Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Dusznicki młyn papierniczy (nie sam) na liście UNESCO

Dusznicki młyn papierniczy (nie sam) na liście UNESCO

XVI-wieczny młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju, jako jedyny tego typu obiekt w Polsce noszący miano Pomnika Historii, ma szansę znaleźć się na prestiżowej liście UNESCO. Wpis ma mieć charakter międzynarodowego, seryjnego wpisu zrzeszającego dodatkowo jeszcze pięć cennych młynów papierniczych – z Czech (Velke Losiny), Niemiec (Homburg i Niederzwönitz), Hiszpanii (Capellades) oraz Włoch (Pietrabuona).

17 marca br. w dusznickim Muzeum Papiernictwa odbyło się pierwsze posiedzenie specjalnego komitetu powołanego przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego, którego celem jest wspieranie koordynowanej przez muzeum inicjatywy seryjnego wpisu najcenniejszych europejskich młynów papierniczych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Realizacja tego zadania generuje liczne wyzwania i wymaga działań na wielu płaszczyznach. Do osiągnięcia celu niezbędne jest szerokie wsparcie. W tym celu powołano Komitet, w skład którego weszli zarówno przedstawiciele władz państwowych i samorządowych wszystkich szczebli, reprezentanci władz konserwatorskich, delegaci ICOMOS Polska oraz przedstawiciele Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Posiedzenie komitetu otworzyła konferencja prasowa z udziałem licznych mediów, podczas której członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Maj, dyrektor Muzeum Papiernictwa Maciej Szymczyk oraz wicedyrektor muzeum Joanna Seredyńska przedstawili zadania stojące przed Komitetem.

Przewodniczącym Komitetu został marszałek Krzysztof Maj, zastępcą przewodniczącego – dyr. Maciej Szymczyk, a członkami prezydium dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków dr Katarzyna Pałubska oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków Daniel Gibski.

Podczas obrad jako pierwszy zabrał głos zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jakub Wiśniewski, który przedstawił stanowisko Ministerstwa w sprawie projektu. Następnie Maciej Szymczyk omówił koncepcję wpisu, a Joanna Seredyńska przedstawiła listę inwestycji, jakie trzeba będzie zrealizować w obrębie młyna papierniczego w kontekście dążeń do wpisu na listę UNESCO. Komitet przyjął uchwały, wyrażające aprobatę dla inicjatywy oraz zaapelował do władz państwowych i samorządowych wszystkich szczebli o stałe wsparcie dla Muzeum Papiernictwa w realizacji zamierzonego celu.

Po obradach członkowie Komitetu obejrzeli młyn papierniczy oraz muzealną posesję. Podczas zwiedzania największą uwagę zwrócono na potrzeby inwestycyjne w kontekście wymogów związanych z wpisem na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Jednym z punktów programu była wizyta w sali edukacyjnej i rytualne odbijanie dłoni członków Komitetu w papierze. Niespodziewanie wsparcia pracownikom muzeum udzielił tu sam marszałek Krzysztof Maj, który osobiście przeprowadził część warsztatów, odbijając dłonie m.in. pana starosty i pani konserwator zabytków. Dowiódł tym, że jest gotów udzielać daleko idącej pomocy naszej inicjatywie.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.