Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Wdrożenie technologii hot-stampingu w drukarni Eticod

Wdrożenie technologii hot-stampingu w drukarni Eticod

Andrzej Twardowski i Estera Proba w hali produkcyjnej drukarni Eticod
Fot. Eticod

W ostatnim czasie w drukarni Eticod z Katowic, specjalizującej się w produkcji różnego rodzaju etykiet (także wysoko uszlachetnionych), wdrożona została technologia tłoczenia folią na gorąco. W tym celu w 1. poł. 2022 r. uruchomione zostało pracujące w trybie offline urządzenie do hot-stampingu. Wówczas też rozpoczęły się testy folii i wszechstronne szkolenia dla osób zaangażowanych nie tylko w działania produkcyjne, ale też reprezentujących pozostałe działy drukarni. Partnerem technologicznym w całym procesie wdrożeniowym była firma API Folie Polska.

API Folie Polska nie tylko dostarczyła wysokiej jakości folie, ale też przeprowadziła wszechstronne szkolenie dla załogi, oferując know-how technologiczny i pełniąc rolę profesjonalnego konsultanta i doradcy.
Eticod to drukarnia o niemal 30-letnim stażu na polskim rynku poligraficznym. Firma zaczynała od wytwarzania prostych, technicznych etykiet samoprzylepnych, ale z biegiem lat jej oferta była sukcesywnie rozbudowywana o coraz bardziej zaawansowane produkty. Obecnie są one realizowane w technologiach cyfrowej i konwencjonalnej (fleksograficznej) i wzbogacane różnymi efektami specjalnymi (np. lakierami wybiórczymi i specjalnymi, foliami w technologiach cold- i hot-stampingu, sitodrukiem). Są wśród nich m.in. etykiety produktowe, techniczne i termokurczliwe (shrink sleeve), w tym niestandardowe: wielowarstwowe (peel-off), numerowane (SKU), typu „otwórz-zamknij”, termochromowe czy zapachowe. „Naszą siłą są doświadczona załoga o niezwykle wysokich, wciąż podnoszonych kwalifikacjach i stale modernizowany park sprzętowy, umożliwiający realizację nawet bardzo wysublimowanych prac – mówi Andrzej Twardowski, dyrektor handlowy drukarni. – Poza wysokowydajnymi maszynami drukującymi, m.in. pozwalającymi na personalizację i drukowanie różnych wersji tej samej etykiety (co jest zbieżne z obecnymi trendami rynkowymi), dużą uwagę przywiązujemy do etapów wykańczania i uszlachetniania. Stąd różne technologie wykorzystywane w obszarze postpress są przez nas wdrażane sukcesywnie – chcemy mieć bowiem pewność, że znamy je bardzo dobrze w kontekście oferowanych klientom etykiet. Od niedawna nasza oferta w tym zakresie uwzględnia hot-stamping, czyli tłoczenie folią na gorąco. Podobnie jak wcześniej, tu również poszukiwaliśmy odpowiedniego partnera, który pomoże nam z sukcesem wdrożyć cały proces technologiczny. Takim okazała się firma API Folie Polska, która dostarczyła nam materiały, ale przede wszystkim – wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat hot stampingu”.
„Nasze szkolenia dzielimy zazwyczaj na kilka części, uwzględniających potrzeby wewnętrzne drukarni i jej komunikację zewnętrzną ze zleceniodawcami – wyjaśnia Katarzyna Kozińska dyrektor zarządzająca API Folie Polska. – Dopasowujemy je też do potrzeb klienta. W przypadku drukarni Eticod miało ono bardzo rozbudowany, wszechstronny charakter, uwzględniający różne grupy pracowników mających styczność z tematem hot-stampingu: osoby z działu produkcji, technologów, handlowców, dział marketingu, grafików. Z jednej strony poruszaliśmy kwestie techniczne, produkcyjne, niezbędne do właściwego zrozumienia samego procesu tłoczenia folią na gorąco, stosowanych w nim podłoży, ewentualnych problemów na jakie można tu napotkać, a zatem na wiedzy niezbędnej do właściwego wdrożenia technologii. Z drugiej – uwzględnialiśmy kwestie sprzedażowe czyli właściwe prezentowanie zalet hot stampingu w rozmowach z klientami. Oba aspekty rzecz jasna ściśle wiążą się ze sobą, oba więc pojawiały się w poszczególnych sesjach”.
W ślad za wdrożeniem maszyny i szkoleniem technologicznym ze strony API Folie Polska, hot-stamping zaczął być wprowadzany w codziennej produkcji realizowanej przez Eticod. „Mamy już za sobą wiele prac, także trudnych, uwzględniających tłoczenie folią na gorąco, wykonanych z udziałem materiałów API Foilmakers – mówi Andrzej Twardowski. – Wdrożenie tej technologii to kolejny, znaczący krok w naszym rozwoju. Rozumiemy bowiem doskonale, że współczesny rynek oczekuje etykiet różnego rodzaju – części z nich musi uwzględniać wysublimowane efekty specjalne, które można uzyskać wyłącznie metodą hot-stampingu”.
Drukarnia Eticod promuje swoje rozwiązania nie tylko w bezpośrednich działaniach handlowych czy za pośrednictwem prezentującej jej ofertę strony internetowej, ale też poprzez dużą aktywność marketingową. „Staramy się być obecni na różnych targach z własnym stoiskiem, ale też odwiedzamy wydarzenia skierowane do kluczowych dla nas grup docelowych jak np. branża alkoholowa, kosmetyczna, farmaceutyczna, spożywcza czy automotive – mówi Estera Proba, kierująca działem marketingu w firmie Eticod. – Od wielu lat jesteśmy aktywni także w branży poligraficzno-opakowaniowej, wspierając takie inicjatywy jak targi Packaging Innovations czy konferencja „Etykiety samoprzylepne – najnowsze technologie”. Wydarzenia te traktujemy jako doskonałą okazję do praktycznego zaprezentowania naszych możliwości technologicznych, także w kontekście uszlachetniania, które jest dziś niezwykle istotnym elementem dla każdej drukarni chcącej wyróżnić siebie i swoją ofertę na rynku. Stworzyliśmy też specjalny wzornik z próbkami etykiet wykonanych na materiałach strukturalnych, pochodzących ze zrealizowanych u nas partii produkcyjnych. Obecnie, m.in. we współpracy z API Folie Polska, pracujemy nad kolejnym wzornikiem, uwzględniającym różne formy wykańczania i wzbogacania etykiet, jakie stosujemy”.

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (1 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.