Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Duży wzrost popytu na etykietowe materiały samoprzylepne

Duży wzrost popytu na etykietowe materiały samoprzylepne

Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Branży Etykiet Samoprzylepnych FINAT, w pierwszym kwartale 2020 r. popyt na laminaty etykietowe w Europie wzrósł o 6,8% w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku. Choć w minionych okresach notowano niewielkie wzrosty, kształtowały się one jednak na poziomie poniżej 2%. Zanotowany skokowy wynik jest następstwem pandemii Covid-19, w wyniku której zamknięto granice, a uwięzieni w domach konsumenci (oraz sieci handlowe) zaczęli gromadzić podstawowe produkty żywnościowe, farmaceutyczne i medyczne.

Podczas gdy popyt w Wielkiej Brytanii znacznie spadł w związku z Brexitem, a w Skandynawii obraz sytuacji nie był jednoznaczny, w Europie Środkowej wzrost popytu został spowolniony przez niższy od przeciętnego, ale wciąż silny wzrost w Niemczech. W krajach Europy Południowej, najbardziej dotkniętych epidemią (z wyjątkiem Francji), odnotowano wzrost powyżej 5%. Wzrost w ujęciu rok do roku był najsilniejszy w Europie Wschodniej, a wiodące rynki wykazały roczne stopy wzrostu na poziomie przekraczającym 10%.

Chociaż blokady związane z Covid-19 rozpoczęły się dopiero w marcu, można założyć, że ich skutki weszły w życie już w lutym, ponieważ klienci zaczęli gromadzić zapasy. Biorąc pod uwagę powyższe liczby nie powinno dziwić, że czas realizacji zamówień na materiały samoprzylepne, zwłaszcza na tzw. towary niekrytyczne, znacznie się wydłużył. Producenci etykiet mają problem nie tylko z dostępnością surowców (materiałów samoprzylepnych oraz niezbędnych do ich produkcji substancji chemicznych, takich jak farby, kleje i silikony), ale też muszą się dostosować do narzuconych zasad reżimu sanitarnego (zmniejszona liczba osób przebywających w hali produkcyjnej, zaostrzone środki bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kwestia przepływów pieniężnych związanych z jednostronnym wydłużaniem terminów płatności przez klientów).

Stowarzyszenie FINAT utworzyło specjalną stronę internetową poświęconą Covid-19 i regularnie prowadzi seminaria internetowe. Ich celem jest informowanie członków społeczności producentów etykiet o najnowszych osiągnięciach i stymulowanie wymiany najlepszych praktyk. Z webinarium przeprowadzonego 28 kwietnia br. wynika, że firmy w perspektywie stopniowego łagodzenia środków ostrożności w różnych krajach zaczynają wybiegać w przyszłość po pandemii. Oprócz kwestii związanych z surowcami i krótkoterminowymi szczytowymi kumulacjami w dostawach, wiele przedsiębiorstw niepokoi się wpływem przedłużającego się kryzysu gospodarczego oraz tym, że obecne pakiety wsparcia rządów różnych krajów okażą się niewystarczające. Istnieje także obawa, że po ustaniu tej pomocy zwiększy się liczba zwolnień pracowniczych, nastąpi dalszy spadek ratingu kredytowego, a w konsekwencji znacznie spadnie popyt.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.