Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Konkursy, promocje, okazje / Finał 43. konkursu FINAT Label Competition

Finał 43. konkursu FINAT Label Competition

W trakcie Europejskiego Forum Etykiet FINAT w Wiedniu, podczas specjalnie zaplanowanej ceremonii w dn. 31 maja br. wręczono nagrody laureatom 43. odsłony konkursu FINAT Label Competition 2023. W tym roku nagrody przyznano nagrody w czterech głównych kategoriach: marketing/zastosowania końcowe, procesy druku, rozwiązania bezklejowe, innowacja i druk elektroniczny, pominięto natomiast druk cyfrowy. Zabrakło także wyróżnienia Best In Show – w ostatniej chwili wybrany przez jury projekt został wycofany przez właściciela marki.

Liczba tegorocznych zgłoszeń nieznacznie spadła w porównaniu z rokiem 2022, kiedy było ich 222 – tym razem jury przyjęło 212 prac konkursowych od 47 firm z 23 krajów z całego świata. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z Austrii (44) i Turcji (20); dominowały etykiety na wina (49), napoje alkoholowe (32), kosmetyki oraz zestawy etykiet (po 16). Liczba zgłoszeń powstałych z wykorzystaniem technologii druku cyfrowego jako głównego procesu produkcji się nie zmieniła (108).

Rezygnację z kategorii druku cyfrowego uzasadniono tym, że ponieważ obecnie większość zgłoszeń powstaje z wykorzystaniem technologii cyfrowych, uznano, że „digitalizacja” powinna być od teraz postrzegana jako proces „konwencjonalny” na równi z etykietami produkowanymi na maszynach hybrydowych.

Zwycięzcą w kategorii Marketing/End-Uses (Marketing/Zastosowania Końcowe) została firma Ҫiftsan Label & Packaging Company z Turcji, nagrodzona za Mustafakaya Miracle Rose Water – efektowną i bogatą w detale etykietę wydrukowaną przy użyciu technologii cyfrowej, wyróżniającą się licznymi elementami odblaskowymi. Jurorzy docenili ją za funkcje marketingowe jako „zapewniającą bardzo przyjemny balans kolorów, szczegółów i uszlachetnień”. Wydrukowana na metalicznej folii w pięciu kolorach, z dodatkiem lakieru, tłoczenia i holograficznej folii na gorąco.

Nagroda w kategorii Printing Processes Group (Procesów Druku) także trafiła do firmy z Turcji: Ҫiftsan Label & Packaging Company za Shaik Platinum Love Chloé Body Mist. Etykieta wyróżnia się „efektem kropli” w formie diamentów spływających w tle. Efekt platyny, który pasuje do produktu, został osiągnięty dzięki nałożeniu przyjemnej w dotyku warstwy laminatu na metalizowany materiał foliowy przy użyciu pięciokolorowego druku fleksograficznego. Wyjątkowy wygląd etykieta zawdzięcza także wzmocnieniu obrazu biżuterii dzięki użyciu punktowego lakieru oraz zastosowaniu brokatowego tłoczenia.

Zwycięzcą w kategorii Etykiet Nieprzylepnych (Non-Adhesive Applications) została firma Kimoha Entrepreneurs FZCO ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich za etykietę Bird’s Color Sleeve. Wzór i szczegółowo odwzorowane na etykiecie pióra tworzą niemal trójwymiarowy efekt na głębokim czarnym tle, który jest wzmocniony przez zastosowanie metalicznego atramentu. Aby uzyskać głębię szczegółów, zastosowano sitodruk półtonowy o liniaturze 150 lpi.

W kategorii Innovation & Electronic Printing (Innowacje i druk elektroniczny) zwyciężyła praca zgłoszona przez Schreiner Group z Niemiec. To foliowa powłoka ze zgrzewem kompensującym ciśnienie. Przy jej produkcji wykorzystano kilka technologii etykietowych, w tym laminowanie, cięcie wzdłużne i wykańczanie. Zgrzew zastępuje formowaną wtryskowo plastikową powłokę. Osłona foliowa jest zgrzewana laserowo z plastikowymi obudowami w celu ochrony komponentów elektronicznych, tworząc wodoodporne zamknięcie. Uszczelka kompensująca ciśnienie umożliwia obudowie „oddychanie”, dzięki czemu równoważy różnice ciśnienia atmosferycznego.

Nagrodę Specjalną jury otrzymała firma Lebone Paarl Labels z RPA za etykietę Neil Ellis West Coast. Na pierwszy rzut oka to tylko kolejna dobrze wydrukowana etykieta, jednak po bliższym przyjrzeniu się (i zapoznaniu z wyjaśnieniami producenta) okazało się, ze zgłoszenie składa się z 12 nieznacznie różniących się etykiet, z których każda przedstawia pejzaż morski w poszczególnych miesiącach roku; taką pracę (w formie raportu z 12 obrazów) można uzyskać tylko przy użyciu technologii druku cyfrowego. Połączenie foliowania na gorąco i tłoczeń oraz szorstkiego w dotyku lakieru o wysokiej wytrzymałości dało unikalny efekt „piasku”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.