Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Konkursy, promocje, okazje / Finał konkursu Better with Less ‒ Design Challenge 2022–2023

Finał konkursu Better with Less ‒ Design Challenge 2022–2023

Wypełniacz z tektury do zabezpieczania produktów – projekt polskiego zespołu, który zdobył pierwsze miejsce ex aequo. Autorzy: M. Michalski, M. Klimpel i A. Olejnik

Ogłoszono zwycięzców 3. edycji międzynarodowego konkursu Better with Less ‒ Design Challenge 2022–2023, organizowanego przez Metsä Board. Jury, składające się z ekspertów w zakresie projektowania opakowań, wybrało dwa zgłoszone projekty, które zajęły pierwsze miejsce ex aequo: „Wypełniacz z tektury do zabezpieczania produktów”, zaprojektowany przez Marcina Michalskiego, Monikę Klimpel i Adriana Olejnika, oraz „Opakowanie na słuchawki dla dzieci” autorstwa Kitty Ching.

W tej edycji rywalizacji zadaniem projektantów było stworzenie bezodpadowego opakowania przyszłości. Wyzwanie podjęło i przystąpiło do konkursu 124 uczestników z 27 krajów, którzy przedstawili swoje kreatywne pomysły. Jak podkreśla organizator, zwycięskie projekty to proste, przemyślane i cyrkularne rozwiązania opakowaniowe. „Wyłonienie zwycięzcy spośród tak znakomitych zgłoszeń było niezwykle trudną do podjęcia decyzją, dlatego jury postanowiło wybrać dwóch zdobywców pierwszego miejsca” ‒ powiedział Ilkka Harju, przewodniczący jury i dyrektor ds. usług w zakresie opakowań w Metsä Board.

Pierwszy zwycięski projekt, zgłoszony przez polski zespół, to wypełniacz z tektury do zabezpieczania produktów ‒ rozwiązanie mające na celu zabezpieczenie telewizorów lub sprzętu elektronicznego w czasie transportu. Stanowi ono podobną do kształtownika konstrukcję zabezpieczającą zawartość opakowania z każdej strony. Opakowanie wykonane z tektury z pierwotnych mas włóknistych jest lekkie i trwałe, a jednocześnie wspiera gospodarkę cyrkularną z uwagi na łatwość poddawania się recyklingowi i minimalizację ilości zużytego materiału.

Opakowanie na słuchawki dla dzieci autorstwa Kitty Ching (2. miejsce ex aequo)

Drugi zdobywca pierwszej nagrody ex aequo to opakowanie na słuchawki dla dzieci. Projekt koncentruje się na użyteczności dla konsumenta i zdatności do recyklingu. Jego przemyślana konstrukcja zapewnia, że opakowanie doskonałe zabezpiecza produkt i można je łatwo otworzyć. Pokazuje to, że prostota jest często najlepszym rozwiązaniem. Opakowanie łatwo poddaje się recyklingowi i uwzględnia aspekt ponownego wykorzystania, ponieważ jego wewnętrzna część pozwala na przechowywania słuchawek. Za ponownym wykorzystaniem przemawia estetyczny wygląd oraz zastosowanie tektury – surowca czystego i bez dodatków.

Zdobywcy pierwszego miejsca podzielą się nagrodami za pierwsze i drugie miejsce i otrzymają po 6,5 tys. euro.

Trzecią nagrodę (2 tys. euro) otrzymał projekt RESHAPE. Koncepcja opakowania Dawida Thiela została zaprojektowana tak, aby opakowanie nadawało się dla szerszej gamy produktów. Dzięki innowacyjnemu formatowi zmniejszy się liczba różnych rodzajów opakowań, wymagających przechowywania.

Metsä Board ufundowała nagrodę dodatkową – staż dla jednego studenta w swoim Excellence Centre, zajmującym się badaniami w zakresie produkcji tektur i opakowań, w Finlandii. Laureatem nagrody został Patrick Walby za „Blister na leki Zero Waste”, projekt opakowania dla przemysłu farmaceutycznego, którego zadaniem jest zastąpienie tekturą plastiku i aluminium, często używanych w opakowaniach leków.

Przyznano również dwa wyróżnienia honorowe – dla opakowania „Totally Bananas”, zaprojektowanego przez Maxa Gubbinsa oraz dla opakowania „F’lover”, zaprojektowanego przez Mine Koca.

Więcej o zwycięskich projektach i finalistach na głównej stronie konkursu – betterwithless.org.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.