Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Druk atramentowy i technologia suchego włókna

Druk atramentowy i technologia suchego włókna

Podczas tygodnia mody haute couture wiosna–lato 2023 w Paryżu, Epson wraz z japońskim projektantem mody – Yuimą Nakazatą i jego marką Yuima Nakazato zaprezentują ekologiczne kreacje. Cyfrowa technologia druku na tkaninach Epson łączy się tu z materiałami z recyklingu.

Technologia suchego włókna firmy Epson, która obecnie jest już komercyjnie stosowana do przetwarzania papieru biurowego niemal bez użycia wody, została dostosowana do produkcji nietkanego materiału z odpadów tekstylnych, na którym można drukować. Proces produkcji nowego materiału został przedstawiony w Paryżu w ramach trzyletniej współpracy firmy Epson i marki Yuima Nakazato. Po raz pierwszy zastosowano go do stworzenia kreacji, które zaprezentowano na pokazie Nakazaty 25 stycznia 2023 r. w Palais do Tokyo.

Współpraca Epson i Yuima Nakazato to kontynuacja udanego wsparcia w zakresie drukowania na potrzeby kolekcji projektanta. Pozwala podnieść poziom jego kreacji i umożliwia ekologiczną produkcję wysokiej jakości odzieży na zamówienie. Obie strony chcą nagłaśniać problem ilości zużywanej wody oraz wytwarzanych odpadów związanych z nadwyżkami produkcji. Podczas paryskiego pokazu można zobaczyć, jak zmiana na bardziej przyjazny dla środowiska druk cyfrowy, który wykorzystuje atramenty pigmentowe, zapewnia branży modowej bardziej zrównoważoną i generującą mniej odpadów metodę drukowania na tekstyliach.

Materiał wykorzystany do stworzenia najnowszej kolekcji Yuimy Nakazato powstał ze zużytych ubrań pozyskanych w Afryce – miejscu, do którego trafiają wyrzucone tekstylia z całego świata. Nakazato odwiedził Kenię, gdzie zebrał około 150 kg odpadów odzieżowych z napotkanej „góry ubrań” powstałej z wyrzuconych tekstyliów. Następnie Epson zastosował swą technologię suchego włókna do wyprodukowania ponad 50 metrów nowego nietkanego materiału z przetworzonych włókien. Część tego materiału została użyta do drukowania za pomocą atramentów pigmentowych i technologii druku cyfrowego Monna Lisa firmy Epson.

„Chociaż to dopiero początkowe etapy, Epson wierzy, że technologia suchego włókna w połączeniu z drukiem cyfrowym wykorzystującym atramenty pigmentowe może zaoferować branży modowej bardziej zrównoważoną przyszłość. Zużycie wody zostałoby znacznie ograniczone, a projektanci mogliby w pełni wyrażać swoją kreatywność” – powiedział Hitoshi Igarashi z działu Printing Solutions firmy Epson, tłumacząc wagę tej technologii.

„Zgodnie ze swoją wizją środowiskową firma Epson jest zaangażowana w rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym, a ta innowacja może być jednym z kroków przybliżającym nas do osiągnięcia tego celu. Technologia suchego włókna zastosowana w branży odzieżowej umożliwia produkowanie materiału na nowe ubrania, pochodzącego z używanej odzieży”.

Do stworzenia dekoracji podczas wydarzenia wypróbowano system rozproszonych drukarek atramentowych znajdujących się w Japonii i Francji ze zdalną obsługą inżynierów Epson. Zarówno Epson, jak i Yuima Nakazato zamierzają nadal wyznaczać granice działań na rzecz bardziej zrównoważonego przemysłu modowego.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.