpusy i obiektywy, ale w zasadzie każdy aparat wykorzystywany w studiu lub w plenerach letnich powinien zdać egzamin w niskich temperaturach. Pamiętaj o dodatkowych bateriach – zimno znacząco zmniejsza ich wydajność – zaznacza Konrad Bąk. Czasami wystarczy ogrzać je pod kurtką, jednak dodatkowe źródło zasilania trzymane w cieple pomoże nam uniknąć zbędnych rozczarowań. W plenerze przyda się także stabilny statyw, którego stopki wyposażone są w wysuwane kolce, a nóżki pokryte ochraniaczem z neoprenu. Najważniejsze jest jednak to, abyś miał pomysł i wykorzystał potencjał okolicy takim sprzętem, jakim dysponusjesz.

« Jeśli fotografujesz w pełnym słońcu, to przyda się na pewno blenda, przy pomocy której możesz rozjaśnić ostre cienie fotografowanych obiektów. Warto też podejść kreatywnie do warunków panujących na zewnątrz i wykorzystać potencjał światła słonecznego. Czasem też z najważniejszymi zdjęciami sesji dobrze jest poczekać na złotą godzinę (czas tuż po zachodzie słońca), kiedy plastyka światła ma poziom praktycznie nieosiągalny w warunkach studyjnych » – radzi Konrad Bąk.

Zdaniem Anny Bizoń i Konrada Bąka każdy fotograf traktuje swój sprzęt jak dziecko i tak też się z nim obchodzi. Zimą aparaty, obiektywy, baterie oraz karty pamięci wymagają szczególnej troski. Przede wszystkim pamiętaj, że tym, co szkodzi im najbardziej to nagłe zmiany temperatur i wilgotność – uczula Anna Bizoń. Zdecydowanie lepiej używać ich w stałej temperaturze niż chować za każdym razem do torby lub pod kurtkę. A jeśli musisz wymienić obiektyw w trakcie pracy, rób to również na mrozie, w warunkach w jakich pracujesz ze sprzętem. W przeciwnym razie wilgoć z pary kondensująca się wewnątrz korpusu może uszkodzić matrycę lub inne mechanizmy Twoich narzędzi pracy. Aby bezpiecznie i stabilnie przemieszczać się ze sprzętem, warto zaopatrzyć się w dobry plecak i zestaw pokrowców. A obiektyw zabezpiecz przed padającym śniegiem osłoną typu „tulipan” – zaznacza Konrad Bąk. Po zakończeniu pracy spakuj wszystko do torby jeszcze na zewnątrz, żeby powoli „przyzwyczajać” aparat do wyższej temperatury.

Zdjęcia zimowe najczęściej kojarzą się nam z krajobrazami lub odpoczynkiem. Poza uwiecznianiem widoków, warto spróbować swoich sił w fotografii sportowej. Towarzysząc swoim bliskim w wycieczce górskiej lub na stoku, eksperymentuj czasami z migawkami –
postaraj się zamrozić ich ruch i emocje. Konrad Bąk uważa, że sesję zimową możemy zaaranżować w domu lub w studiu, jednak warto poszukać wyjątkowych lokalizacji takich jak nastrojowy dom w górach – z kominkiem i fantastycznymi plenerami dookoła – które staną się dla Ciebie inspiracją i spowodują, że Twoje fotografie będą wyjątkowe.

Robiąc zdjęcia pamiętaj, że bank zdjęć Fotolia by Adobe i Adobe Stock czekają na Twoje idealne zimowe kadry. Poza motywami typowo świątecznymi (choinka, bombki, prezenty) lub zimowymi (kominek, dom, pejzaż), szukaj oryginalnych tematów czy ujęć pełnych energii i emocji. Anna Bizoń uważa, że to właśnie zima daje nam najlepsze warunki do stworzenia takich zdjęć. Dzięki niej możesz odnaleźć piękne krajobrazy, spokój i uczucie jakby zatrzymał się czas. Dbaj o to, by Twoje portfolio było zawsze aktualne, ale pamiętaj też o tym, że oryginalne spojrzenie i nieszablonowe podejście do tematu przyciągnie więcej klientów.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.