Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Badania nt. roli opakowań spożywczych

Badania nt. roli opakowań spożywczych

Fot. Stora Enso

Stora Enso opublikowała swoje najnowsze badania, rzucające – jak podkreśla – nowe światło na znaczenie opakowania w kontekście zwiększenia proekologiczności systemów żywnościowych. W raporcie zatytułowanym „Opakowania spożywcze dla lepszych systemów żywnościowych” firma wskazuje 13 czynników wpływających na łańcuch wartości związany z opakowaniem spożywczym. Stymulowane przez innowacje i ścisłą współpracę jego uczestników, sugerowane przez firmę zmiany mają zwiększyć neutralność klimatyczną, bioróżnorodność i rozwój społeczny.

Fiński producent podkreśla, że bazujące na włóknach drzewnych opakowanie stanowi podstawę zrównoważonych systemów żywnościowych, głównie z uwagi na odnawialność surowca, z jakiego jest wykonane, możliwość jego odzysku i niezawodność w kontekście zabezpieczenia znajdującej się w środku żywności. W swoim raporcie firma wskazuje na nową rolę, jaką ma spełniać opakowanie w walce z ukrytymi kosztami socjalnymi i gospodarczymi, tworzonymi przez współczesne systemy żywnościowe. Zdaniem Stora Enso kluczowym zagadnieniem jest zwiększenie ich proekologiczności poprzez takie działania jak: wspieranie i promowanie zdrowego trybu odżywiania, ograniczanie marnowania żywności oraz rozwijanie nowych materiałów opakowaniowych – kompostowalnych bądź bazujących na odpadach.

„Systemy żywnościowe odgrywają kluczową rolę w stworzeniu i zabezpieczeniu cyrkularnej przyszłości, bazującej na bioróżnorodności i przyjaznej klimatowi. Musimy bliżej się im przyjrzeć stosując holistyczne podejście i zastanowić się w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do wprowadzenia zmian, choćby w kontekście zdrowszego, bazującego na surowcach roślinnych trybu odżywiania się czy zapobiegania marnowaniu żywności. Dzięki temu będziemy w stanie znacząco zmienić sposób wytwarzania, transportu i konsumpcji produktów spożywczych” – mówi Tiina Pursula, SVP Sustainability w firmie Stora Enso.

Stora Enso wskazała w swoim raporcie 13 obszarów, w których upatruje największe możliwości wpływu na ww. kwestie. W publikacji przedstawiono warunki, jakie – zdaniem firmy – należy spełnić dla każdego ze wspomnianych obszarów, by owe zmiany mogły być skutecznie wprowadzone. Stora Enso wymienia tu m.in. innowacje, technologię, finanse a także „dobre praktyki” w zakresie bardziej wydajnego sortowania odpadów, zwiększanie wskaźnika recyklingu oraz stworzenie całego rynku surowców pochodzących z drugiej ręki, co poprawiłoby ich cyrkularność zgodną z zasadami GOZ. Wskazane przez firmę obszary i warunki oddziaływania wymagają też – co podkreślono w raporcie – zaangażowania wielu stron i interesariuszy, by cały projekt mógł zakończyć się sukcesem.

Phillip Hanefeld, SVP ds. innowacji i działalności badawczo-rozwojowej w firmie Stora Enso, dodaje: „W ramach całego łańcucha wartości uwzględniającego obszar opakowań, a nawet poza nim, mamy już obecnie odpowiednią wiedzę w zakresie innowacji, która pozwala nam wykorzystywać wskazane w raporcie możliwości i przyspieszać tym samym proces przekształcania całego systemu żywnościowego. Żywimy głęboką nadzieję, że przekazane w tej publikacji informacje wpłyną na zacieśnienie więzów i bliższą, tak konieczną współpracę pomiędzy różnymi podmiotami. To zaś pozwoli na zoptymalizowane wykorzystywanie naszych wspólnych zasobów i uczyni sugerowane w raporcie zmiany realnymi”.

Raport wskazuje na konieczność współpracy czołowych producentów i firm działających w sektorach żywności i napojów.

Raport zawierający wyniki badań dostępny jest TUTAJ.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.