Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / E-dowody jeszcze później

E-dowody jeszcze później

Rząd przesuwa datę wprowadzenia e-dowodów, podając kolejne terminy: lipiec 2011, styczeń 2012, w końcu lipiec 2013. „Dowody osobiste z podpisem elektronicznym, pełniące funkcję karty ubezpieczeniowej, powinny w Polsce funkcjonować od dziesięciu lat – mówi Tomasz Kulisiewicz, analityk firmy doradczej Audytel. – Taki dowód to przejrzysty system opieki zdrowotnej, to sprawna e-administracja”.

Powód opóźnienia to przesunięcie terminu składania ofert w przetargu na „opracowanie projektu technicznego dowodu osobistego, dostawa 2,5 tys. blankietów formatu ID-1 przeznaczonych do testów oraz wytworzenie i dostawa blankietów dowodu osobistego wyposażonego w mikroprocesor wraz z oprogramowaniem middleware zapewniającym komunikację z mikroprocesorem”. Pierwszym terminem był grudzień, kolejnym styczeń. Kilka dni temu Centrum Projektów Informatycznych MSW przysłało firmom startującym w przetargu dokumenty z nową datą – 17 kwietnia.
Ta data sprawia, że albo wdrożenie e-dowodów albo znowu się opóźni, albo z postępowania wykluczona zostanie większość firm – ostrzegają, anonimowo, niektórzy uczestnicy przetargu. Terminy są bowiem nieubłagane. Od momentu złożenia ofert mija miesiąc na ich przejrzenie i uprawomocnienie się decyzji, potem dwa tygodnie na podpisanie umowy, potem co najmniej dwa miesiące na przygotowanie projektu technicznego, w tym ostatecznych wymagań na oprogramowanie. To nie koniec. Co najmniej dwa miesiące trwa wykonanie i przetestowanie oprogramowania. Samo wykonanie tzw. masek do druku dokumentu to też dwa miesiące i terminy te biegną od momentu zatwierdzenia przez zamawiającego projektu technicznego. Jest jeszcze wymóg certyfikacji oprogramowania zapisanego w warunkach przetargu. Musi się to odbyć w jednym z zagranicznych laboratoriów i trwa około roku. Tymczasem termin wdrożenia dowodów zapisany jest w ustawie i nie da się go tak po prostu przesunąć. Przesunięcie terminu na kwiecień sprawia, że najprawdopodobniej wszyscy uczestnicy nie mają szansy zdążyć na czas z certyfikacją, a to oznacza, że w tym przetargu nikt nie będzie mógł odpowiedzialnie złożyć oferty, bo Centrum Projektów Informatycznych w warunkach zamówienia zapisało, że brak certyfikacji w terminie oznacza spore kary liczone w milionach złotych.
Zdaniem niektórych w tej sytuacji przetarg będzie fikcją. Ministerstwo mogłoby go unieważnić, ale wtedy musiałoby zapłacić uczestnikom postępowania kary idące w kilkadziesiąt milionów złotych. Jeśli będzie upierać się przy obecnych terminach, to większość uczestników zostanie wyeliminowana i kontrakt wyląduje pewnie w rękach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Przedstawiciele firm, do których dotarła Gazeta, zapowiadają złożenie protestów do Krajowej Izby Odwoławczej.
Resort spraw wewnętrznych przesunięcie terminu składania ofert w przetargu tłumaczy jedynie prośbą ze strony Centrum Personalizacji Dokumentów MSW. Na pytanie o to, czy termin wprowadzenia e-dowodów znowu się opóźni, resort nie odpowiada.
Jak tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW, w ministerstwie został powołany zespół, który przeanalizuje kwestie dotyczące wprowadzenia nowych wzorów dowodów osobistych. Następnie analiza zostanie przedstawiona międzyresortowemu komitetowi cyfryzacji, któremu przewodniczy minister Michał Boni. Nie została podjęta decyzja o rezygnacji z projektu pl.ID.
E-dowód dofinansowywany jest ze środków unijnych. Budżet całego tzw. projektu pl.ID to 370 mln zł, z czego 314,5 mln zł to środki z UE.
(na podst. P. Poznański, „E-dowody znowu się opóźnią? Branża IT skarży się na rząd”, http://wyborcza.biz, 31.01.2012)

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.