Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Trzy światowe premiery maszyn inkjetowych

Trzy światowe premiery maszyn inkjetowych

Agfa podczas targów Fespa 2024 (19–22 marca br.) zaprezentowała trzy zupełnie nowe maszyny w swojej ofercie. W Amsterdamie zadebiutowały: rolowy ploter Jeti Condor RTR5200 HS oraz hybrydowe modele Jeti Bronco H3300 S i Anapurna Ciervo H3200. Firma ogłosiła też rebranding maszyn, oferowanych i promowanych na targach pod wspólnym mottem „Powerful by Nature”. Tym samym portfolio rozwiązań belgijskiego producenta, bazujących na technice inkjetowej, zostało znacząco rozszerzone.

Jeti Condor RTR5200 HS to maszyna inkjetowa pracująca w trybie roll-to-roll, oferująca imponującą – jak podkreśla Agfa – szerokość druku sięgającą 5,2 m przy prędkości dochodzącej do 672 m2/h i najwyższej jakości reprodukcji. Urządzenie obsługuje szeroką gamę podłoży giętkich, zadrukowując je nawet na trzech rolach jednocześnie. Z myślą o wzbogaceniu finalnych wydruków możliwa jest jego rozbudowa o dodatkowe kolory typu light, jak też lakierowanie i aplikowanie bieli. Producent wskazuje również na jego możliwości w zakresie obsługi mediów, uwzględniające m.in. duże, ciężkie zwoje z materiałem. Inne zalety Jeti Condor, które podkreśla Agfa, to szereg opcji zapewniających użytkownikom oszczędności w kontekście finansów, pracy i powierzchni niezbędnej do posadowienia maszyny. Ich zadaniem jest zautomatyzowanie procesu produkcji, zarówno w obszarze zadrukowywania jak i wykańczania.

Hybrydowy ploter Jeti Bronco H3300 S bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach sprzętowych i software’owych, znanych z serii Tauro i jest pozycjonowany przez producenta jako kolejna w jego ofercie maszyna do wysokowydajnych, wymagających i wysokonakładowych zleceń. Oferuje szerokość zadruku 3,3 m i pracuje w technice inkjet UV LED. Rozwiązanie to jest przeznaczone dla rynku aplikacji Sign & Display, oferując druk w sześciu kolorach z dodatkową bielą oraz opcjonalnym primerem. O wysoką wydajność procesu dba tu system stałego podawania brytów, a niezależne od siebie drukowanie w trybie dual-roll pozwala na jednoczesną obsługę zwojów o różnej szerokości bądź zawierających inny rodzaj materiału.
Początkowo model Bronco będzie dostępny w wersji z dwoma rzędami głowic. Jednak, jak podaje Agfa, możliwy będzie jego upgrade do wersji 4-rzędowej, co ma znacząco zwiększyć wydajność pracy i zwrot z inwestycji w to rozwiązanie.
Trzeci premierowy model to hybrydowy ploter Anapurna Ciervo H3200 o szerokości 3,2 m. Producent podkreśla elastyczność i wszechstronność tego rozwiązania, skierowanego do drukarń wykonujących różne rodzaje prac. W porównaniu z wcześniejszą wersją, Ciervo oferuje – jak podaje Agfa – znacznie wyższą jakość i wydajność, która wynika z szybszego niemal o 70% druku w trybie produkcyjnym. System ciągłego podawania mediów umożliwia wydajną produkcję z udziałem podłoży sztywnych – jednocześnie można załadować tu nawet cztery bryty.

