Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Konkursy, promocje, okazje / Poznaliśmy wyniki Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2022/2023

Poznaliśmy wyniki Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2022/2023

Od lewej: Piotr Urbański (prezes drukarni Machina Druku), Piotr Janicki (prezes Drukarni Wydawniczej im W.L. Anczyca) i Jarosław Baryła (dyrektor zarządzający Drukarni Akapit sp. z o.o.)

Pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie poznaliśmy tegorocznych laureatów Rankingu „Wydawcy wybierają drukarnie” – pierwszego etapu Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych. Wręczenie dyplomów tradycyjnie zakończyło uroczystość rozstrzygnięcia 63. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2022. Organizatorami rankingu są Sekcja Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, magazyn „Wydawca” i portal wydawca.com.pl. Wręczono również dyplomy w przeprowadzonym przez portal wydawca.com.pl plebiscycie na najsympatyczniejszą drukarnię.

W Rankingu „Wydawcy wybierają drukarnie” klienci drukarń oceniają zakłady, z którymi współpracują, biorąc pod uwagę jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Oceny dokonywane są w skali 1–6 – wygrywa drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią.

W tym roku zmieniono nieco zasady przeprowadzania Rankingu oraz liczenia punktów. Po pierwsze, zrezygnowano z podziału zakładów na drukarnie cyfrowe i offsetowe. Ze względu na przenikanie się tych technologii w zakładach (offsetowe drukarnie kupują sprzęt do druku cyfrowego i na odwrót) mija to się z celem. Po drugie, zmieniono zasady liczenia punktów ocen, uwzględniając liczbę kierowanych do drukarń zleceń.

W tym roku ankiety nadesłało 283 wydawców, grafików książki, pracowni graficznych itd. Nowością są ankiety od samowydawców, grupy, która zajmuje coraz większą cześć mocy produkcyjnych zakładów. Najwięcej głosów (ankiet) oddano na lubelską drukarnię Akapit oraz Opolgraf – po 57, następnie Totem i Mazowieckie Centrum Poligrafii – po 55, Abedik z Poznania – 50.

Częściej niż w roku ubiegłym oceniono prawie wszystkie zakłady. Duży skok w tym zakresie odnotowały: Opolgraf (z 15 do 57), Abedik (z 27 do 50), łódzka drukarnia Read Me (z 13 d0 29), toruński Zapolex (z 10 do 23).

Pułap 10 ankiet po raz pierwszy przekroczyły Edica, Elpil, Konińska Drukarnia Dziełowa. Po raz pierwszy pojawiła się toruńska Machina Druku, bodajże po raz pierwszy krakowska Drukarnia Leyko (15 ocen), co w sumie nie dziwi, gdyż zakład ten zapewne przejął część klientów Drukarni Colonel.

Wydawcy ocenili 89 zakładów poligraficznych, z czego do Rankingu zakwalifikowano 16 drukarń, które przekroczyły próg 15 ocen. Na podniesienie progu zdecydowano się ze względu na wzrost liczby ocen (im większa, tym bardziej prawdziwa jest ocena zakładu).

A oto, które miejsca na podium zajęły drukarnie:

I MIEJSCE – Drukarnia Akapit (Lublin). Zakład z Lublina pojawia się w naszym rankingu po raz czwarty i po raz trzeci na pierwszym miejscu. Wydawcy bardzo wysoko ocenili go we wszystkich trzech kategoriach, przyznając prawie same szóstki: jakość produkcji – 5,96, terminowość produkcji – 5,95 oraz komunikatywność – 5,99. W sumie 5,97.

II MIEJSCE – drukarnia ABEDIK z Poznania. W tym roku wydawcy nieco bardziej surowo potraktowali poznański zakład pod względem jakości produkcji (5,85 do 5,81), za to wyżej w dwóch kolejnych kategoriach: terminowość – 5,89 do 5,92, komunikatywność – 5,85 do 5,95. W sumie 5,86 do 5,89 w tym roku.

III MIEJSCE (ex aequo)

– Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca (Kraków); drukarnia utrzymuje się w czołówce polskich drukarń dziełowych, choć z nieco gorszym średnim wynikiem (5,88 w 2022 roku, w obecnym 5,84). Poprawiła się nieco ocena jakości produkcji (5,84 do 5,88 ), spadła natomiast ocena terminowości realizacji produkcji (5,80 do 5, 76) oraz komunikatywności (6,0 do 5,90).

– Totem.com.pl (Inowrocław); ze średnią oceną 5,84 drukarnia została oceniona lepiej niż w roku ubiegłym (5,80). Gorzej oceniono jakość produkcji (5,86 do 5,81), wyżej terminowość 5,76 do 5,85) oraz komunikatywność (5,79 do 89).

Po raz trzeci portal www.wydawca.com.pl poprosił wydawców o wskazanie zakładu poligraficznego, który cieszy się ich największą sympatią. Z tym określeniem wiążą się oczywiście bardzo subiektywne odczucia, załóżmy jednak, że chodzi nam o to, czy ma miłą załogę, miłych i kompetentnych szefów, świetnie się z tym zakładem współpracuje itd.

Wydawcy, czytelnicy, miłośnicy książek zdecydowali! A oto wyniki w tegorocznym rankingu „Drukarnia wydawniczych sympatii”:

MIEJSCE PIERWSZE – OPOLGRAF S.A. (Opole); na ten zakład oddano 467 głosów;

MIEJSCE DRUGIE – DRUKARNIA WYDAWNICZA im. W.L. ANCZYCA S.A. (Kraków) – 385 głosów;

MIEJSCE TRZECIE – MACHINA DRUKU sp. z o.o. (Toruń) – 368 głosów.

W sumie oddano 2117 głosów na 43 zakłady, minimum 10 głosów oddano na 13 drukarń. Po raz pierwszy w tym plebiscycie pojawiło się Druk Intro (191 głosów), na Abedik głosowało 142 wydawców, na Elpil 129, na Totem 86, na Sindruk 66, na Sowę 45, na Zapolex 25, na Pozkal 12, na Druk-24h 11, na MCP 10.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.