Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Konkursy, promocje, okazje / Poznaliśmy zwycięzców XXII Rankingu Drukarń Dziełowych

Poznaliśmy zwycięzców XXII Rankingu Drukarń Dziełowych

Od lewej: Artur Chęsy (Drukarnia Pozkal), Małgorzata Miśkiewicz (Drukarnia Abedik) i Jarosław Baryła (Drukarnia Akapit)

W czwartek 26 października 2023 r. poznaliśmy wyniki Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2022/2023. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się tradycyjnie pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Podobnie jak w latach poprzednich, rywalizacja przebiegała w dwóch etapach: „Wydawcy wybierają drukarnie” i „Drukarnia dziełowa roku” .

W pierwszej części to wydawcy oceniają współpracujące z nimi zakłady poligraficzne. Brane są pod uwagę trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Skala ocen: 1–6.

W drugiej części Rankingu brane są pod uwagę parametry rozwoju drukarń: wielkość produkcji, wydajność pracy, wielkość inwestycji, eksport. Przeliczone na punkty oceny dodawane są do tych uzyskanych w pierwszej części Rankingu. Drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią – wygrywa.

Do drugiej części Rankingu i wyboru Drukarni dziełowej roku 2022/2023 przeszło 16 firm. Informacje o wynikach produkcyjnych nadesłało siedem z nich.

Na najwyższym miejscu utrzymał się poznański Abedik. Wysoka ocena wydawców ‒ 5,89 (wyżej o 0,3 pkt. niż rok temu), do tego świetne wyniki produkcyjne (kolejny wzrost obrotów prawie o 40% oraz tradycyjnie już najwyższa wydajność) przyniosły tej drukarni po raz kolejne to zaszczytne miejsce. W sumie 5,42 pkt.

Na miejscu drugim, podobnie jak w roku ubiegłym, lubelska Drukarnia Akapit. To miejsce dała drukarni bardzo wysoka, najwyższa w tej edycji Rankingu, ocena wydawców (5,96) oraz solidna ocena za wyniki produkcyjne 4,52. W roku 2022 drukarnia ta najwięcej zainwestowała w grupie ocenianych zakładów (w przeliczeniu na jednego zatrudnionego). W sumie 5,25 pkt.

Na miejscu trzecim, po raz pierwszy na podium od lat, znalazł się inowrocławski Pozkal. Oceny: 5,76 (ocena wydawców), 2,87 (wyniki rozwoju drukarni; solidna wydajność i wzrost obrotów) – w sumie 4,32.

Jak komentuje organizator Rankingu – magazyn „Wydawca” i portal wydawca.com.pl – wyniki produkcyjne 2022 r. nie nastrajają pozytywnie: „Mimo że wszystkie zakłady odnotowały wzrost obrotów, w sumie prawie taki sam wzrost jak rok temu (21% w stosunku do 22%), jednak bodaj po raz pierwszy w historii naszego Rankingu spotkaliśmy się ze spadkiem fizycznej produkcji – w przypadku oprawy twardej to prawie o 35%, zintegrowanej – 10%. Czy kompensuje to nieznaczny, bo o niecałe 3% wzrost produkcji książek w oprawie klejonej? Przypominamy, że w 2021 r. w oprawie złożonej odnotowaliśmy wzrost o 14,6%, natomiast książek klejonych o 8,9%. Niestety wzrost obrotów wynika głównie ze wzrostu cen papieru i generalnie inflacji” – czytamy w komunikacie.

„Co rok sprawdzamy wielkość eksportu w produkcji polskich drukarń. W ocenianej grupie zakładów udział ten wzrósł nieznacznie o 1% (w 2021 r. spadł o 3,5%), co dało wzrost obrotów o ponad 33%. Ciekawie wypada porównanie wydajności pracy w poszczególnych zakładach. Od lat przoduje tu Abedik, gdzie jedna osoba wypracowuje w ciągu roku 0,73 mln zł (w 2021 r. ‒ 0,58, w 2020 r. ‒ 0,51). Wysoką wydajnością może pochwalić się toruński Zapolex ‒ 0,38 mln zł na jednego pracownika i inowrocławski Pozkal (0,37; w 2021 r. ‒ 0,25 mln zł). Ze względu na inflację wskaźnik ten wzrósł we wszystkich zakładach i na ile to wynika z istotnie lepszej wydajności, trudno powiedzieć” – dodaje Andrzej Palacz, redaktor naczelny magazynu "Wydawca".

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.