Rebranding urządzeń inkjetowych objął nie tylko nowe modele, ale też rozwiązania znane już z oferty firmy Agfa. Jednym z nich, również zaprezentowanym na stoisku, była wysokowydajna płaska maszyna inkjetowa – Onset Grizzly X3 HS, łącząca – jak podkreśla producent – wielozadaniową pracę z najwyższą jakością reprodukcji. Urządzenie pracuje z prędkością maksymalną 1450 m2/h, oferuje szybkie narządzanie i przezbrojenie, a także wiele opcji automatyzujących pracę. Należą do nich roboty podające i odbierające bryty, które mają zapewnić – zwłaszcza firmom specjalizującym się w produkcji wysokonakładowej – wydajną obsługę zleceń z rynku grafiki reklamowej czy opakowań. Grizzly wykorzystuje atramenty inkjetowe z certyfikatem GreenGuard Gold o niskim poziomie zużycia (co zapewnia technologia Thin Ink Layer); udoskonalono też tryb druku białego, dzięki któremu atrament jest tu aplikowany o 40% szybciej niż w maszynach bazujących na materiałach eksploatacyjnych innych producentów.

Kolejna znana z wielu wdrożeń rynkowych „gwiazda” stoiska targowego firmy Agfa to najszybszy w jej ofercie hybrydowy model wielkoformatowy – Jeti Tauro H3300 UHS. Belgijski producent wskazuje na podkreślaną przez wielu użytkowników niezawodność tego rozwiązania, pozwalającą na pracę maszyny w trybie 24/7. Jeti Tauro H3300 UHS obsługuje podłoża o szerokości maksymalnej 3,3 m, zadrukowując je z wysoką jakością i prędkością do 905 m2/h. Również ta maszyna oferuje wiele opcji automatyzujących pracę. W trybie jednoprzebiegowym urządzenie zadrukowuje różnorodne podłoża m.in. tekturę falistą, także z opcją dodatkowego lakieru.
System workflow Asanti
Wszystkie ww. maszyny są sterowane stworzonym i stale udoskonalanym przez firmę Agfa systemem workflow – Asanti, dedykowanym cyfrowej produkcji wielkoformatowej. Jest to – jak podkreśla producent – unikalny ośrodek produkcyjny, automatyzujący cały proces produkcji poligraficznej, umożliwiający wygenerowanie oszczędności czasowych i finansowych. Bazujący na przeglądarce internetowej moduł Production Dashboard oferuje bieżący wgląd w czas produkcji, poziom zużycia mediów i atramentu, jak też „spina” Asanti z systemami ERP/MIS, optymalizując procesy kalkulacji wstępnej i finalnej. Asanti posiada certyfikację Idealliance G7 System Certification, potwierdzającą stabilność reprodukcji przetwarzanych kolorów, niezależnie od procesu drukowania i wykorzystywanych podłoży.
Z bogatej oferty software’owej firmy Agfa, uzupełniającej system Asanti, firma promowała na targach również sklep internetowy StoreFront oraz PrintTune – narzędzie do standaryzacji i monitoringu procesu produkcyjnego.
Próbki z „Bestii”
Na stoisku firmy Agfa dostępne były próbki wydruków ze wszystkich jej maszyn, również pięciu demonstrowanych podczas targowych pokazów. Wśród nich szczególną uwagę zwracały przyciągające wzrok displeje dodatkowo uszlachetnione lakierem, tapety ścienne, samoprzylepne podłoża wolne od PVC, kolorowe zawieszki na drzwi i ubrania, wielkoformatowe mapy świata, jak też 100-metrowe zwoje z papierem syntetycznym Agfa Synaps.
Specjalistyczna wiedza w zasięgu ręki
Zwiedzający stoisko firmy Agfa mogli też liczyć na spotkania z obecnymi na nim ekspertami belgijskiego producenta. Podczas licznych rozmów nie zabrakło dyskusji na temat zastosowań technologii druku inkjetowego UV i wodnego w kontekście różnych aplikacji przemysłowych. Klienci pytali też o specjalistyczne rozwiązania z oferty Agfa, dedykowane konkretnym rynkom: InterioJet – do laminatów podłogowych, Alussa – dekoracji na bazie skóry czy wysokowydajnej maszyny wodnej SpeedSet Orca 1060 – do produkcji opakowań, która miała swoją premierę rynkową w ubiegłym roku.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.