Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Agora zamyka dwie drukarnie i konsoliduje druk w stolicy

Agora zamyka dwie drukarnie i konsoliduje druk w stolicy

Zarząd Agory, wydawcy „Gazety Wyborczej”, zdecydował o zamknięciu drukarni w Tychach i Pile do 30 czerwca 2019 r. i zwolnieniu nawet 153 pracowników. Likwidacja dwóch zakładów to efekt spadku przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych. Warszawska drukarnia na Białołęce, która ma największe możliwości druku zarówno w technologii coldset, jak i heatset, ma zapewnić druk całego nakładu „Wyborczej” oraz zleceń zewnętrznych.

Redukcja zatrudnienia w spółce obejmie do 153 pracowników, czyli maksymalnie 57% wszystkich pracowników segmentu druku, w tym 90% pracowników drukarni w Pile oraz 90% zatrudnionych w drukarni w Tychach. Agora już rozpoczęła konsultacje w tej sprawie ze związkami zawodowym i radą pracowników. Zwolnienia mają nastąpić w okresie do 30 dni od dnia zawarcia porozumienia w sprawie ich warunków. Spółka zaoferuje zwalnianym pracownikom działania osłonowe i wspierające.

Spółka tłumaczy swoją decyzję spadkiem rynku usług poligraficznych realizowanych w tzw. technologii coldset, czyli druku gazetowego. Chodzi głównie o spadki nakładów prasowych, których doświadczają wszyscy wydawcy (sprzedaż wszystkich dzienników ogólnopolskich w 2018 r. spadła o 9,9%, czyli łącznie o 60,6 tys. egzemplarzy, jeszcze większe spadki zanotowały dzienniki regionalne). Podczas gdy dekadę temu ponad połowa zleceń w drukarniach Agory przypadała na klientów zewnętrznych, dziś ich udział spadł na tyle, że jedna drukarnia potrafi obsłużyć cały nakład „Wyborczej” oraz druk innych tytułów (np. gazetek promocyjnych hipermarketów, realizowanych w technologii heatset). „Wynika to w dużej mierze ze spadku sprzedaży egzemplarzowej krajowej prasy drukowanej, której wydawcy są głównymi nabywcami usług realizowanych w technologii coldset. Zlecenia od klientów z innych branż, w tym realizowane w technologii heatset, mają istotnie mniejszy udział w przychodach z działalności poligraficznej grupy – ze względu na ograniczenia infrastrukturalne nie były i nie są one w stanie skompensować utraty przychodów związanych z drukiem coldsetowym” – czytamy w komunikacie Agory.

W zamykanych drukarniach drukowane były nie tylko lokalne, ale także ogólnopolskie tytuły – „Rzeczpospolita” i „Super Express”. Wkrótce po opublikowaniu wiadomości o wygaszaniu zakładów pojawiły się pierwsze komentarze wydawców korzystających z ich usług. Jak podaje Press.pl, wynika z nich, że o sprawie dowiedzieli się z mediów i czekają na nową ofertę współpracy. Jedni obawiają się zwiększenia kosztów logistycznych w przypadku druku w Warszawie (np. wydawca „Przełomu – Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej”), inni czekają na propozycje Agory i są gotowi zgodzić się na druk w Warszawie, jeśli oferta będzie korzystna finansowo (wydawca „Tygodnika Podhalańskiego”), jeszcze inni zwiększają moce przerobowe własnej drukarni by móc samodzielnie obsłużyć druk (wydawca „Super Expressu”).

„Jesteśmy spółką giełdową, co sprawia, że tego typu komunikaty musimy najpierw podać na giełdę, a dopiero potem możemy kontaktować się z kontrahentami. Gdyby ta informacja wypłynęła wcześniej, Komisja Nadzoru Finansowego nałożyłaby na nas karę. Po ogłoszeniu komunikatu giełdowego przedstawiciele spółki telefonicznie skontaktowali się z największymi kontrahentami, dla pozostałych przygotowano korespondencję. Będziemy chcieli jak największą liczbę klientów przenieść do drukarni w Warszawie” – tłumaczy portalowi Press.pl Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.