Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Chcą zwiększyć cyrkularność włókien i materiałów barierowych

Chcą zwiększyć cyrkularność włókien i materiałów barierowych

Stora Enso poinformowała o zainicjowaniu na początku br., dzięki funduszom pozyskanym w ramach Business Finland, programu ReMatCh (Recycled Material Challenge). Jego celem jest szeroko rozumiane zwiększenie cyrkularności włókien i materiałów barierowych, używanych do produkcji opakowań. Program ma potrwać do końca 2025 r. Jego budżet opiewa na kwotę 5 mln euro, z czego ponad 40% zostanie przeznaczone na zewnętrzne działania badawczo-rozwojowe, prowadzone np. przez uczelnie techniczne czy instytuty badawcze.

ReMatCh ma stanowić platformę do wymiany idei i kompetencji pomiędzy poszczególnymi jego partnerami, których owocem będą rozwój nowych materiałów, wdrażanie innowacyjnych modeli biznesowych, sprawniejszy recykling itd. Tego typu współpraca, jak podkreśla firma, odgrywa bowiem kluczową rolę w kontekście rozwoju całej polityki zrównoważonego rozwoju. Stora Enso wskazuje, że powinna ona obejmować dostawców podłoży, producentów i przetwórców opakowań, właścicieli marek i przedstawicieli sieci handlu detalicznego, a więc podmioty funkcjonujące zarówno w ramach łańcucha dostaw dla branży opakowaniowej, jak i poza nim.

Program ReMatCh jest częścią większego projektu realizowanego w ramach platformy Business Finland. Jego głównym założeniem – jak podaje Stora Enso – jest poprawa cyrkularności polimerowych materiałów barierowych (np. wykonanych z plastiku), którymi pokrywane są opakowania kartonowe. Firma podkreśla, że cel określony w projekcie ReMatCh stanowi duże wyzwanie, dlatego też uwzględnia on wiele podmiotów gospodarczych i instytucjonalnych, z ich bogatą wiedzą i doświadczeniem.

Oliver Kuhn, kierujący Circular Packaging Hub w Stora Enso, podkreśla duże znaczenie tej inicjatywy: „Jej zadaniem jest stworzenie swego rodzaju zestawu narzędzi służących skuteczniejszemu recyklingowi włókien i materiałów barierowych pokrytych warstwą polimerową. ReMatCh może pozwolić na podejmowanie lepszych decyzji odnośnie komercyjnego ich zastosowania. Co więcej, program umożliwi bardziej wydajne wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu w ramach całego łańcucha dostaw (wartości), przy jednoczesnym zwiększeniu udziału odnawialnych i zrównoważonych materiałów w naszych produktach”.

Autorzy programu wyznaczyli główne cele, które mają zostać osiągnięte dzięki ReMatCh. Pierwszym z nich jest stworzenie metody pozwalającej – w kontekście materiałów barierowych – oddzielać polimer od włókien oraz zoptymalizować dedykowane strumienie przemysłowe, umożliwiające wydajny odzysk i recykling. Drugim jest możliwość wprowadzania wydzielonych polimerów do mechanicznego i chemicznego recyklingu z myślą o ich ponownym wykorzystaniu w materiałach Stora Enso, dedykowanych opakowaniom spożywczym. Trzeci kluczowy cel ReMatCh to prowadzenie badań nad nowymi, przyszłościowymi rozwiązaniami, alternatywnymi dla odzyskanych włókien w kontekście wysokowartościowych zastosowań rynkowych np. w branży tekstylnej.

Będąc częścią większego ekosystemu, ReMatCh umożliwia bezpośredni kontakt pomiędzy partnerami w całym łańcuchu dostaw (wartości) i znajduje się pod kuratelą Business Finland. Stora Enso podkreśla, że program wspiera, a zarazem jest wspierany przez firmy badawcze, instytuty i uniwersytety.

Partnerzy ReMatCh zakładają, że w dalszej części projektu polimery pochodzące z recyklingu będą wykorzystywane i testowane w kontekście powlekania kartonów metodą ekstruzji. Planowane są też działania w obszarze przetwarzania opakowań w technologii 3D.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.