Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Europa przetworzy więcej papieru

Europa przetworzy więcej papieru

Podczas 8. edycji konkursu European Paper Recycling Awards zgromadzeni w Brukseli przedstawiciele europejskiego łańcucha dostaw papieru zobowiązali się do recyklingu aż 76% całego zużytego papieru w perspektywie do 2030 r. Poziom ten obliczono poprzez podzielenie ilości zużytych materiałów przez całkowitą konsumpcję papieru i tektury.

Zobowiązanie to zostało określone w opublikowanej nowej Europejskiej Deklaracji w sprawie recyklingu papieru na lata 2021–2030. Dokument określa środki mające na celu optymalizację zarządzania papierem na każdym etapie ciągłej pętli recyklingu. Wiąże się to z szeregiem operacji, począwszy od produkcji papieru i tektury, poprzez jego przetworzenie na produkty i druki, aż po zbiórkę, sortowanie i recykling. Każdy etap procesu stanowi odrębny sektor przemysłowy, w którym występuje jedynie pewien stopień integracji poziomej, co sprawia, że współpraca jest niezbędna do osiągnięcia ambitnego celu w zakresie recyklingu. Współsygnatariusze deklaracji stwierdzili przy tym, że konieczne jest spełnienie przez UE i władze lokalne kilku warunków – chodzi m.in. o ograniczenie wykorzystania odpadów papierowych do celów odzysku energii oraz zapewnienie selektywnej zbiórki papieru w celu zachowania jakości materiału.

Selektywna zbiórka papieru jest również warunkiem wstępnym dla wyższych poziomów recyklingu i należy ją dalej promować. Łańcuch wartości papieru wyznacza jednak granice w zakresie tego, jakie dodatkowe produkty mogą być poddawane recyklingowi, oraz w jaki sposób można uzyskać dostęp do odpadów papierowych, które nie trafiają do selektywnej zbiórki. Projekty nagrodzone europejską nagrodą w dziedzinie recyklingu papieru podejmują oba te wyzwania. EnEWA, projekt badawczo-rozwojowy finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Ochrony Klimatu, koncentruje się na optymalizacji sortowania, oczyszczania i recyklingu papieru, nawet jeśli jest on zmieszany z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstw domowych lub z działalności gospodarczej. Nagrodzony w kategorii Informacja i edukacja projekt CELAB to międzybranżowa inicjatywa mająca na celu recykling etykiet samoprzylepnych.

„Wszystkie projekty lub kampanie ubiegające się o nagrody propagują zmiany w sposobie recyklingu papieru w Europie i przyczyniają do osiągnięcia naszego ambitnego celu, jakim jest 76-proc. wskaźnik recyklingu papieru do 2030 r. Liczy się każda sztuka papieru i tektury, która nas do niego przybliży” – mówi Annick Carpentier, przewodnicząca EPRC (European Paper Recycling Council). Ulrich Leberle – sekretarz EPRC, dodaje: „Poziomy recyklingu, które już osiągnęliśmy, stawiają papier i tekturę w roli branżowych liderów. Zarówno bieżące inicjatywy, jak i planowane kroki pozwolą nam jeszcze bardziej zamknąć pętlę gospodarki cyrkularnej. Innowacyjne projekty zaprezentowane podczas rozdania nagród EPRC są aktualnymi przykładami tego, co będzie potrzebne, aby osiągnąć ten cel”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.