Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Digitalizacja nie wyklucza papieru

Digitalizacja nie wyklucza papieru

Polskie firmy coraz chętniej wykorzystują cyfrowe rozwiązania. Jednak nie oznacza to rezygnacji z potrzeby posiadania papierowej formy dokumentów – wynika z najnowszego badania rynku biurowego po pandemii, przeprowadzonego na zlecenie Canon Polska. Swoje przywiązanie do papieru wykazują przede wszystkim średnie firmy, podczas gdy duże przedsiębiorstwa chętniej przechodzą na elektroniczny obieg dokumentów.

To pierwsze tak szczegółowe badanie rynku druku biurowego w Polsce. We wrześniu 2021 r. agencja badawcza Insight Lab na zlecenie Canon Polska dotarła do ponad 200 przedstawicieli średnich i dużych firm. Dyrektorzy administracyjni, managerowie IT oraz osoby odpowiedzialne za infrastrukturę druku w przedsiębiorstwach odpowiadali na pytania dotyczące ich codziennej pracy, planów na przyszłość oraz potrzeb w zakresie sprzętu i nowoczesnych technologii.

Wnioski? Duże firmy (ponad 250 pracowników) dużo częściej niż średnie rozważają wprowadzenie cyfrowej formy obiegu dokumentów. Tymczasem średni przedsiębiorcy (50–249 pracowników) pozostają wierni drukowanej formie dokumentacji – jedynie 35% z nich uznaje temat rezygnacji z druku za ważny dla ich biznesu. Co więcej, średnie firmy zdecydowanie częściej twierdzą, że prawie wszystkie procesy w ich biznesie wymagają wykorzystywania dokumentów w formie papierowej. Tymczasem duże przedsiębiorstwa w swojej działalności przeważnie stawiają na korzystanie z dokumentów elektronicznych.

„Rynek druku biurowego przechodzi w ostatnich latach znaczne przemiany. Firmy chętniej korzystają z dobrodziejstw technologii, bo to po prostu ułatwia im prowadzenie biznesu. Jednak nie oznacza to, że biura pozbędą się wkrótce papieru. Biurowe dokumenty nie znikną. Mogą one przyjmować nowe formy, często na pograniczu tradycyjnego druku i odpowiednio scyfryzowanej formy. Dla nas, producenta sprzętu biurowego, to spore wyzwanie. Musimy umieć łączyć świat analogowy ze światem cyfrowym i przedstawiać klientom rozwiązania, które odpowiedzą na ich potrzeby zarówno dzisiaj, jak i za 5 czy 10 lat” – mówi Tomasz Miękus, Product Developer w Canon Polska.

Dlatego, jak twierdzi Tomasz Miękus, w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele nowatorskich rozwiązań z dziedziny druku i zarządzania firmową dokumentacją. Jednym z nich są przenośne skanery, umożliwiające sprawną digitalizację dokumentów nie tylko w biurze, ale też podczas pracy zdalnej w domu czy nawet w delegacji. Inną możliwość stanowi nowoczesne oprogramowanie chmurowe, które umożliwia wydajną i bezpieczną wymianę dokumentów niezależnie od tego, gdzie znajdowali się pracownicy.

Uczestnicy badania najczęściej deklarują, że używają wyłącznie oryginalnych wkładów od markowych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość i niezawodność druku.

W firmach średnich czasami stosowane są tańsze, alternatywne tonery, które mimo wszystko muszą być certyfikowane, funkcjonalne i nieszkodliwe dla otoczenia. Tylko 3% przedsiębiorstw odpowiedziało, że najważniejszym kryterium jest dla nich cena produktu. Co więcej, ponad połowa dużych firm oraz 38% średnich deklaruje, że firmową dokumentację drukuje wyłącznie na oryginalnym papierze zalecanym przez producenta.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.