Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Wybierz dobre papiery do druku foto

Wybierz dobre papiery do druku foto

Druk na papierach fotograficznych rządzi się swoimi prawami. Dbałość o jakość druku i trwałość wymuszają dość konserwatywne podejście. W branży fotoelektoniki co roku mamy do czynienia z nowościami technicznymi. Sztuka przelewania obrazu na papier nie zmienia się tak dynamicznie. Jedną z najważniejszych nowości jest powiększająca się oferta drukarek. Mamy więc nowego Epsona P600 z nowym typem tuszu pigmentowego oraz całą serię tanich w eksploatacji drukarek z serii L. Tu cały postęp leży w rękach inżynierów. Dobra drukarka to jednak połowa sukcesu, równie ważny jest odpowiednio dobrany papier.

Wie o tym każdy, kto miał okazję porównać papiery sprawdzonych marek z tanimi odpowiednikami „marketowymi”. Tajemnica jakości leży w budowie podłoża oraz w doświadczeniu i wiedzy, których gwarantem są dobre marki. W tej branży przez lata nie zmieniało się wiele. Ogromnym wstrząsem było zatem chwilowe zniknięcie z rynku marki Ilford. Producent jednak powrócił dzięki wsparciu kapitału japońskiego. Tak więc znane od czasów analogowych logo trafiło do jednej rodziny wraz z serią jakościowych papierów Tecco. Zaowocowało to nie tylko powrotem legendy, ale także rozwojem portfolio tych marek.

Fot.{Ilford}

W Tecco szczególnym zainteresowaniem cieszą się nowe Tecco Smooth Pearl oraz Baryt Fibre Silk. Najbliższe miesiące z pewnością przyniosą kolejne nowe podłoża niemiecko-japońskiego Tecco. W Ilfordzie nowością roku będzie błyszcząca odmiana znanego i lubianego podłoża barytowego. Do tego dołączą też archiwalne papiery bawełniane.
Chwilowe zniknięcie Ilforda skutkowało ofensywą innych producentów. Hahnemühle i kilka pomniejszych firm zaprezentowało więc podobne podłoża. Hahnemühle pokusił się o wypuszczenie na rynek serii papierów o nazwie Photo. Wzbogaca to rodzinę tego producenta o kilka podstawowych podłoży, m.in Gloss i Luster.
Innym debiutantem roku stała się marka Imprime, oferująca papiery dla zaczynających przygodę z drukiem. Imprime, podobnie jak rodzina Hahnemühle Photo, czy seria Tecco Professional Portrait, to głównie podłoża popularne. Mamy tu do czynienia z papierami satynowymi, błyszczącymi lub perłowymi. Ten typ mediów fotograficznych trafia do najszerszego grona odbiorców. Mimo podobieństwa do papierów spotykanych w fotolabach, przy odrobinie wiedzy dają o wiele lepsze wyniki. Wspomniane wcześniej nowości Ilforda, podobnie jak Hahnemühle Fine Art, czy Tecco Photographers Selection / Fine Art, to materiały dla bardziej wymagających amatorów i profesjonalistów.
W tym roku ani w latach kolejnych jedno z pewnością nie ulegnie zmianie: budowa papieru odpornego na starzenie. W przelewaniu obrazu na papier chodzi o jego „wieczne” utrwalenie, zamrożenie chwili, by przetrwała na papierze. Warto więc drukować swoje prace. Wiąże się to z umiejętnością wyboru najlepszych kadrów, którą utraciliśmy w czasach superpojemnych kart i dysków. Drukujmy fotografie na dobrych podłożach, by mała oszczędność po latach nie okazała się wielką stratą.
Michał Wiatrowski
Centrum Papieru

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.