Home / Archiwum
Drodzy Czytelnicy,
mijający rok zamyka drugą dekadę tego stulecia. Jaka była? Przez pierwszych kilka lat dźwigaliśmy się z kryzysu. W połowie dziesięciolecia byliśmy „zieloną wyspą” ze świetnymi ocenami ratingowymi i szybko rozwijającą się gospodarką. Teraz stajemy w obliczu globalnego kryzysu klimatycznego i demograficznego, a prognozy na przyszłość nie są optymistyczne. Choć może jest światełko w tunelu. Konsumenci są coraz bardziej świadomi zagrożeń i otwarcie komunikują swoje potrzeby, wybierając produkty oraz opakowania wytworzone zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki. Trend ten dostrzegają także dostawcy technologii, coraz częściej oferując rozwiązania mniej szkodliwe dla środowiska. Wiele z nich prezentowano na targach Labelexpo, dyskutowali o nich nasi goście podczas konferencji „Etykiety samoprzylepne – najnowsze technologie” w Krynicy-Zdroju, piszemy o tych zagadnieniach w tym wydaniu „Świata DRUKU”.
Drodzy Czytelnicy, jak zawsze w listopadzie wracamy do tematyki zarządzania barwą i przygotowania materiałów do druku. Na pierwszy ogień idą fotografie cyfrowe – kilka podstawowych zasad ich obróbki przypomina Paul Lindström. Marcin Dąbrowski kontynuuje temat polityki barwnej, czyli kompleksowego systemu zarządzania barwą w drukarni, bez którego możemy zapomnieć o druku wysokiej jakości. Problemy z jakością druku fleksograficznego, które można rozwiązać na etapie przygotowalni, są z kolei tematem artykułu Przemysława Aranowskiego. Kwestia jakości druku jest ściśle powiązana z automatyzacją, cyfryzacją, zarządzaniem przepływem pracy i łańcuchami dostaw, wreszcie ze spełnianiem warunków narzucanych przez zasady zrównoważonej gospodarki. Czwarta rewolucja przemysłowa w poligrafii trwa i nie ma przed nią ucieczki. Dostosowanie się do nowych warunków rynkowych wymaga inwestycji w badania, technologie, maszyny i materiały. Skąd czerpać fundusze? Tego również dowiedzą się Państwo z bieżącego wydania „Świata DRUKU”.
Drodzy Czytelnicy, tradycyjnie już w październikowym wydaniu przyglądamy się sytuacji polskich drukarń dziełowych. A ta nie jest dobra – największym problemem są malejące nakłady i opóźnienia w płatnościach. Czy książka ma szansę przynajmniej zrównać się w tej walce o konsumenta z innymi formami rozrywki? Może tak być, o ile do jej tworzenia zaprzęgniemy najnowsze technologie, i to zarówno na etapie produkcji (druk cyfrowy), jak i odbioru treści przez czytelnika-konsumenta. Na pewno pomogą w tym solidna obróbka introligatorska i atrakcyjne wizualnie, uszlachetnione okładki. Druk cyfrowy może też pomóc młodym, zdolnym projektantom zawojować rynek mody. Sonja Angerer przewiduje, że już niedługo będziemy zamawiać nietypową odzież w cyfrowych minifabrykach. Póki co to nisza do zagospodarowania. Zachęcamy również do zapoznania się ze szczegółową analizą kosztów druku tamponowego, relacjami z targów FestiwalDruku.pl i Labelexpo Europe 2019 i pozostałymi artykułami.
Drodzy Czytelnicy,
Tradycyjnie w ostatnim numerze każdego roku wiele miejsca poświęcamy ekologii. Bez względu na rezultaty niedawnego szczytu klimatycznego musimy o niej myśleć cały czas i to całkiem poważnie. Zresztą chyba najczęściej, gdy mówimy: recykling, do głowy przychodzi nam przede wszystkim papier, zwłaszcza ten zadrukowany. Dużo większym problem są pozostałe materiały wykorzystywane w poligrafii, przede wszystkim farby, ale także kleje, laminaty, folie, zużyte formy drukowe i chemikalia pozostające po ich obróbce. Kolejnym ważnym tematem poruszanym w tym wydaniu jest edukacja poligraficzna. Powoli tworzone są sensowne podstawy programowe do nauki zawodów poligraficznych, coraz więcej firm angażuje się w otwieranie klas patronackich w szkołach i organizację praktyk zawodowych. A skoro mamy grudzień, nie może zabraknąć świątecznych upominków, także reklamowych, modnych i pięknie opakowanych.
Drodzy Czytelnicy,według danych Związku Polskiego Leasingu tylko w ubiegłym roku dzięki tej formie finansowania polskie firmy poligraficzne zrealizowały inwestycje o łącznej wartości 67,8 mld zł, a w pierwszej połowie 2018 roku branża leasingowa odnotowała istotne wzrosty w zakresie maszyn poligraficznych (+26,2%). Kiedy warto rozważyć leasing, a kiedy kredyt na zakup np. maszyny, doradza Mikołaj Łagowski.Od kilku już lat w listopadzie wiele mówimy o zarządzaniu barwą w poligrafii – przede wszystkim podczas konferencji Akademia Zarządzania Barwą, której tegoroczna edycja odbędzie się 22 bm. w Warszawie.
