Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Nowy klej do biodegradowalnych materiałów etykietowych

Nowy klej do biodegradowalnych materiałów etykietowych

Fot. iStock/Talaj

Etykiety nadające się do kompostowania cieszą się większym niż kiedykolwiek popytem i nie stanowią już dużego wyzwania technicznego. Opracowany przez firmę HERMA klej 62E oprócz posiadania wszystkich pożądanych przy kontakcie z żywnością właściwości, jak np. niski współczynnik migracji, jest także kompostowalny. Klej został dopuszczony do kontaktu z suchymi, wilgotnymi i tłustymi produktami spożywczymi (współczynnik korekcyjny 2).

Ze względu na wysoką przyczepność nawet na szorstkich, nierównych powierzchniach, wariant 62E jest dobrym wyborem dla etykiet, które mają być aplikowane na owoce. Etykiety wyprodukowane z materiałów pokrytych nowym klejem, oprócz tego, że same nadają się do kompostowania, mogą umożliwić kompostowanie całego opakowania produktu, na przykład z papieru lub tektury. Niska waga kleju zapewnia również niezawodne przetwarzanie i bezproblemową obróbkę. W połączeniu z dwoma specjalnymi materiałami etykietowymi klej 62E – podobnie jak kompostowalny 62N – spełnia standardy normy EN 13432. Norma ta jest uznanym na całym świecie wzorcem przemysłowej kompostowalności produktów biodegradowalnych. Dwa materiały etykietowe certyfikowane w połączeniu z tymi klejami to HERMAextracoat (klasa 242) i HERMAtherm Bio bez fenolu (klasa 909). HERMAextracoat to biały samoprzylepny papier etykietowy, który jest jednostronnie powlekany na półpołysk i produkowany z materiałów FSC® Mix Credit. Nadaje się do tworzenia atrakcyjnych wizualnie, wielokolorowych etykiet drukowanych dowolną z klasycznych metod. Mimo że jest to papier kompostowalny, materiały z niego wytworzone mogą być zadrukowywane w takim samym wysokim standardzie i są tak samo łatwe do cięcia, jak konwencjonalne materiały etykietowe. HERMAtherm Bio bez fenolu (klasa 909) to z kolei biały papier termiczny bez ochronnej powłoki wierzchniej – innymi słowy, papier ekonomiczny. Idealnie nadaje się do stosowania w sekcjach wagowych linii pakowania żywności; daje bardzo dobre rezultaty przy zadruku kodami kreskowymi EAN i innymi systemami kodowymi.

Certyfikaty kompostowania przemysłowego zostały wydane w każdym przypadku przez DIN CERTCO, które obecnie rozpatruje również poświadczenie zgodności ze standardem kompostowania domowego NF T51-800. Weryfikuje ona, czy dane etykiety mogą być po użyciu dodane do kompostu ogrodowego. HERMA oczekuje, że te procedury certyfikacyjne zostaną zakończone w 2022 roku.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.