Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Europejski sektor papieru i tektury w 2023 r.

Europejski sektor papieru i tektury w 2023 r.

Europejska Konfederacja Przemysłu Papierniczego Cepi opublikowała wstępny raport statystyczny dotyczący kondycji sektora papieru i tektury w 2023 r. na Starym Kontynencie. Wynika z niego, że produkcja masy celulozowej i papieru odnotowała spadek wskutek trudnej sytuacji makroekonomicznej, na którą złożyły się takie czynniki zewnętrzne jak niekorzystne otoczenie gospodarcze, przestoje i wciąż wysokie koszty energii.

Według najnowszych szacunków gospodarka UE w 2023 r. wzrosła o 0,6%, a obecnie prognozuje się wzrost o 1,2% w 2024 r. To jednak plasuje nasz region wśród najmniej dynamicznych na świecie.

Przy średniookresowych globalnych trendach gospodarczych wpływających na popyt na papier i tekturę oraz zaostrzających zmniejszanie zapasów, zużycie papieru i tektury spadło w 2023 r. o 15,3%, a produkcja w przemyśle papierniczym i tekturniczym ucierpiała drugi rok z rzędu, spadając o 12,8%. Całkowita produkcja papieru i tektury w 2023 r. osiągnęła wolumen 74,3 mln ton, przy czym spadek odnotowano we wszystkich gatunkach papieru i tektury. Po roku 2022 charakteryzującym się rekordowo wysokimi cenami energii, spadek produkcji w 2023 r. jest nadal bardziej wyraźny niż w czasie COVID-19 (-4,7% w 2020 r.).

Te globalne trendy zostały pogorszone przez stosunkowo wysokie koszty nakładów produkcyjnych w Europie, a zwłaszcza energii, której koszty są nadal bardzo wysokie. Ilustruje to fakt, że krajowa produkcja papieru i tektury w Europie skurczyła się bardziej niż w wielu innych regionach świata. Kanada, Japonia, Stany Zjednoczone i Korea Płd. odnotowały spadki produkcji papieru w zakresie od 2,0% do 9,8%. Jednak w kontekście zglobalizowanego niskiego popytu zarówno import, jak i eksport zmniejszyły się w równym stopniu, a bilans handlowy celulozy i papieru w Europie pozostaje zdecydowanie dodatni, ponieważ jest to jeden z najlepszych sektorów produkcyjnych w UE pod tym względem.

Produkcja papieru i tektury opakowaniowej w Europie, będąca wciąż motorem wzrostu w sektorze, również kontynuowała trend spadkowy, a zużycie spadło o 12,2%. Segment ten ucierpiał z powodu spowolnienia w handlu detalicznym i elektronicznym, które powróciły do normy z poziomów pandemicznych. To z kolei wpłynęło na zużycie papieru do recyklingu (-7,3%), ponieważ opakowania papierowe w Europie są w większości wytwarzane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Papier graficzny (do drukowania i pisania) odnotował drastyczny spadek zużycia (-27,5%). Można to tylko częściowo wytłumaczyć długotrwałymi trendami w kierunku większej ilości treści cyfrowych, ponieważ efekty zmniejszania zapasów mogą odpowiadać nawet za połowę tego spadku. W ramach tej kategorii jedynie podsegment książek zachował odporność.

Rynek papierów higienicznych również okazał się znacznie bardziej stabilny niż inne segmenty, z ograniczonym spadkiem o -3,7%; nadal korzysta z trendów społecznych sprzyjających produktom higienicznym.

Produkcja masy celulozowej w Europie również spadła, ale mniej gwałtownie niż ogólna produkcja papieru. Całkowita produkcja masy celulozowej (zintegrowana + rynkowa) spadła o 6,2% w porównaniu do poprzedniego roku, z całkowitą produkcją wynoszącą około 33,5 mln ton. Produkcja masy celulozowej mechanicznej spadła o 12,2%, podczas gdy produkcja masy chemicznej o 4,5% w porównaniu do 2022 r. Spadek ten można przypisać dużej liczbie zamknięć papierni graficznych, które również wytwarzały masę celulozową. Celuloza chemiczna stanowi 79% całkowitej produkcji masy celulozowej. Produkcja masy celulozowej rynkowej wzrosła o 4,8% w 2023 r., ponieważ moce produkcyjne osiągnęły pełną prędkość i skorzystały z silnego popytu ze strony Chin.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.