Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Technologia Apogee Cloud w szwajcarskiej firmie Merkur Druck

Technologia Apogee Cloud w szwajcarskiej firmie Merkur Druck

Zespół odpowiedzialny za wdrożenie Apogee Cloud w drukarniach należących do grupy medialnej Merkur Druck

Fot. Agfa

Od pewnego czasu cztery zakłady poligraficzne, należące do szwajcarskiej grupy medialnej Merkur Druck, w części związanej z cyfrowym prepressem realizują swoją produkcję w oparciu o działające „w chmurze” rozwiązanie workflow – Apogee Cloud firmy Agfa. Jak podkreślają przedstawiciele drukarń użytkujących ten oferowany w ramach usługi SaaS (Software as a Service) system, jego wdrożenie przyczyniło się do zwiększenia efektywności i elastyczności procesów realizowanych w ramach przygotowania prac do druku.

Merkur Druck Group to jeden z czołowych dostawców usług poligraficznych w Szwajcarii. Grupa składa się z czterech przedsiębiorstw: Merkur Druck AG, Merkur Zeitungsdruck AG (druk gazetowy), Hertig+Co. AG oraz Sprüngli Druck AG. Obecnie w ramach grupy funkcjonują trzy ośrodki produkcyjne. W Lagenthal działają drukarnie Merkur Zeitungsdruck, wyposażona w gazetową maszynę fleksograficzną i Merkur Druck, bazująca na pełnoformatowym offsecie arkuszowym. Ten drugi jest też podstawową techniką zakładów Hertig + Co. w Lyss i Sprüngli Druck w Villmergen. Uzupełnieniem parku sprzętowego w poszczególnych lokalizacjach są rozwiązania w zakresie druku cyfrowego i wykańczania druków. Każda z drukarń wyposażona jest w pełną infrastrukturę prepress.

Celem wdrożenia projektu opartego na chmurze było podniesienie wydajności, sprawności i elastyczności wewnętrznej współpracy w grupie kilku przedsiębiorstw. Zakłady w Lagenthal i Lyss posiadały lokalnie zainstalowany system produkcyjny Apogee, i użytkowały naświetlarki CtP, które musiały być wymienione na nowe; w Villmergen użytkowano rozwiązanie workflow innego dostawcy. Kierownictwo Grupy rozmawiało z różnymi dostawcami, jednak wszyscy oferowali jedynie wstawienie kolejnych urządzeń; Agfa zaś od początku namawiała na rozwiązanie kompleksowe, które dalece wykraczało poza samą inwestycję w systemy CtP, przy czym rozwiązanie oparte na chmurze było opcją najbardziej atrakcyjną. Marco Husistein, dyrektor zarządzający Sprüngli Druck AG, mówi: „Kwestia ogólnego bezpieczeństwa danych została rozwiązania bardzo szybko. Agfa posiada certyfikat ISO-27001 i dysponuje własnym centrum obsługi danych. W szczytowych dniach we wszystkich czterech lokalizacjach naświetla się ponad 900 płyt CtP, zaś ilość przetwarzanych danych przekracza 3 terabajty”. W połowie 2017 r. w Sprüngli Druck AG została zainstalowana chmura testowa. Po kilku miesiącach doświadczeń zdecydowano, by Apogee Cloud systematycznie wdrażać także w pozostałych lokalizacjach. W styczniu 2018 r. – po spełnieniu oczekiwanych wymagań i założeń – wszystkie zakłady Merkur Druck Group były już obsługiwane przez chmurę firmy Agfa.

W 2019 r. Merkur Druck mógł dokonać podsumowania ponad rocznych doświadczeń z tym kompleksowym rozwiązaniem. Mówi Thomas Schärer, dyrektor zarządzający Merkur Druck: „Wydajność, m.in. w kontekście prędkości działania całego systemu, jest bez porównania wyższa niż w przypadku wcześniejszej konfiguracji. Obecnie jesteśmy o wiele bardziej elastyczni i wydajniejsi, gdyż każda z zaangażowanych osób pracuje w ramach jednego, wspólnego systemu workflow”. O kluczowych różnicach w porównaniu z wcześniejszym rozwiązaniem mówi Stefan Grolimund: „W tej chwili wszyscy pracujemy na tej samej platformie systemowej. Co więcej, jej aktualizacje stały się o wiele łatwiejsze. Następują one w sposób synchroniczny, co wcześniej było nieosiągalne. Staliśmy się również bardziej elastyczni. Gdy mam problem z zainstalowaną w mojej lokalizacji naświetlarką CtP, mogę wykonać formy drukowe w innymi zakładzie”.
Markus Keller również odnosi się do kwestii większej wydajności i prędkości: „Workflow funkcjonujący w „chmurze” nie oznacza jedynie wysyłania i ścigania plików. Ma w niej również miejsce cały proces ich renderingu. Wcześniej RIP-y bezpośrednio sterowały naświetlarkami. Obecnie dzieje się to z poziomu centralnego serwera zlokalizowanego w centrum obsługi danych firmy Agfa; stamtąd zrastrowane dane trafiają do naświetlarek. Nawet w szczytowych dniach obciążenie danymi w poszczególnych lokalizacjach jest znikome. Mamy też dużą przewagę: będąc drukarnią, mogę korzystać z jednoczesnego dostępu do wszystkich narzędzi rasteryzacyjnych. To znacząco redukuje czas przetwarzania plików w porównaniu do wcześniejszej konfiguracji, gdy na każdy z zakładów przypadał tylko jeden program do renderingu”.
Thomas Schärer podsumowuje efekty wdrożenia Apogee Cloud: „Dzięki niemu cały workflow w obszarze prepress jest obecnie w pełni zintegrowany. To umożliwia nam pracę w sposób, o jakim dwa czy trzy lata temu mogliśmy jedynie marzyć. Co więcej, jesteśmy w stanie efektywnie redukować całkowite koszty działalności, które – same w sobie – nie były podstawowym celem realizowanego projektu”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.