Drodzy Czytelnicy,
dane zawarte w siódmej już edycji raportu „Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce” potwierdzają dobrą kondycję polskiej poligrafii. O tym, co czeka polską poligrafię, dyskutowano m.in. podczas oficjalnej prezentacji raportu, z której relację znajdą Państwo wewnątrz numeru. Piszemy też o druku przemysłowym i druku na tekstyliach, tym razem mając na uwadze mediolańską odsłonę targów InPrint i kolejną edycję targów Fast Textile. Zachęcamy do zapoznania się z perspektywami rozwoju rynku atramentów przewodzących i rozważaniami o toksyczności nanoatramentów. Nessan Cleary zastanawia się, w jaki sposób drukarnie wielkoformatowe mogą wykorzystać druk 3D, zaś Jan Tryburcy rozprawia się z problemem wpływu elektrostatyki na wydajność i jakość produkcji poligraficznej.
Drodzy Czytelnicy,
grudniowe święta oraz przełom starego i nowego roku kojarzą się nam przede wszystkim z prezentami i życzeniami. To także czas ustalania firmowych budżetów, w tym kwot przeznaczanych na upominki reklamowe. Z artykułu Ewy Olczak dowiedzą się Państwo, co było modne w tej branży w mijającym roku i o jakich gadżetach warto pomyśleć w roku przyszłym. Z kolei Iwona Dulińska zwraca uwagę, jak ważnym działaniem marketingowym jest wysyłanie tradycyjnych, drukowanych kart świątecznych, doradza również, co zrobić, by nie zaprzepaścić tej wyjątkowej szansy podtrzymania relacji ze stałymi klientami. W tym numerze piszemy także więcej o ekologii...
Drodzy Czytelnicy,
za oknem szaro i mokro. Aż trudno uwierzyć, że jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Jednak spróbujmy… Te liście mieniące się w słońcu żółciami, czerwieniami, brązami, blaknącymi zieleniami; intensywnie błękitne lub przeciwnie – szare lub białawe niebo. Językiem nie sposób oddać tej różnorodności barw. Możemy jednak próbować zachować je w druku. Jak to zrobić, doradzają nasi eksperci. Paul Lindström przypomina o podstawach, jakimi są właściwa kalibracja i ustawienie profilu kolorystycznego maszyny drukującej, a Marcin Dąbrowski przekonuje do wyjścia poza standardowy CMYK w celu poszerzenia przestrzeni barwnej naszych prac. O kolorach będzie także mowa podczas zbliżającej się wielkimi krokami kolejnej edycji konferencji z cyklu „Akademia Zarządzania Barwą”...
Drodzy Czytelnicy,
październik i listopad to miesiące obfitujące w imprezy targowe. Dopiero co na targach Viscom w Düsseldorfie poznawaliśmy nowości w zakresie komunikacji wizualnej (nasza relacja w jednym z kolejnych numerów „Świata DRUKU”), a już pędzimy do Kielc na targi producentów marek własnych Future Private Labels (25–26 października) i do Krakowa na Międzynarodowe Targi Książki (26–29 października). Odwiedzimy też targi druku przemysłowego: IPEX w Birmingham (31 października–3 listopada) oraz InPrint w Monachium (14–16 listopada), a także Fast Textile w Nadarzynie (14–16 listopada)...
Firma EFI (spółka należąca do Siris Capital Group LLC) poinformowała, że jej dział Fiery, zajmujący się procesami workflow, stał się niezależną firmą, pozostającą własnością Grupy Siris.
Na zlecenie firmy Konica Minolta zbadano aktualne podejście przedsiębiorstw do transformacji cyfrowej. Wyniki opisano w bezpłatnym raporcie pt. „Od prowizorycznej do świadomej transformacji w sektorze MŚP”.
Drukarka sublimacyjna Durst P5 TEX iSUB, wykorzystująca autorskie atramenty sublimacyjne Sublifix, uzyskała certyfikat Eco Passport, wydawany przez Oeko-Tex. Substancje chemiczne opatrzone znakiem Eco Passport spełniają wymagania dotyczące zrównoważonej produkcji tekstylnej.
Model Opakowania świętuje w tym roku ćwierćwiecze działalności w Polsce. Firma, mająca na koncie sprzedaż blisko 5,5 mld opakowań, na początku 1998 r. uruchomiła pierwszą linię produkcyjną w zakładzie w Biłgoraju. Powstało wówczas opakowanie na szampana, które w odświeżanej formie produkowane jest do dzisiaj.
Z końcem kwietnia zakończy działalność drukarnia Polska Press w Poznaniu – podaje portal Wirtualnemedia.pl. W ciągu ostatnich ośmiu lat ten sam los spotkał sześć innych zakładów wydawcy. Dwie ze swoich trzech drukarni ponad trzy lata temu wygasiła Agora. Łącznie to osiem zamkniętych zakładów. Tymczasem światełkiem w tunelu dla rynku mogą być stabilizujące się ceny papieru.