Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Barometr Realiów Klimatycznych – co niepokoi Polaków?

Barometr Realiów Klimatycznych – co niepokoi Polaków?

W ramach cyklicznego globalnego badania Epson „Barometr Realiów Klimatycznych” podgrupa polskich respondentów dostarczyła interesujących danych na temat świadomości klimatycznej i obaw związanych ze zmianami środowiska w naszym kraju. Badanie zostało przeprowadzone w lipcu 2023 r. przez firmę Censuswide wśród 30,3 tys. respondentów w wieku powyżej 16 lat z 39 krajów, w tym 562 osób z Polski. Co z niego wynika?

Na pytanie o największe wyzwania, z jakimi obecnie zmaga się świat, Polacy najczęściej wskazywali na wzrost cen (65,5%; w badaniu globalnym było to 53%), zmiany klimatu (50%; na świecie 55,3%) i konflikty globalne (44%; globalnie 22,6%, zaś 36,5% wskazywało na ubóstwo). Zaledwie 9,4% skupiało się na zużyciu paliw kopalnych, co wskazuje na to, że jest to pojmowane dosyć abstrakcyjnie, bez wiązania tego bezpośrednio ze skutkami.

Kobiety w Polsce bardziej martwiły się cenami (70%) oraz klimatem (55%) niż konfliktami (41%). Dla grupy wiekowej 35–44 lata ceny były główną kwestią zaprzątającą uwagę (75,5%), tymczasem dla seniorów 65+ głównym problemem były zmiany klimatu (58%), następnie konflikty (53,5%), a ceny uplasowały się dopiero na 3. miejscu z 44%.

Na pytanie, czy zapobiegniemy zmianom klimatu w naszym życiu, zdania Polaków były podzielone. 36,3% respondentów było optymistycznie nastawionych (na świecie wyraźnie więcej – 47%) , a 34,2% pesymistycznie (vs 25,5% w całym badaniu). Wśród kobiet było więcej pesymistów – 39,9%. Najbardziej optymistyczne były osoby w wieku 16–24 lat (37,1%) oraz seniorzy 55+ (51%).

W kwestii przeciwdziałania przez firmy katastrofie klimatycznej większość respondentów (55,83%) uważała, że ich kluczową rolą jest ulepszanie recyklingu i ponownego wykorzystania produktów. Aż 49,46% wskazało inwestycje w technologie proekologiczne. Tymczasem dla świata to inwestycje były wskazywane na 1 miejscu z 47,6%, a recycling i ponowne wykorzystanie jako 2 z 44,7%.

Z badania wynika, że Polacy chętnie podejmują indywidualne inicjatywy ekologiczne. 77% używa produktów wielokrotnego użytku, jak trwałe torby na zakupy – 15% zamierza rozpocząć to lada dzień (świat: 68,4%, 21,2%). 70% badanych wybiera spacer lub rower zamiast samochodu, a rozpoczęcie tego za chwilę wskazało kolejne 20% (globalnie jest to: 58% i 27%). Niemniej jednak 22,35% ankietowanych znad Wisły kategorycznie nie zamierza rezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego (w tym żywności), a 19,45% nie planuje ograniczać podróży wakacyjnych i służbowych. Wartości globalne wynoszą tu: 18% i 16,9%.

Polacy głęboko przeżywają sytuację klimatyczną. 29,05% za najbardziej adekwatne określenie uznało strach, 20,4% było zaniepokojonych, a 18,9% zmartwionych. W porównaniu do średniej światowej jesteśmy większymi pesymistami. W grupie wiekowej 16–24 te negatywne emocje były nieco mniej intensywne, co może być spowodowane trudnościami w wyrażeniu uczuć w zastosowanym w badaniu słownictwie.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.