Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Finansowy portret MŚP w II kwartale 2018 r.

Finansowy portret MŚP w II kwartale 2018 r.

Według cokwartalnego badania „Barometr EFL”, podstawowym źródłem finansowania firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce pozostają środki własne (90% wskazań), ale biorąc pod uwagę zewnętrzne narzędzia, przedsiębiorcy najczęściej korzystają z leasingu (56% wskazań). Leasing jest najpopularniejszy w firmach z branży przemysłowej (67%) oraz transportowej (66%). Z zewnętrznych narzędzi finansowych korzysta 36% mikrofirm, wśród małych ten odsetek wynosi już 63%, a wśród średnich podmiotów aż 73%.

Duże zainteresowanie leasingiem potwierdzają najnowsze dane Związku Polskiego Leasingu, z których wynika, że wartość tego rynku w Polsce w ciągu trzech kwartałów br. wyniosła 58,2 mld zł i wzrosła o 18,7% rok do roku. W omawianym okresie przedsiębiorcy za pośrednictwem leasingu i pożyczki inwestycyjnej najczęściej finansowali pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony (45,9% udziału w strukturze rynku). Na drugim miejscu znalazły się maszyny i urządzenia (w tym IT) – 27% udziału w rynku, a trzecie miejsce, z udziałem na poziomie 25,6% zajęły środki transportu ciężkiego. Z badania koniunktury branży, realizowanego wśród osób odpowiedzialnych za sprzedaż w firmach zrzeszonych w ZPL, w IV kwartale 2018 r. spodziewane jest dalsze przyspieszenie aktywności sprzedażowej – wzrośnie zarówno liczba wpływających umów, jak i wartość nowej produkcji, firmy leasingowe spodziewają się wyższego poziomu finansowania dla wszystkich trzech głównych grup środków trwałych na rynku ruchomości tj. pojazdów lekkich, transportu ciężkiego oraz maszyn i IT.

PKO Leasing notuje podobny podział struktury rynku, jednak zauważa rosnące znaczenie leasingu w segmencie maszyn i urządzeń – po trzecim kwartale 2018 r. stanowią one prawie połowę realizowanego budżetu spółki, osiągając wysokie (31%) tempo wzrostu r/r. Szczególnie intensywnie rozwijane są segmenty produkcyjne, tj. sprzęt budowlany, maszyny poligraficzne, maszyny do produkcji tworzyw sztucznych oraz obróbki metalu. Nieco inne spostrzeżenia ma Santander Leasing – wprawdzie podobnie jak inne firmy największą dynamikę wzrostu spółka odnotowała w obszarze finansowaniu pojazdów, jednak jeśli chodzi o sektor maszyn i urządzeń, spółka podaje wzrost o 9,8% w stosunku do roku wcześniejszego. Uzasadnia to m.in. osłabieniem koniunktury w obszarze budownictwa i rolnictwa oraz gorszymi od przewidywanych nastrojów w małych i średnich przedsiębiorstwach. Przewiduje jednocześnie tempo wzrostu rynku na koniec 2018 w granicach 18–19% r/r.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.