Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Zwiększony potencjał produkcyjny drukarni Solidbox

Zwiększony potencjał produkcyjny drukarni Solidbox

Przy nowej maszynie Rapida 164 stoją od lewej: Jan Korenc – prezes Koenig & Bauer (CEE), Dariusz Gołba i Adam Gołba – współwłaściciele drukarni Solidbox oraz Adam Ślażyński – regionalny szef sprzedaży Koenig & Bauer (CEE)
Fot. Koenig & Bauer (CEE)

Drukarnia opakowań Solidbox z Wieprza k. Andrychowa, obsługująca głównie klientów z branży spożywczej w zakresie systemów POS i opakowań kartonowych, w ciągu ostatniego roku znacząco zwiększyła wolumen zamówień, co przełożyło się na wzrost zatrudnienia o niemal 100%. Możliwości rozwoju w trudnym czasie pandemii zagwarantował uzyskany patent na innowacyjny system kaszerowania opakowań, dzięki któremu firma otrzymała dotację unijną i w 2020 r. zakupiła nowe maszyny potrzebne do produkcji w formacie B0+. Poza urządzeniami do sztancowania, kaszerowania, składarko-sklejarką i systemem CTP była to maszyna Rapida 164-5+L ALV2 marki Koenig & Bauer (CEE). Także w ubiegłym roku firma przeniosła produkcję do nowej, większej hali.

Firma została założona w 1991 r. przez Adama Gołbę i początkowo zajmowała się produkcją opakowań litych, najpierw szarych, z czasem zadrukowywanych na jednej z pierwszych w Małopolsce maszyn w formacie B0 – Planecie z drugiej ręki. Było to pierwsze z kilku rozwiązań marki Koenig & Bauer w tej firmie. Kolejne lata przyniosły zmiany własnościowe i niemal doszczętne zniszczenie drukarni przez powódź w 2005 r. Dwa lata później do założyciela firmy dołączył jego syn – Dariusz (dziś prowadzą ją wspólnie), zakład przeniesiono do Andrychowa, halę następnie rozbudowano i wyposażono w nowe urządzenia, w tym kolejną (także używaną) Planetę w formacie B0, którą w 2013 r. zastąpiła Rapida 142. W tym czasie firma przeszła rebranding, a jej głównym obszarem zainteresowania – obok opakowań kaszerowanych – stały się systemy POS, głównie standy, displeje i ekspozytory. Stanowią one podstawę naszego asortymentu do dzisiaj. „To właśnie zlecenia z segmentu POS realizowane zarówno dla odbiorców bezpośrednich (głównie z branży spożywczej) jak i dla agencji reklamowych, decydują o naszym potencjale i są motorem napędowym wzrostów” – podkreśla Dariusz Gołba.

Dynamiczny rozwój firmy spowodował potrzebę budowy nowej, większej hali wraz z rozbudowanym zapleczem socjalnym – powstała ona w Wieprzu k. Andrychowa. Tam w połowie 2020 r. przeniesiono całą produkcję opakowań. Z uwagi na rosnącą liczbę zamówień właściciele Solidbox już przed kilkoma laty rozważali zakup nowej maszyny drukującej w formacie B0+ oraz nowych urządzeń do sztancowania, kaszerowania, składarko-sklejarki i systemu CTP. „Zakup nowych maszyn stwarzał większe możliwości rozwoju – mówi Dariusz Gołba. – Uzyskaliśmy patent na innowacyjny system kaszerowania opakowań, który uzyskał akceptację PARP zapewnił nam przyznanie dotacji. Dzięki niej mogliśmy w 2020 r. kupić wszystkie nowe maszyny potrzebne do produkcji w formacie B0+. Stanowiły one część projektu unijnego, związanego z wdrożeniem innowacyjnego procesu technologicznego polegającego na zastosowaniu nowego sposobu produkcji opakowań i materiałów POS. Inwestycje w park maszynowy są naturalnym następstwem naszego rozwoju i oczekiwań rosnącej grupy klientów względem wyższej wydajności i coraz krótszych terminów dostaw. Jeżeli chodzi o drugi z wymienionych czynników, to możemy się tu pochwalić bardzo dużą elastycznością. Na zapytania klientów reagujemy szybko dostarczając prototyp produktu w bardzo krótkim czasie. Tę sprawność działania bardzo sobie cenią nasi stali zleceniodawcy, którzy polecają nas kolejnym”.

Jak podkreśla Adam Gołba, powodzenie całego przedsięwzięcia, czyli wprowadzenia innowacji technologicznych do oferty firmy, w dużej mierze zależało od odpowiednio dobranej maszyny w formacie B0+, czyli większym niż ten oferowany przez Rapidę 142, dotychczas wykorzystywaną przez drukarnię. Warunki przetargowe w największym stopniu spełniła oferta złożona przez Koenig & Bauer (CEE), uwzględniająca model Rapida 164-5+L ALV2. „Zależało nam na możliwości wykonywania standów czy displejów z jednego arkusza, bez konieczności ich klejenia, co w wielu wypadkach dotychczas było normą. Wiele projektów, jakie realizujemy, wymaga formatu 1600 × 1200 mm, więc maszyna B0+ (gdzie maksymalny format arkusza to 1640 × 1205 mm) stała się koniecznością dla sprawnego ich wykonania. Zależało nam również na wyższej prędkości maszyny oraz jej wyposażeniu w różne opcje automatyzujące pracę. Oceniamy, że dzięki nowym inwestycjom nasza wydajność wzrosła o ok. 50–60%” – wyjaśnia Adam Gołba.

Rapida 164-5+L ALV2 jest dostosowana do zadrukowywania podłoży kartonowych o grubości maksymalnej 1,2 mm i uszlachetniania ich lakierem UV. W skład jej wyposażenia wchodzą m.in.: system bez marki bocznej SIS, w pełni zautomatyzowany system zmiany form drukowych, system SRW do mycia wałków podczas drukowania oraz energooszczędne systemy suszenia VariDryBlue. O jakość i sprawność produkcji dba rozbudowana technika kontrolno-pomiarowa w postaci systemów Ergotronic ColorControl i Qualitronic CC z protokołowaniem QualityPass i inspekcją arkuszy. Dariusz Gołba podkreśla, że inwestycja w nowy model oznacza dla drukarni przeskok nie tylko pod względem obsługiwanego formatu, ale też rozwiązań software’owych: „Potrzebowaliśmy nieco czasu, by poznać wszystkie nowe funkcje, ale tu bardzo pomocni byli technicy serwisowi ze strony dostawcy. Zresztą na przestrzeni minionych lat bardzo pozytywnie oceniamy współpracę z regionalnym oddziałem tej firmy, z którym mamy kontakt od 2013 r. Zwiększony potencjał produkcyjny to z jednej strony sprawniejsza i stabilniejsza obsługa dotychczasowych klientów, z drugiej zaś – konieczność poszukiwania nowych zleceń, które pomogą „nakarmić” nowoczesny park sprzętowy firmy. M.in. za sprawą nowej Rapidy mamy się czym pochwalić podczas rozmów biznesowych. Poza nowoczesnymi urządzeniami stale pracujemy też nad nowymi projektami i innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze POS” – podsumowuje.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.