Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Ataki ransomware coraz większym zagrożeniem dla firm

Ataki ransomware coraz większym zagrożeniem dla firm

Eksperci przestrzegają przed atakami typu ransomware. Wykorzystanie złośliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do systemu lub danych, staje się coraz większym zagrożeniem dla biznesu na całym świecie. Czy można się przed nim bronić?

Wydatki na cyberbezpieczeństwo stale rosną – agencja ABI Research szacuje, że do 2026 r. globalna wartość branży cybersecurity osiągnie nawet 16,8 mld. dol. Jak jednak wynika z opublikowanego w styczniu 2022 r. raportu Związku Cyfrowa Polska, organizacji zrzeszającej najważniejszych graczy na rynku nowych technologii, aż 55% dużych firm na świecie nie powstrzymuje skutecznie cyberataków (czyli nie potrafi ich zidentyfikować i szybko usunąć powodowanych przez hakerów naruszeń, a także ograniczyć negatywnych skutków ich działalności). Raport wskazuje także, że tylko w ubiegłym roku aż 64% firm w Polsce zanotowało co najmniej jeden incydent dotyczący cyberbezpieczeństwa.

Zdaniem ekspertów największe zagrożenie dla firm niosą dziś ataki ransomware, czyli wykorzystywane przez cyberprzestępców złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemu lub danych, a za jego usunięcie hakerzy żądają odpowiednio wysokiego okupu. Główne zagrożenia płynące z takich działań to wspomniany brak dostępu do danych (niezależnie od tego, czy są to treści biznesowe, prywatne czy chroniona własność intelektualna), paraliż firmy i niezdolność do wykonywania swoich zadań (czyli do osiągania dochodu); wskutek udanego ataku ransomware hakerzy mogą też łatwiej zaatakować powiązane firmy. Dla wielu organizacji istotna jest również kwestia utraconej wiarygodności.

To temat na tyle istotny, że poświęcono mu jeden z paneli dyskusyjnych podczas trwającej w Dubaju wystawy światowej Expo 2020. Specjaliści podkreślili, że o obronie firmy przed atakiem trzeba myśleć dużo wcześniej – konstruując firmową sieć warto pamiętać nie tylko o podłączonych do niej komputerach, ale też o urządzeniach peryferyjnych, takich jak drukarka czy skaner, i wybierać te, które są wyposażone we wbudowane mechanizmy ochrony antywirusowej.

„Standardem, zwłaszcza w dużych firmach, powinna dziś być autoryzacja użytkowników korzystających z każdego usieciowionego urządzenia przetwarzającego dane i dokumenty. Sposobów na jej dokonanie jest dziś wiele, od wpisania hasła po specjalne karty zbliżeniowe. A oprogramowanie chmurowe gwarantuje dodatkowe opcje bezpieczeństwa, wyraźnie wspomagające firmy w korzystaniu z ich urządzeń do obsługi dokumentów. Równie ważne jest bieżące rozwijanie infrastruktury bezpieczeństwachodzi zarówno o aktualizację oprogramowania, jak i stosowanie nowych standardów konfiguracji całej firmowej sieci” – przekonuje Dariusz Szwed, ekspert w zakresie cyberbezpieczeństwa w Canon Polska.

Aby skutecznie obronić się przed hakerami, na równi z rozwiązaniami technicznymi należy również postawić na świadomość i edukację pracowników. Związek Cyfrowa Polska w swoim raporcie informuje, że aż 73% Polaków uważa, iż w Internecie wykorzystywane są ich dane osobowe, a jednocześnie zaledwie 9% z nich kojarzy istnienie narzędzi, które mogą temu zapobiec. Tymczasem świadomość korzystania z sieci w prywatnych celach wyraźnie przekłada się później na standardy stosowane podczas pracy w firmie: pracownicy wciąż mogą stanowić najbardziej wrażliwy element w zakresie cyberochrony. W raporcie organizacji czytamy, że pojedynczy człowiek jest powodem wycieku danych aż 8 razy częściej niż błędy technologiczne.

Zagadnieniom cyfrowego bezpieczeństwa firmy poświęcony był jeden z odcinków podcastu Canon Polska z serii „Rozmowy o druku”. Specjaliści w przystępny sposób dyskutowali m.in. o nowych standardach bezpieczeństwa urządzeń i sieci, o obawach związanych z oprogramowaniem chmurowym oraz o cyklu życia cyfrowych dokumentów. Całe nagranie można odsłuchać bezpłatnie na stronie producenta.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.