Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Będzie więcej opakowań z recyklingu

Będzie więcej opakowań z recyklingu

Fot. Stora Enso

Stora Enso zainicjowała studium wykonalności, dotyczące jej zakładów papierniczych w Langerbrugge (Belgia) – w planach jest przekształcenie jednej z pracujących tam maszyn papierniczych w wysokowydajną linię produkującą tekturę opakowaniową, na bazie surowców pochodzących z recyklingu. Modyfikacja ma zwiększyć potencjał nordyckiego koncernu w tym obszarze, wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu rynkowemu na proekologiczne tektury opakowaniowe.

Zakład w Langerbrugge jest obecnie wyposażony w dwie linie produkcyjne. Na jednej z nich wytwarzane są papiery magazynowe typu SC, na drugiej – gazetowe. Studium wykonalności dotyczy potencjalnego przekształcenia tej ostatniej. Modyfikacja umożliwi Stora Enso dalsze wzrosty w obszarze odzyskiwalnych materiałów opakowaniowych (na bazie surowców pochodzących z recyklingu), wytwarzanych z myślą o różnych segmentach rynkowych: zastosowaniach przemysłowych, e-handlu, branży meblarskiej czy elektronicznej.

Oczekuje się, że zainicjowane studium wykonalności dobiegnie końca w pierwszej połowie 2023 r. W przypadku podjęcia decyzji o planowanej inwestycji, zmodyfikowana linia rozpoczęłaby pracę w 2025 r. Jej roczne moce wytwórcze oceniane są na 700 tys. ton tektury typu testliner i flute (w przypadku tej drugiej bazę stanowić będą surowce pochodzące z recyklingu), generując roczne przychody ze sprzedaży rzędu 350 mln euro (przy uwzględnieniu pełnego potencjału nowej linii). Stora Enso szacuje koszty związane z planowaną modyfikacją na ok. 400 mln euro.

„Obecnie tekturę opakowaniową na bazie surowców pochodzących z recyklingu wytwarzamy w Polsce, głównie z myślą o klientach z Europy Wschodniej. Konwersja zakładów w Langerbrugge pozwoliłaby nam zająć równie silną, konkurencyjną pozycję w tym obszarze także na rynkach Europy Zachodniej. W ramach studium wykonalności chcemy ocenić bazę surowcową niezbędną do produkcji bazującej na materiałach z recyklingu, również w kontekście różnych kanałów ich dostarczania, m.in. uwzględniających kartony laminowane. Mając za sobą pozytywne doświadczenia z podobnymi modyfikacjami w innych zakładach należących do Stora Enso, będziemy mogli wykorzystać dotychczasową wiedzę przy tym nowym projekcie” – mówi Hannu Kasurinen, Executive Vice President w Stora Enso Packaging Materials.

W marcu br. Stora Enso poinformowała o planach sprzedaży czterech z pięciu papierni należących do koncernu. Fabryka w Langerbrugge została wyłączona z tego procesu i pozostanie w strukturach grupy. Jak informuje Stora Enso, ocenie zostanie poddana także przyszłość linii wytwarzającej papiery SC, jednak stanie się to dopiero po zakończeniu studium wykonalności dotyczącego ewentualnej konwersji maszyny gazetowej.

„W przypadku podjęcia decyzji o wdrożeniu tego projektu inwestycyjnego, zakład w Langerbrugge będzie obsługiwał naszych klientów z segmentu papierniczego co najmniej do roku 2024. Jego centralne położenie, doświadczona załoga i dobry dostęp do przetworzonych włókien to kluczowe walory i silne punkty naszej belgijskiej fabryki” – dodaje Kati ter Horst, Executive Vice President w Stora Enso Paper.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.