Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Badania nt. cyklu życia opakowań żywnościowych

Badania nt. cyklu życia opakowań żywnościowych

Fot. Stora Enso

Stora Enso przeprowadziła badania rynkowe, mające porównać cykl życia opakowań wykonanych z tektury względem rozwiązań bazujących na tworzywach sztucznych oraz na materiale PET pochodzącym z odzysku, przeznaczonych do przechowywania i transportowaniu świeżych warzyw i owoców. Producent rozwiązań opakowaniowych wskazuje tu na rolę, jaką może odgrywać trwałe (ale też przyjazne dla środowiska) opakowanie. Dotyczy to całego łańcucha dostaw, w którym – jak podaje firma – warzywa i owoce mogą stracić nawet do 50% swojej wartości.

Koncern podkreśla, że celem badań LCA (Life Cycle Assessment – ocena cyklu życia produktu) było zobrazowanie możliwości, jakie tkwią w opakowaniach tekturowych wobec potrzeb i oczekiwań ze strony producentów i sprzedawców owoców oraz warzyw. Ci bowiem mają niezwykle wysokie wymagania względem niezawodności opakowania, chcąc przy tym w coraz większym stopniu spełniać restrykcyjne założenia polityki zrównoważonego rozwoju. W tym celu wdrażają działania mające z jednej strony przeciwdziałać marnowaniu żywności, z drugiej – zredukować negatywny wpływ wprowadzanych do obiegu opakowań na środowisko naturalne. Stora Enso wskazuje, że w kontekście warzyw i owoców sprzedawcy i właściciele marek mają z reguły wybór pomiędzy odzyskiwalnymi opakowaniami z tektury falistej i plastikowymi skrzynkami wielokrotnego użytku. Firma podkreśla, że oba spełniają funkcję ochronną, ale w swoich badaniach postanowiła przyjrzeć się ich wpływowi na środowisko naturalne.

Badanie LCA miało – w założeniach Stora Enso – uzmysłowić klientom właśnie ten ostatni aspekt stosowania opakowania danego rodzaju. W tym celu porównano cykl życia produktu (świeżej żywności) przy wykorzystaniu z jednej strony – opakowań tekturowych, z drugiej – plastikowych (w tym PET pochodzącego z recyklingu). W badaniu uwzględniono wszystkie etapy cyklu życia produktu, w tym pozyskanie zasobów niezbędnych do wyprodukowania opakowania, proces wytwórczy, transport oraz wycofanie zużytego produktu z rynku.

Badanie LCA nr 1: tektura falista vs. tworzywo sztuczne

Pierwsze z przeprowadzonych badań uwzględniało dwa scenariusze, w których owoce są dostarczane luzem do dwóch różnych regionów świata. W pierwszym przypadku rozważano transport cytrusów pomiędzy różnymi krajami leżącymi na południu Europy. W drugim miały one przebyć drogę z Azji Południowo-Wschodniej do Japonii. W obu przypadkach badane opakowanie tekturowe zostało wykonane w całości z materiałów wyprodukowanych w fińskich fabrykach Stora Enso. Były nimi: tektura typu kraftliner – AvantForte Brown (wytwarzana w Oulu) i papiery tekturowe typu flute AvantForte SC+ (produkowana w Heinola). Bazując na przeprowadzonych przez firmę rozmowach z ekspertami z zakresu opakowań plastikowych, z myślą o badaniu wytypowano skrzynie z tworzywa sztucznego o 6-letniej żywotności, wykorzystywane średnio cztery razy w roku, cechujące się 100-proc. stopą zwrotu i 2,5-proc. wskaźnikiem w kontekście zepsucia.

Oba opakowania poddano ocenie w 13 różnych kategoriach, w tym pod względem ich wpływu na środowisko naturalne (np. ślad węglowy), wykorzystania zasobów (w tym surowców kopalnych, minerałów i metali) czy zużycia wody.

W obu scenariuszach, w kontekście każdej z ww. kategorii, poszukiwano – jak podaje Stora Enso – odpowiedzi na kluczowe z jej punktu widzenia pytanie: ile razy musiałaby zostać wykorzystana plastikowa skrzynka, by jej neutralność względem środowiska naturalnego była co najmniej porównywalna z opakowaniem tekturowym?

Odzyskiwalne materiały na bazie włókien vs. plastik wielokrotnego użytku: próba porównania

Pierwszym z badanych przypadków był transport 20 kg owoców cytrusowych pomiędzy różnymi krajami południa Europy, znajdujących się w opakowaniu tekturowym oraz w skrzyni wielokrotnego zastosowania wykonanej z tworzywa sztucznego. Wyniki przeprowadzonego przez Stora Enso testu wskazały na niższy o 19% wpływ opakowania tekturowego na środowisko w porównaniu z plastikową alternatywą. Ślad węglowy generowany przez pierwsze z nich wyniósł – jak podaje firma – 563 g dwutlenku węgla, przez drugie – 694 g. Aby zatem plastikowa skrzynia osiągnęła poziom wpływu na środowisko zbliżony do opakowania tekturowego, musiałaby – jak podaje Stora Enso – zostać wykorzystana do transportu 36 razy.

W kontekście drugiego z analizowanych przypadków, tj. transportu 18 kg bananów z Filipin do Japonii, uzyskano wynik wskazujący na podobny wpływ na środowisko w kontekście obu rodzajów opakowań. Tu plastikowa skrzynia, by uzyskać poziom zbliżony do opakowania z tektury, powinna być wykorzystana do transportu 25 razy. Ślad węglowy generowany przez oba opakowania wyniósł – odpowiednio – 852 g i 845 g dwutlenku węgla.

Stora Enso wskazuje, że wyniki dla obu rodzajów opakowań różnią się w zależności od kategorii wpływu na środowisko. W pewnych lepsze wyniki osiągało opakowanie tekturowe, np. pod względem zużycia wody, w innych – plastikowe (np. w kontekście wykorzystania ziemi). Firma dodaje, że z badań wynika jeszcze jedna zaleta dotycząca opakowania tekturowego: możliwość jego odzysku w istniejących ciągach przemysłowych do recyklingu, co redukuje ilość odpadów na wysypiskach śmieci.

Badanie LCA nr 2: tektura falista vs. PET z recyklingu

W osobnym badaniu firma wzięła „pod lupę” opakowania na owoce bądź warzywa szczególnie narażone na czynniki zewnętrzne – np. jagody, truskawki czy pomidory. Tu porównywano ze sobą dwa opakowania mieszczące 500 g produktu każdy, które miały być przetransportowane na obszarze Niemiec. Z oferty Stora Enso wybrano tu rozwiązanie EcoFreshBox z wiekiem, wykonane – podobnie jak porównywany wcześniej pojemnik na banany – z tektury typu kraftliner – AvantForte Brown i papierów tekturowych typu flute – AvantForte SC+. Plastikową alternatywą było w tym przypadku opakowanie wykonane z odzyskanego polietylenu.

Badanie wskazało – jak podaje Stora Enso – że pojemnik tekturowy generuje o 79% niższy wpływ na środowisko naturalne w porównaniu ze swoim odpowiednikiem PET. Ślad węglowy dla obu porównywanych opakowań wyniósł – odpowiednio 26 g i 120 g dwutlenku węgla. W całkowitej ocenie – jak dodaje firma – pojemnik wykonany z tektury falistej okazał się lepszy w 11 z 13 poddanych analizie kategoriach wpływu na środowisko.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.