Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Nowe inwestycje firmy Stora Enso

Nowe inwestycje firmy Stora Enso

Koncern Stora Enso poinformował o planowanych inwestycjach i modernizacji swoich dwóch skandynawskich zakładów produkcyjnych w Skoghall w Szwecji (na zdjęciu) i Varkaus w Finlandii. W pierwszym z nich, kosztem 32 mln euro, wprowadzonych zostanie szereg modyfikacji, które mają zaowocować dalszym rozwojem papierni i usprawnieniem realizowanych w niej procesów wytwórczych. Z kolei pracująca w Varkaus maszyna papiernicza ma zostać przebudowana z myślą o produkcji tektury.

Inwestycja w zakłady Skoghall obejmie przede wszystkim rozbudowę działającej w ramach tamtejszej celulozowni linii do obróbki włókien oraz systemów odzyskiwania chemii stosowanej w procesie produkcyjnym. Po modernizacji zdolności wytwórcze celulozowni wzrosną do 45 tys. ton rocznie.
„Inwestycja oznacza dla zakładów Skoghall zwiększenie ich potencjału oraz wydajności operacyjnej, a w konsekwencji – podniesienie konkurencyjności na niezwykle atrakcyjnym rynku opakowań” – mówi Mats Nordlandner, wiceprezes Stora Enso Renewable Packaging. Projekt przebudowy już jest realizowany, a jego zakończenie przewidywane jest na październik 2014. Jest to kolejna już inwestycja w zakłady Skoghall – niedawno firma Stora Enso zdecydowała o przeznaczeniu 90 mln euro na budowę nowego składu magazynowego oraz koniecznych pomieszczeń, które pozwolą na sprawniejszą obróbkę wykorzystywanego tam drewna. Inwestycje te umożliwią papierni Skoghall zwiększyć wolumen produkcji i poprawić ekonomikę działania.
Druga istotna decyzja podjęta przez kierownictwo Stora Enso w ostatnich dniach dotyczy zakładów w fińskim Varkaus. Firma wprowadziła w życie studium wykonalności, związane z przebudową pracującej w nich maszyny produkującej papiery graficzne i dostosowaniem jej do wytwarzania tektury. Studium wdrożono na bazie zadowalających rezultatów wstępnej analizy rynkowej dotyczącej tego projektu. Ma ono zakończyć się w pierwszym kwartale 2014 roku i dać odpowiedź na pytanie o zyskowność planowanej modyfikacji.
„Projekt jest związany z obserwowanymi przez nas trendami rynkowymi: z jednej strony spadającym globalnie zapotrzebowaniem na papier, z drugiej zaś – rosnącym w skali świata popytem na tekturę. To dla nas szansa na dalszy wzrost na rynku tektury przy wyważonych kosztach samej inwestycji” – tłumaczy Hannu Alalauri, wiceprezes ds. rozwiązań opakowaniowych Stora Enso Renewable Packaging.
W przypadku pozytywnej oceny studium wykonalności, przewidywane inwestycje związane z przebudową maszyny zamkną się w kwocie 90–100 mln euro.
Wykorzystanie istniejących mocy wytwórczych i ich modyfikacja z myślą o nowej linii produkcyjnej stanowi część procesu przekształcania Stora Enso w firmę kreującą wartość dodaną, bazującą na surowcach odnawialnych i koncentrującą swoją działalność na rynkach odnotowujących wzrosty.
„Rynek tektury jest kluczowy dla całej grupy Stora Enso. Już wcześniej zainwestowaliśmy 280 mln euro w nową, bazującą na makulaturze fabrykę tektury w Ostrołęce. Teraz aktywnie badamy możliwość podjęcia kolejnych działań w zakresie produkcji opakowań bazujących na włóknach pierwotnych” – objaśnia Hannu Alalauri.
Zakłady Varkaus, zatrudniające 260 osób, wyposażone są w jedną maszynę, która rocznie produkuje 285 tys. ton niepowlekanych papierów graficznych. Przewidywany potencjał maszyny po jej modyfikacji wyniesie ok. 350 tys. ton tektury rocznie.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.