Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Branża leasingowa w I połowie 2012 roku

Branża leasingowa w I połowie 2012 roku

Opublikowane przez Związek Polskiego Leasingu dane dotyczące sytuacji na rynku leasingu po II kwartale 2012 roku odzwierciedlają nastroje panujące w całej gospodarce. Pogarszają się nastroje przedsiębiorców, którzy ze względu na obecną sytuację ekonomiczną ograniczają do minimum decyzje inwestycyjne. To z kolei w przypadku branży leasingowej skutkuje obniżeniem wskaźników sprzedażowych.

Wyniki ZPL wskazują, że finansowanie ruchomości ogółem leasingiem i pożyczką wzrosło w porównaniu do analogicznego okresu z 2011 roku o 5,8 proc. Firmy leasingowe zrzeszone w ZPL sfinansowały ruchomości o wartości 14,7 mld zł. Jest to wynik o 800 mln zł większy niż przed rokiem. Liderem wzrostu okazał się sektor pojazdów lekkich (wzrost o 8,8 proc.). W dalszej kolejności były to sektor samochodów ciężarowych i autobusów (wzrost o 7,0 proc.) oraz segment maszyn i urządzeń (przyrost o 5,7 proc.).
Jednak najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem okazał się segment IT, który odnotował 17,5 proc. wzrostu. Oznacza to, że polscy przedsiębiorcy nie boją się inwestować w modernizację firm i podejmują technologiczne inicjatywy, nawet w okresie spowolnienia gospodarczego.
Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią 90 proc. klientów firm leasingowych. A zatem ich kondycja ma ogromny wpływ na sytuację branży leasingowej. Instytut Keralla Research na zlecenie EFL przygotował raport „Skaner MSP” 2, omawiający prognozy dla sektora małych i średnich firm na III kwartał 2012 r. Dane w nim zawarte wskazują, że przedsiębiorcy prognozują gorszą kondycję własnych firm, spodziewając się słabszej sprzedaży i zmniejszenia liczby zamówień. Blisko 60 proc. respondentów uważa, że sytuacja gospodarcza w kraju pogorszyła się w ostatnich trzech miesiącach. Co prawda odsetek przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w trzecim kwartale, utrzymuje się na dobrym poziomie – co druga firma deklaruje zakupy, nie należy jednak oczekiwać, że skala tych zakupów będzie duża. Przedsiębiorcy będą inwestować głównie w technologie i maszyny, modernizację urządzeń, oprogramowanie oraz pojazdy firmowe.
Zdaniem branży w drugiej połowie roku należy spodziewać się, że wartość inwestycji sfinansowanej leasingiem i pożyczką będzie porównywalna z rokiem 2011 roku. To oznacza, że w III kwartale tego roku dynamika będzie ujemna, na poziomie około 4 proc. W czwartym kwartale natomiast możemy spodziewać się niewielkiego wzrostu, ok. 2 proc., wynikającego z pozytywnej dynamiki w finansowaniu pożyczką i negatywnej w finansowaniu leasingiem.
http://www.ipo.pl/leasing/ Rynek leasingu po I półroczu 2012 – wyniki, tendencje i prognozy, 27.09.2012

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.